Châteaux po našom

Châteaux po našom

Viete, že máme na Slovensku niekoľko stoviek kaštieľov, z ktorých sa počas 20. storočia stali sklady, školy alebo dokonca posilňovne? Ako sa na nich podpísali roky zanedbania a nezáujmu a ako vyzerajú dnes? Vybrala som sa na niekoľkoročnú púť po Slovensku, aby som tieto stavby našla, zdokumentovala a urobila o nich fotografickú knihu, v ktorej sa dozviete, prečo je to tak.

Literatúra
História
Vizuálne umenie
Châteaux po našom
Získaná suma
223%

11 152 €

z cieľovej sumy
5 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Ako to začalo?

Počas výletov po krajine som viackrát natrafila na opustené budovy bývalých šľachtických sídel. Jedného dňa som si prečítala článok o kaštieli v Želiezovciach, kam si rodina Esterházyovcov v 19. storočí pozvala Franza Sachera, svetoznámeho výrobcu tort, aby ich u nich piekol. V kaštieli pôsobil aj svetoznámy skladateľ Franz Schubert. Článok bol napísaný vo veľmi kultúrnom duchu a vedľa neho bola uvedená fotografia chátrajúceho kaštieľa.

Prekvapilo ma, ako môže byť stavba takej kultúrnej a historickej hodnoty v takom zlom stave. Odvtedy som túto tému nosila v hlave. Môj záujem rástol, keď som zistila, že nejde len o pár ojedinelých prípadov, ale že chátrajúcich kaštieľov nájdeme až príliš mnoho. Pri osobnom kontakte s históriou týchto sídiel som sa naplno pustila do ich dokumentovania. Vyhľadávala som kaštiele bez využitia, fotografovala som a zisťovala, akými rôznymi funkciami počas 20. a 21. storočia prešli a prečo sa to stalo. Fotografovanie nakoniec trvalo vyše 5 rokov, počas ktorých sa mi podarilo zachytiť viac ako 150 kaštieľov.

Čo sa dozviete?

Kniha približuje situáciu opustených kaštieľov na Slovensku. Obsahuje 104 fotografií kaštieľov z celého Slovenska, rozdelených do 17 kategórií podľa ich posledného známeho účelu. Vzniká tak zvláštny slovník pojmov a obrazov, ktoré by sme si normálne asi ťažko dávali do súvislosti. Nájdeme tu kaštiele, ktoré slúžili ako byty, školy či sklady, ale aj nečakané a prekvapivé využitie ako napr. zábavný podnik či zberné suroviny.

Kniha je obrazom krajiny, v ktorej kultúrne dedičstvo vyzerá inak, ako by sme prirodzene čakali a zároveň s nadhľadom a bez zbytočného pátosu motivuje diváka zamyslieť sa nad touto situáciou.

Obsahuje aj 3 kvalitné odborné štúdie, v ktorých sa dozviete, prečo kaštiele chátrajú a získate informácie o ich histórií. Dopĺňajú tak ucelené zamyslenie sa nad tým, čo táto situácia vypovedá o nás a našom vzťahu k histórii a ku kultúrnemu dedičstvu.

Čo je môj cieľ?

Chcela by som, aby sa o téme začalo viac hovoriť a aby sme dokázali nájsť riešenia, ako týmto stavbám pomôcť. Týmto projektom by som chcela prispieť k zmene, aby sa situácia opustených a chátrajúcich kaštieľov zlepšila. V našej krajine máme množstvo vzácnych pamiatok, prečo sa o ne nepostarať tak, ako si zaslúžia?

Ako použijem vaše peniaze?

Vaše peniaze použijem na dokončenie knihy. Pokryjú časť nákladov potrebných na jej vytlačenie.

Kedy kniha vyjde?

Kniha vyjde koncom apríla 2019.

O autorke

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fotografiu na VŠVU v Bratislave. Vystavovala na festivaloch Mesiac fotografie v Bratislave, Mois de la Photo v Paríži, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Off Festival Bratislava a ďalších spoločných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. S prácou Châteaux po našom sa v rovnakom roku stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. Následne spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. V roku 2015 realizovala výstavu Châteaux po našom v galérií Priestor v Lučenci, v roku 2016 v Nitrianskej galérií, v novembri 2017 v rámci slovenského Mesiaca fotografie vo Varšave.

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

sada pohľadníc

Minimálna výška príspevku

15

Podporte nás a my vám na oplátku pošleme sadu pohľadníc Châteaux po našom spolu s našou veľkou vďakou.

kniha s podpisom - osobný odber

Minimálna výška príspevku

33

Ako poďakovanie Vám zašleme knihu ešte predtým ako sa objaví v kníhkupectvách. Budete ju mať ako prví, spolu s podpisom autorky a venovaním. Osobný odber v Bratislave podľa dohody. Stretnutie s autorkou pri osobnom odbere. Pozvanie na krst knihy.

kniha s podpisom - poštou

Minimálna výška príspevku

35

Ako poďakovanie Vám zašleme knihu ešte predtým ako sa objaví v kníhkupectvách. Budete ju mať ako prví, spolu s podpisom autorky a venovaním, priamo do schránky.

kniha a fotografia

Minimálna výška príspevku

60

Limitovaná edícia knihy spolu s autorskou fotografiou jedného z kaštieľov, kvalitne vytlačenou vo formáte 25x21cm, vloženou v knihe. Podpísanou, číslovanou a s osobným venovaním, len pre vás. Pošleme vám ju priamo do schránky.

2 knihy

Minimálna výška príspevku

65

1 kniha pre vás a druhá môže byť skvelý darček pre vašich priateľov a blízkych. Pošleme priamo do schránky.

kniha a veľká fotografia

Minimálna výška príspevku

170

Podpísaná kniha s venovaním a k tomu fotografia kaštieľa z projektu Châteaux po našom vo formáte 40x60cm. Profesionálne vytlačená, v ráme. Doručenie podľa osobnej dohody.

châ​teaux combo - všetko pohromade

Minimálna výška príspevku

200

Výhodný balíček - sada pohľadníc, limitovaná edícia knihy s fotografiou a fotografia kaštieľa z projektu Châteaux po našom vo formáte 40x60cm, kvalitne vytlačená, v ráme. Doručenie podľa osobnej dohody.

kniha a posedenie s autorkou

Minimálna výška príspevku

200

Dajte si s autorkou knihy v Bratislave čaj, kávu alebo večeru a spoznajte projekt priamo z prvej ruky na základe autentického rozhovoru. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma a získajte zaujímavé informácie o vzniku projektu, zákulisí fotenia a príprave fotografickej knihy.

zážitok z prvej ruky

Minimálna výška príspevku

250

1 dňový výlet s autorkou a vydavateľom po vybraných opustených kaštieľoch. Lepšie 1x zažiť ako 100x počuť! Pozrite si naživo, ako prebiehalo fotenie jednotlivých stavieb a spoznajte zákulisie projektu, spolu s výkladom a aktuálnymi informáciami o kaštieľoch na Slovenku. Prežite príjemný deň, oddýchnite si od ruchu veľkomesta a vyrazte s nami na vidiek! A k tomu kniha!

Sponzor

Minimálna výška príspevku

2 000

Pomôžte nám dotiahnuť projekt, do ktorého sme dali okrem iného aj vlastné srdce, do úspešného konca. Dostanete: 10x knihu s osobným venovaním a podpisom, prezentáciu knihy s prednáškou (vhodné aj pre firmy). Poďakovanie v knihe, na webových stránkach a sociálnych sieťach. Spomenieme Vás na všetkých akciách spojených s vydaním knihy ako sú výstava, krst knihy, prezentácie...

Novinky

Krst knihy a osobný odber už zajtra v Artfóre v Bratislave

Update #11, 20.05.2019

Milí podporovatelia,

radi by sme Vám pripomenuli, že už zajtra 21.5.2019 o 19h00 bude v kníhkupectve Artfórum v Bratislave krst knihy Châteaux po našom, ktorá vznikla aj s Vašou podporou. Bude to zároveň možnosť osobného odberu odmien, a tá tam zostane potom už stále počas otváracích hodín kníhkupectva. Tešíme sa na stretnutie!

tím Châteaux

https://www.facebook.com/events/852555098470653/Pozvanie na krst knihy 21.5. v Artfóre v Bratislave

Update #10, 13.05.2019

Milí podporovatelia,

naša kniha je vďaka vám už na svete! Srdečne vás pozývame na krst v prítomnosti autorky, vydavateľa a hostí, ktorí spolupracovali na jej vydaní.

Krst sa uskutoční 21.5., v utorok, o 19:00 v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave. https://goo.gl/maps/vedKiWkJ9o5eSWoN9

Súčasťou večera bude aj rozhovor s tvorcami publikácie, vďaka ktorému získate zaujímavé informácie o vzniku projektu, zákulisí fotenia a príprave fotografickej knihy.

Podporovatelia s osobným odberom si môžu knihu prevziať osobne na krste, alebo od 22.5. v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave počas otváracích hodín kníhkupectva.


(v pracovné dni od 9:00 - 20:00, v sobotu od 9:00 - 14:00)

Milí podporovatelia, ktorí ste si objednali knihu poštou - na rozposielaní intenzívne pracujeme, prvé kusy sú už na ceste. V priebehu mája sa knihy k vám všetkým dostanú.

Budeme radi, ak prijmete naše pozvanie na krst.

Tešíme sa na vás!

Máme knihy!

Update #9, 26.04.2019

Vážení podporovatelia,

s radosťou Vám oznamujeme, že už máme knihy u nás v združení. Pre prvý osobný odber ich priniesieme na Dobrý trh v sobotu 27.4. na Jakubovom námestí v Bratislave a od začiatku budúceho týždňa začneme knihy rozposielať poštou.

V najbližšom období Vás tiež upozorníme na ďalšie možnosti osobného odberu v Bratislave.

Ešte raz obrovská vďaka.

218% ĎAKUJEME!

Update #8, 19.04.2019

Milí podporovatielia,

je to úžasné! Na začiatku kampane sme si vôbec neboli istí, či tento projekt niekoho osloví. Výsledok nás omráčil Nielen, že ste nám pomohli projekt finančne pokryť, ukázali ste, ako Vám na téme opusteného kultúrneho dedičtva záleží. Ďakujeme!

Je to pre nás aj veľký záväzok. Čo najskôr sa budeme snažiť rozposlať a individuálne dohovoriť preberanie odmien, a až keď budete mať všetci Vaše odmeny, potom knihu posunieme do distribúcie.

Tešíme sa, ďakujeme.
Posledný deň kampane a prvý osobný odber

Update #7, 18.04.2019

Dnes je posledný deň, kedy je možné projekt podporiť a zároveň získať niektorú z pripravených odmien. Obrovská vďaka tým, čo nám už pomohli, ostatní majú ešte poslednú šancu. Pracujeme teraz na tom aby sa k Vám kniha dostala čo najskôr a s radosťou Vám oznamujeme, že prvý osobný odber bude možný už 27.4. v stánku Archimery na Dobrom trhu na Jakubáku! https://dobrytrh.sk/jakubak/

Na zimnom Dobrom trhu na SNP sme projekt knihy predstavili po prvý krát, sme šťastní, že už na ďalšom vydaní trhu bude kniha k dispozícií.


Naše kaštiele sú ako kulisy - článok o knihe na webe .týždňa

Update #6, 15.04.2019

Článok o našom projekte dnes zverejnil .týždeň, nájdete ho v tlačenej verzií, alebo na webe na tomto linku: https://www.tyzden.sk/kultura/54759/nase-kastiele-su-ako-kulisy/?ref=kat

Ďakujeme za všetku doterajšiu podporu. Je to pre nás veľký záväzok.


Posledný týždeň kampane článok na SME Ženy

Update #5, 11.04.2019

Priatelia,

do konca kampane nám ostáva ešte týždeň a stále je možné projekt podporiť a získať tak jednu zo skvelých odmien. Autorku pozvali na rozhovor aj do SME Ženy, môžete si ho prečítať tu:

https://zena.sme.sk/c/22092377/foti-chatrajuce-kastiele-uzasna-historia-je-jedna-vec-smutna-realita-druha.html

Za Vašu doterajšiu podporu srdečne ďakujeme!Kampaň pokračuje, autorka je akčná žena

Update #4, 05.04.2019

Milí priatelia,

autorka projektu zaujala aj portál akcnezeny.sk, ktorý s ňou pripravil rozhovor.

Stále ešte dva týždne môžete podporiť náš projekt a za odmenu získať knihu ako prví.Vďaka Vám sme dosiahli potrebnú sumu!

Update #3, 02.04.2019

Z celého srdca Vám ďakujeme, venovali ste nám toľko, že sa podarilo už v polovici kampane dosiahnuť cieľovú sumu! ĎAKUJEME!

Budeme sa snažiť teraz urýchliť proces tak, aby ste mali knihu k dispozícií hneď po ukončení kampane.

Dovtedy si môžete aspoň prečítať rozhovor s autorkou na denníku N.

Rozhovor o knihe v archíve rádia_FM

Update #2, 28.03.2019

Záznam relácie Triaška a Čejka_FM, kde autorka fotografií Janka Šturdíková a vizuálna antropologička Soňa G.Lutherová rozprávali o našej knihe, môžete si to vypočuť z archívu tu: http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1474/1102052

Châteaux po našom na rádiu_FM

Update #1, 26.03.2019

Autorka projektu fotografka Jana Šturdíková a vizuálna antropologička Soňa G. Lutherová, ktorá napísala do knihy jeden z textov, dostali pozvanie do vysielania Rádia_FM: Tešíme sa na ne už túto stredu 27.3. o 20h00 v programe Triaška and Čejka_FM.

https://www.facebook.com/triaskacejka/

Podporovatelia

👤 Michal MARKO

💬 Skvela myslienka, a aj sposob provokacie. Chcem verit, ze to padne na urodnu podu. M.

25 €

👤 Kornel Ballabáš

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Lubica Lacinova

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Peter Ležovič

🎁 kniha s podpisom - poštou

💬 Skvelý nápad, bodaj by to pomohlo pár kaštieľov zachrániť

35 €

👤 Magdaléna Tkáčová

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Pohoda DK s.r.o

20 €

👤 Lucia Imrišková

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

💬 Skvela praca!

33 €

👤 MUDr. Peter Vasiľko

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Lukáš Rúčka

🎁 zážitok z prvej ruky

💬 Zaujímavý projekt, veľa zdaru.

250 €

👤 Ján Španko

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

💬 Pekná téma, mapujúca cez kaštieľe históriu rodov na Slovensku

33 €

👤 ARTpoint s.r.o.

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Patrik PETRÍK

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Zuzana Svajdlenkova

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

💬 Super napad, tesim sa na knihu

33 €

👤 radovan ivanek

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Roman Olekšák

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Martin Hric

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Erika Sieklikova

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Bianka Behonová

🎁 kniha s podpisom - poštou

💬 Držím palce! Krásny projekt

35 €

👤 Vladimír Hemala

🎁 kniha a fotografia

60 €

👤 Milka Čelovská

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Roman

🎁 châ​teaux combo - všetko pohromade

200 €

👤 Michaela Haboráková

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Marek Duška

🎁 kniha s podpisom - osobný odber

33 €

👤 Tomas Auxt

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Daniela Žideková

🎁 kniha s podpisom - poštou

35 €

👤 Ivana

10 €

   1 2 3 4 ... 10

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Archimera

Archimera

Jana  Šturdíková

Jana Šturdíková

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fotografiu na VŠVU v Bratislave. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. V tom roku sa s prácou Châteaux po našom stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. Následne spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. Okrem fotografie je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

sada pohľadníc

Minimálna výška príspevku

15

Podporte nás a my vám na oplátku pošleme sadu pohľadníc Châteaux po našom spolu s našou veľkou vďakou.

kniha s podpisom - osobný odber

Minimálna výška príspevku

33

Ako poďakovanie Vám zašleme knihu ešte predtým ako sa objaví v kníhkupectvách. Budete ju mať ako prví, spolu s podpisom autorky a venovaním. Osobný odber v Bratislave podľa dohody. Stretnutie s autorkou pri osobnom odbere. Pozvanie na krst knihy.

kniha s podpisom - poštou

Minimálna výška príspevku

35

Ako poďakovanie Vám zašleme knihu ešte predtým ako sa objaví v kníhkupectvách. Budete ju mať ako prví, spolu s podpisom autorky a venovaním, priamo do schránky.

kniha a fotografia

Minimálna výška príspevku

60

Limitovaná edícia knihy spolu s autorskou fotografiou jedného z kaštieľov, kvalitne vytlačenou vo formáte 25x21cm, vloženou v knihe. Podpísanou, číslovanou a s osobným venovaním, len pre vás. Pošleme vám ju priamo do schránky.

2 knihy

Minimálna výška príspevku

65

1 kniha pre vás a druhá môže byť skvelý darček pre vašich priateľov a blízkych. Pošleme priamo do schránky.

kniha a veľká fotografia

Minimálna výška príspevku

170

Podpísaná kniha s venovaním a k tomu fotografia kaštieľa z projektu Châteaux po našom vo formáte 40x60cm. Profesionálne vytlačená, v ráme. Doručenie podľa osobnej dohody.

châ​teaux combo - všetko pohromade

Minimálna výška príspevku

200

Výhodný balíček - sada pohľadníc, limitovaná edícia knihy s fotografiou a fotografia kaštieľa z projektu Châteaux po našom vo formáte 40x60cm, kvalitne vytlačená, v ráme. Doručenie podľa osobnej dohody.

kniha a posedenie s autorkou

Minimálna výška príspevku

200

Dajte si s autorkou knihy v Bratislave čaj, kávu alebo večeru a spoznajte projekt priamo z prvej ruky na základe autentického rozhovoru. Opýtajte sa na to, čo vás zaujíma a získajte zaujímavé informácie o vzniku projektu, zákulisí fotenia a príprave fotografickej knihy.

zážitok z prvej ruky

Minimálna výška príspevku

250

1 dňový výlet s autorkou a vydavateľom po vybraných opustených kaštieľoch. Lepšie 1x zažiť ako 100x počuť! Pozrite si naživo, ako prebiehalo fotenie jednotlivých stavieb a spoznajte zákulisie projektu, spolu s výkladom a aktuálnymi informáciami o kaštieľoch na Slovenku. Prežite príjemný deň, oddýchnite si od ruchu veľkomesta a vyrazte s nami na vidiek! A k tomu kniha!

Sponzor

Minimálna výška príspevku

2 000

Pomôžte nám dotiahnuť projekt, do ktorého sme dali okrem iného aj vlastné srdce, do úspešného konca. Dostanete: 10x knihu s osobným venovaním a podpisom, prezentáciu knihy s prednáškou (vhodné aj pre firmy). Poďakovanie v knihe, na webových stránkach a sociálnych sieťach. Spomenieme Vás na všetkých akciách spojených s vydaním knihy ako sú výstava, krst knihy, prezentácie...