Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Ako to začalo?

Počas výletov po krajine som viackrát natrafila na opustené budovy bývalých šľachtických sídel. Jedného dňa som si prečítala článok o kaštieli v Želiezovciach, kam si rodina Esterházyovcov v 19. storočí pozvala Franza Sachera, svetoznámeho výrobcu tort, aby ich u nich piekol. V kaštieli pôsobil aj svetoznámy skladateľ Franz Schubert. Článok bol napísaný vo veľmi kultúrnom duchu a vedľa neho bola uvedená fotografia chátrajúceho kaštieľa.Prekvapilo ma, ako môže byť stavba takej kultúrnej a historickej hodnoty v takom zlom stave. Odvtedy som túto tému nosila v hlave. Môj záujem rástol, keď som zistila, že nejde len o pár ojedinelých prípadov, ale že chátrajúcich kaštieľov nájdeme až príliš mnoho. Pri osobnom kontakte s históriou týchto sídiel som sa naplno pustila do ich dokumentovania. Vyhľadávala som kaštiele bez využitia, fotografovala som a zisťovala, akými rôznymi funkciami počas 20. a 21. storočia prešli a prečo sa to stalo. Fotografovanie nakoniec trvalo vyše 5 rokov, počas ktorých sa mi podarilo zachytiť viac ako 150 kaštieľov.


Čo sa dozviete?

Kniha približuje situáciu opustených kaštieľov na Slovensku. Obsahuje 104 fotografií kaštieľov z celého Slovenska, rozdelených do 17 kategórií podľa ich posledného známeho účelu. Vzniká tak zvláštny slovník pojmov a obrazov, ktoré by sme si normálne asi ťažko dávali do súvislosti. Nájdeme tu kaštiele, ktoré slúžili ako byty, školy či sklady, ale aj nečakané a prekvapivé využitie ako napr. zábavný podnik či zberné suroviny.

Kniha je obrazom krajiny, v ktorej kultúrne dedičstvo vyzerá inak, ako by sme prirodzene čakali a zároveň s nadhľadom a bez zbytočného pátosu motivuje diváka zamyslieť sa nad touto situáciou.

Obsahuje aj 3 kvalitné odborné štúdie, v ktorých sa dozviete, prečo kaštiele chátrajú a získate informácie o ich histórií. Dopĺňajú tak ucelené zamyslenie sa nad tým, čo táto situácia vypovedá o nás a našom vzťahu k histórii a ku kultúrnemu dedičstvu.Čo je môj cieľ?

Chcela by som, aby sa o téme začalo viac hovoriť a aby sme dokázali nájsť riešenia, ako týmto stavbám pomôcť. Týmto projektom by som chcela prispieť k zmene, aby sa situácia opustených a chátrajúcich kaštieľov zlepšila. V našej krajine máme množstvo vzácnych pamiatok, prečo sa o ne nepostarať tak, ako si zaslúžia?


Ako použijem vaše peniaze?

Vaše peniaze použijem na dokončenie knihy. Pokryjú časť nákladov potrebných na jej vytlačenie.


Kedy kniha vyjde?

Kniha vyjde koncom apríla 2019.O autorke

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fotografiu na VŠVU v Bratislave. Vystavovala na festivaloch Mesiac fotografie v Bratislave, Mois de la Photo v Paríži, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Off Festival Bratislava a ďalších spoločných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. S prácou Châteaux po našom sa v rovnakom roku stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. Následne spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. V roku 2015 realizovala výstavu Châteaux po našom v galérií Priestor v Lučenci, v roku 2016 v Nitrianskej galérií, v novembri 2017 v rámci slovenského Mesiaca fotografie vo Varšave.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky11

Krst knihy a osobný odber už zajtra v Artfóre v Bratislave

Update #11, 20.05.2019

Milí podporovatelia,

radi by sme Vám pripomenuli, že už zajtra 21.5.2019 o 19h00 bude v kníhkupectve Artfórum v Bratislave krst knihy Châteaux po našom, ktorá vznikla aj s Vašou podporou. Bude to zároveň možnosť osobného odberu odmien, a tá tam zostane potom už stále počas otváracích hodín kníhkupectva. Tešíme sa na stretnutie!

tím Châteaux

https://www.facebook.com/events/852555098470653/Pozvanie na krst knihy 21.5. v Artfóre v Bratislave

Update #10, 13.05.2019

Milí podporovatelia,

naša kniha je vďaka vám už na svete! Srdečne vás pozývame na krst v prítomnosti autorky, vydavateľa a hostí, ktorí spolupracovali na jej vydaní.

Krst sa uskutoční 21.5., v utorok, o 19:00 v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave. https://goo.gl/maps/vedKiWkJ9o5eSWoN9

Súčasťou večera bude aj rozhovor s tvorcami publikácie, vďaka ktorému získate zaujímavé informácie o vzniku projektu, zákulisí fotenia a príprave fotografickej knihy.

Podporovatelia s osobným odberom si môžu knihu prevziať osobne na krste, alebo od 22.5. v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave počas otváracích hodín kníhkupectva.


(v pracovné dni od 9:00 - 20:00, v sobotu od 9:00 - 14:00)

Milí podporovatelia, ktorí ste si objednali knihu poštou - na rozposielaní intenzívne pracujeme, prvé kusy sú už na ceste. V priebehu mája sa knihy k vám všetkým dostanú.

Budeme radi, ak prijmete naše pozvanie na krst.

Tešíme sa na vás!

Máme knihy!

Update #9, 26.04.2019

Vážení podporovatelia,

s radosťou Vám oznamujeme, že už máme knihy u nás v združení. Pre prvý osobný odber ich priniesieme na Dobrý trh v sobotu 27.4. na Jakubovom námestí v Bratislave a od začiatku budúceho týždňa začneme knihy rozposielať poštou.

V najbližšom období Vás tiež upozorníme na ďalšie možnosti osobného odberu v Bratislave.

Ešte raz obrovská vďaka.

218% ĎAKUJEME!

Update #8, 19.04.2019

Milí podporovatielia,

je to úžasné! Na začiatku kampane sme si vôbec neboli istí, či tento projekt niekoho osloví. Výsledok nás omráčil Nielen, že ste nám pomohli projekt finančne pokryť, ukázali ste, ako Vám na téme opusteného kultúrneho dedičtva záleží. Ďakujeme!

Je to pre nás aj veľký záväzok. Čo najskôr sa budeme snažiť rozposlať a individuálne dohovoriť preberanie odmien, a až keď budete mať všetci Vaše odmeny, potom knihu posunieme do distribúcie.

Tešíme sa, ďakujeme.
Posledný deň kampane a prvý osobný odber

Update #7, 18.04.2019

Dnes je posledný deň, kedy je možné projekt podporiť a zároveň získať niektorú z pripravených odmien. Obrovská vďaka tým, čo nám už pomohli, ostatní majú ešte poslednú šancu. Pracujeme teraz na tom aby sa k Vám kniha dostala čo najskôr a s radosťou Vám oznamujeme, že prvý osobný odber bude možný už 27.4. v stánku Archimery na Dobrom trhu na Jakubáku! https://dobrytrh.sk/jakubak/

Na zimnom Dobrom trhu na SNP sme projekt knihy predstavili po prvý krát, sme šťastní, že už na ďalšom vydaní trhu bude kniha k dispozícií.


Naše kaštiele sú ako kulisy - článok o knihe na webe .týždňa

Update #6, 15.04.2019

Článok o našom projekte dnes zverejnil .týždeň, nájdete ho v tlačenej verzií, alebo na webe na tomto linku: https://www.tyzden.sk/kultura/54759/nase-kastiele-su-ako-kulisy/?ref=kat

Ďakujeme za všetku doterajšiu podporu. Je to pre nás veľký záväzok.


Posledný týždeň kampane článok na SME Ženy

Update #5, 11.04.2019

Priatelia,

do konca kampane nám ostáva ešte týždeň a stále je možné projekt podporiť a získať tak jednu zo skvelých odmien. Autorku pozvali na rozhovor aj do SME Ženy, môžete si ho prečítať tu:

https://zena.sme.sk/c/22092377/foti-chatrajuce-kastiele-uzasna-historia-je-jedna-vec-smutna-realita-druha.html

Za Vašu doterajšiu podporu srdečne ďakujeme!Kampaň pokračuje, autorka je akčná žena

Update #4, 05.04.2019

Milí priatelia,

autorka projektu zaujala aj portál akcnezeny.sk, ktorý s ňou pripravil rozhovor.

Stále ešte dva týždne môžete podporiť náš projekt a za odmenu získať knihu ako prví.Vďaka Vám sme dosiahli potrebnú sumu!

Update #3, 02.04.2019

Z celého srdca Vám ďakujeme, venovali ste nám toľko, že sa podarilo už v polovici kampane dosiahnuť cieľovú sumu! ĎAKUJEME!

Budeme sa snažiť teraz urýchliť proces tak, aby ste mali knihu k dispozícií hneď po ukončení kampane.

Dovtedy si môžete aspoň prečítať rozhovor s autorkou na denníku N.

Rozhovor o knihe v archíve rádia_FM

Update #2, 28.03.2019

Záznam relácie Triaška a Čejka_FM, kde autorka fotografií Janka Šturdíková a vizuálna antropologička Soňa G.Lutherová rozprávali o našej knihe, môžete si to vypočuť z archívu tu: http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1474/1102052

Châteaux po našom na rádiu_FM

Update #1, 26.03.2019

Autorka projektu fotografka Jana Šturdíková a vizuálna antropologička Soňa G. Lutherová, ktorá napísala do knihy jeden z textov, dostali pozvanie do vysielania Rádia_FM: Tešíme sa na ne už túto stredu 27.3. o 20h00 v programe Triaška and Čejka_FM.

https://www.facebook.com/triaskacejka/

Podporovatelia273

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

ARCHiMERA, občianske združenie

ARCHiMERA, občianske združenie

Knihu vydáva občianske združenie ARCHiMERA, ktoré založili študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v roku 2007. Združenie má za cieľ vytváranie teoretickej a kritickej reflexie v oblasti architektonického diania prostredníctvom stretnutí a publikovania.

Jana  Šturdíková

Jana Šturdíková

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fotografiu na VŠVU v Bratislave. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. V tom roku sa s prácou Châteaux po našom stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. Následne spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. Okrem fotografie je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde.

Názov organizácie Archimera
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web www.archimera.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt