Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Poďakovania

Poďakovania

O projekte

O projekte

Akú knihu pripravujeme?

Materiál na túto knihu vznikal od roku 2016 až do decembra 2018, počas siedmich ciest do bojovej zóny východnej Ukrajiny. Autor strávil dlhé mesiace v zákopoch na oboch stranách frontovej línie Donbasu, v jeho zničených dedinách a mestečkách, ale aj v metropolách separatistických štátov Donecka a Luhanska. Rozprával sa s vojakmi, pašerákmi, civilnými obeťami bombardovania, ako aj s politikmi, ktorí to bombardovanie nariadili.

Výsledkom je príbeh jednej vojny, ktorá už päť rokov zúri v susednom štáte, niekoľko hodín vlakom od našich hraníc. V knihe sa spájajú osudy gruzínskeho bojovníka nenávidiaceho Rusko, českého zločinca, ktorý je za Rusko ochotný zomrieť, a ukrajinskej matky štyroch detí, ktorá sa snaží celé to vojnové šialenstvo prežiť a zachrániť svoju rodinu útekom cez frontovú líniu. Ich dramatické životy sa miešajú s históriou postsovietskych regiónov a so skúmaním, čo sa to vlastne na východe Ukrajiny stalo.

Výsledkom je niekedy desivý, inokedy bizarný a často bezútešný obraz postkomunistického regiónu stojaceho pred bránami bohatej Európy, a nad priepasťou tzv. Ruského sveta.

V knihe nájdete všetko, čo ste kedy chceli vedieť o ukrajinskom konflikte, a to očami ľudí, ktorí to celé zažili na vlastnej koži.

Ako použijeme vaše peniaze?

Vyzbierané peniaze pomôžu pokryť časť nákladov potrebných na jej vznik a ich zvyšná časť na pokračovanie projektu o Ukrajine.

Kedy kniha vyjde?

Kniha by mala vyjsť v polovici apríla 2019 vo vydavateľstve Denníka N.

O autorovi

Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Posledné dva roky pôsobil v bojovej zóne východnej Ukrajiny, a to najmä na územiach kontrolovaných separatistami – ako jediný západný novinár, ktorý tam nepracuje pre ruskú propagandu. Jeho texty sa bežne publikujú v štyroch ďalších jazykoch, bol nominovaný na českú Novinársku cenu a je držiteľom troch slovenských Novinárskych cien.

Podporiť

Novinky1

Úryvok z Knihy Donbas o páde letu MH17: "Eugen to všetko videl, z neba padali ľudia"

Update #1, 15.03.2019

Ďakujeme všetkým za podporu!

Na redakčných stránkach Denníka N nájdete ďalší úryvok z knihy Donbas: Svadobný apartmán v hoteli vojna.

Úryvok si môžete prečítať tu: https://dennikn.sk/1411284/tam-kde-sa-zrutil-let-cislo-mh17-eugen-to-vsetko-videl-z-neba-padali-ludia/

Podporovatelia267

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Lukáš Fila

Lukáš Fila

Vyštudoval právo na UK v Bratislave. Rigoróznu skúšku zo správneho a ústavného práva zložil na Trnavskej Univerzite, na UK získal PhD. z logiky. S novinárčinou začínal v The Slovak Spectator, pre denník Pravda pripravoval informačnú kampaň pred vstupom do EÚ. Vo vydavateľstve Petit Press pracoval ako projektový manažér a neskôr riaditeľ marketingu. Od roku 2007 do roku 2014 bol zástupcom šéfredaktora denníka Sme. V súčasnosti pracuje ako šéf vydavateľstva N Press, ktoré vydáva Denník N. Je predsedom Združenia priateľov Denníka N.

Tomáš Forró

Tomáš Forró

Autor tzv. long-form reportáží, od roku 2015 píše o náročných témach z Latinskej Ameriky, južnej Ázie a naposledy východnej Európy a Ukrajiny – od stretnutia s najhľadanejším slovenským zločincom Karolom Mellom v Belize, cez prírodné katastrofy a konflikty, až po vojnu na Donbase.

Názov organizácie Združenie priateľov Denníka N
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web www.dennikn.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt