Ateliér D47

Ateliér D47

Podporte dokončenie ateliéru D47 a pomôžete tak vytvoriť nový priestor pre umelecké rezidencie na slovenskom vidieku.

Lokálny rozvoj
Ateliér D47
Získaná suma
32%

1 740 €

z cieľovej sumy
5 500 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Ateliér D47 je architektonický a vizuálny objekt umiestnený na konci záhrady domu č. 47 v Dúbravici, pri potoku s mostíkom. Funguje ako dielo v procese tvorby.

Minulý rok sme prišli o zázemie pre naše aktivity. Keďže sme museli opustiť súkromný dom, ktorý bol priestorom pre stretávanie sa a tvorbu umelcov, rozhodli sme sa postaviť ateliér „na zelenej lúke".

Základnú konštrukciu objektu navrhli a zhotovili H3T architekti počas letného artcampu. Neskôr, svojimi spoločnými intervenciami, zmenili jeho charakter a účel viacerí autori – architekti Vít Šimek a Martin Fabian, a vizuálni umelci Marek Halász a Andrej Poliak.

D47 bude fungovať ako malý ateliér s ubytovaním. Inšpiratívne miesto pre tvorcov i návštevníkov. Priestor bude slúžiť tiež ako zázemie pre aktivity občianskeho združenia, stretávanie, prácu, pestovanie, oddych. Pri jeho stavbe sme sa rozhodli používať v čo najväčšej miere prírodné materiály. Izoláciu chceme použiť z ovčej vlny, odpadové vody z kuchyne a sprchy čistiť v koreňovej čističke, vybudovať separačné WC. Celá konštrukcia je z miestneho dreva.

Práce na D47 priebežne postupujú, no náklady prevyšujú naše finančné možnosti a preto potrebujeme vašu pomoc aby sme ho dostavali. Chýba dokončenie vežičky, zateplenie vlnou, vykurovacie teleso a komín, lepšie okná, elektrické rozvody, prívod vody, separačná latrína, sprcha, koreňová čistička, vybavenie interiéru.

Kto sme

Periférne centrá je združenie a tvorivá stratégia, venujeme sa tvorbe a šíreniu súčasného umenia na vidieku. Aktivity realizujeme od roku 2011 v stredoslovenskej obci Dúbravica a celý priestor dediny a okolitej krajiny ponímame ako experimentálny ateliérový a výstavný priestor – Kunstdorf / Kultúrna dedina. Jadro našich aktivít predstavujú tvorivé pobyty umelcov, ktorí k nám prichádzajú pracovať na kratší aj dlhší čas. Prevádzkujeme krajinnú galériu, organizujeme medzinárodný artcamp Landscape, Revisited, vzdelávacie workshopy pre študentov umenia a podieľame sa aj na komunitných aktivitách.

Veríme, že s dokončením ateliéru D47 nám môžete pomôcť práve Vy. Prispejete tak ku zlepšeniu podmienok pre súčasné umenie na slovenskom vidieku.

Odmeny

Bedeker s mapou

Katalóg Landscape Revisited 2011 - 2014

Tričko s motívom Ateliéru D47

Signovaná fotografia z archívu Periférnych centier (autor Andrej Poliak)

napríklad:O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Bedeker s mapou

Minimálna výška príspevku

10

Ďakujeme! Teší nás váš záujem a pomoc. Odmenou vám bude praktický pomocník do vrecka pre potreby túlania sa nielen po Dúbravici, ale i po okolí. Sprievodca po Kunstdorfe s grafikou Daniely Krajčovej a Mateja Vojtuša.

Katalóg Landscape Revisited 2011-2015

Minimálna výška príspevku

20

Za vašu podporu ponúkame čerstvo vydanú publikáciu o projekte Periférnych centier s názvom Landscape Revisited. Projekt mapuje súčasnú architektúru/ dizajn na Podpoľaní a ponúka nový pohľad na samotnú krajinu či dimenzie landartu, nielen ako občerstvenie súčasného vidieka.

Tričko s grafikou D47

Minimálna výška príspevku

30

Ako čestným podporovateľom vám pošleme tričko s grafikou záhradného ateliéru D47, ktoré budete môcť hrdo nosiť po svete a prezentovať tak súčasné umenie na vidieku.

Signovaná fotografia z archívu Periférnych centier (autor Andrej Poliak)

Minimálna výška príspevku

100

Ak nás poctíte touto sumou, získate od nás kúsok umenia z Kunstdorfu, konkrétne fotografiu z dielne hlavného zakladateľa Periférnych Centier, Andreja Poliaka.

Víkendový pobyt pre dve osoby s raňajkami v D47 + voľný vstup do sauny + komentovaná prehliadka Kunstdorfu + bedeker s mapou

Minimálna výška príspevku

250

Za takýto mecenášsky príspevok pre prvých dvoch podporovateľov pripravíme osviežujúci víkendový pobyt pre dve osoby v dokončenom ateliéri D47. Pobyt bude zahŕňať raňajky, komentovanú prehliadku Kunstdorfu, bedeker s mapou a garanciou báječného zážitku z návštevy Dúbravice a podpolianskeho kraja.

Novinky

PERIFÉRNE CENTRÁ ĎAKUJÚ!

Update #4, 18.07.2016

Úprimne ďakujeme a pozdravujeme všetkých, ktorí projekt Ateliéru D47 podporili- či už finančne alebo šírením zvesti o podpore D47; ste skvelí!

Získali sme 32% zo žiadanej sumy- teda takmer 1740 €, ktoré budú použité pre účely nevyhnutných stavebných úprav a vylepšení D47- zateplenie, prívod vody či stavba WC. O progrese na stavbe D47 budeme určite informovať hlavne tu: https://www.facebook.com/PeriferneCentra/.

Odmeny začneme rozposielať čoskoro; bedeker s mapou a katalóg Landscape Revisited budú u vás ako prvé, tričká sú ešte vo fáze výroby, teda k vám prídu o čosi neskôr, ale ručíme za to, že si vás nájdu.

Ak máte záujem podporiť Periférne centrá a stavbu Ateliéru D47 aj inou formou, než bol Startlab.sk, ste vítaní: napíšte nám na info@perifernecentra.com, príp. uvádzame aj číslo účtu, ak by sa našiel nejaký oneskorenec: SK1975000000004014985486

Za súčasné umenie na vidieku, pozdravujeme a ďakujeme:

Tím Periférnych centier

https://www.facebook.com/PeriferneCentra/

http://perifernecentra.com/

info@perifernecentra.com

Niekoľko slov o Periférnych centrách

Update #3, 14.07.2016

Zvesť o činnosti Periférnych centier a Ateliéri D47 sa nesie slovenskými médiami už pár dní- nedávno v Denníku N vďake Jane Németh, tu:

https://dennikn.sk/505602/najkulturnejsia-dedina-s...

a taktiež na portáli pre architektúru, Archinfo.sk, tu:

https://www.archinfo.sk/diskusia/laboratorium-umen...

Tešíme sa, že i takouto formou získavame nových priateľov a fanúšikov :)

Ostáva nám posledný deň pre možnosť prispievania cez Startlab, no otvorené máme celoročne a úprimne privítame každého z vás.

Ďakujeme za všetku vašu podporu, či už finančnú alebo zdieľaciu a vôbec, to že Periférne centrá sú takto vnímané širokou verejnosťou nás veľmi teší a posúva ďalej.

Tím Periférnych centier

O Ateliéri D47 aj na SME.sk

Update #2, 04.07.2016

Chatka pre umenie, Ateliér D47 sa nedávno vyskytol i na tomto portáli:

http://nasabystrica.sme.sk/c/20205625/dubravica-uz...

My sme veľmi radi, že sa informácia o tomto projekte šíri rôznymi smerm:)

Ostáva nám posledných desať dní, počas ktorých môžeme podporiť tvorbu umenia na vidieku cez Startlab, preto prosíme a vyzývame ku akcii:

oslovme priateľov, známych i neznámych -- akákoľvek finančná čiastka pomôže a pridá pomyselnú "ruku k dielu".


PERIFÉRNE CENTRÁ ĎAKUJÚ!Ateliér D47 a Periférne centrá v Ročenke slovenskej architektúry

Update #1, 24.06.2016


Veľmi nás teší, že sa naše aktivity v oblasti architektúry či dizajnu dostali až na stránky Ročenky slovenskej architektúry 2014/15. Svedčí to snáď i o tom, že to, čo robíme, má zmysel a tak treba vytrvať i naďalej, hoci i pri stiesnených podmienkach. Na stránkach sa ocitol aj samotný Ateliér D47 - takto vyzeral po skončení projektu Landscape Revisited, v septembri 2015. Prác súvisiacich s dokončením je teda ešte hodne, poďte s nami pridať ruku k tomuto dielu, budete tak spoluautormi dobrej slovenskej architektúry.Zároveň sa chceme touto cestou poďakovať všetkým doterajším i budúcim prispievateľom, vážime si vašu účasť.


Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Keby som mohol, pošlem viac… Ale hlavne, nech sa dielo podarí!

5 €

👤 Zuzana Laukova

🎁 Bedeker s mapou

10 €

👤 Roman Mališ

💬 Dobre to tam zateplite aby sa vám nerosili okná!

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Sice len kvapka, ale momentalne sa viac neda.. Drzim palce :)

10 €

👤 Barbora Paulenova

🎁 Katalóg Landscape Revisited 2011-2015

💬 Skvele napad a ozivenie Dubravice. Skoda, ze sa nepodarilo vyzbierat viac penazi.

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Drzim palce!

50 €

👤 Zuzana L. Majlingová

🎁 Tričko s grafikou D47

30 €

👤 Eva Malis

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

70 €

👤 Juraj Gábor

🎁 Tričko s grafikou D47

💬 M-ko budem hrdo nosiť po svete a prezentovať tak súčasné umenie na vidieku

30 €

👤 Zuzana Janovcikova

112 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bedeker s mapou

💬 Drzim palce!

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Víkendový pobyt pre dve osoby s raňajkami v D47 + voľný vstup do sauny + komentovaná prehliadka Kunstdorfu + bedeker s mapou

💬 Tešíme sa do Dúbravice. Nech sa vám to podarí dokončiť.

250 €

👤 Lýdia Mezeiová

30 €

👤 Veronika

💬 Drzime palce

20 €

👤 Divadlo Pôtoň

💬 Periféria drží s perifériou.

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Michal Slimák a Pulpes

💬 Dávam zmysel plynovým "vratkám"

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bedeker s mapou

15 €

👤 Luba Lacinova

🎁 Tričko s grafikou D47

30 €

👤 Ján Švihra

🎁 Bedeker s mapou

💬 Držte sa!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Katalóg Landscape Revisited 2011-2015

💬 Uutěrky drží palce, ať to výjde

20 €

👤 Marián Kišďurka

20 €

👤 Peter Hapčo

🎁 Katalóg Landscape Revisited 2011-2015

💬 Sme s vami!

20 €

👤 Maja Danadova

💬 *držím palce

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Livia

25 €

👤 nastupiste

💬 Nech to stoji!

15 €

👤 Michal Šimonfy

🎁 Tričko s grafikou D47

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Tričko s grafikou D47

💬 Tricko sa mi paci, takze by som ho rad aj nosil, len ma prosim kontaktujte mailom aby ste mi poradili s velkostou, dakujem ;)

35 €

   1 2 3

Autori

PERIFÉRNE CENTRÁ

PERIFÉRNE CENTRÁ

Andrej  Poliak

Andrej Poliak

Som jedným zo zakladateľov projektu Periférne centrá. Za ten čas čo to robíme, máme s projektom za sebou už kadečo, ale ešte vždy je to asi takto: vo vymýšľacom tranze vymyslíme nejakú parádnu vec čo by sme mohli urobiť, nemysliac na mnohé komplikácie, ktoré to bude obnášať, potom v procese prvých pokusov o zrealizovanie veci nám dopne, že vec je predsa len dosť veľká na naše možnosti a skúsenosti a všetko....a prichádzajú pochybnosti že to nedáme: na začiatku napr. pri organizovaní kolektívnych rezidencií umelcov v zapadnutých dedinách Slovenska, alebo neskôr napr. pri inštalovaní architektonického objektu Unimo, či stavbe Sauny Kunstdorf, alebo pri zabezpečovaní všetkého pre medzinárodnú grupu super umelcov v našej malinkej dedine tvoriacu diela veľkého kalibru, a tak pod....a potom keď sa tie veci už dejú, stavby hotové stoja, si hovoríme s úžasom a prekvapením, že SME TO PREDSA LEN DALI! A verím že tak to bude, s vašou pomocou, aj pri D47 - doteraz našou najväčšou realizáciou. Keď celý nápad s PC vo mne/v nás pred viac ako siedmimi rokmi vznikal, stretávali sme sa na konci jednej záhrady, v parádnej tôni pri peknom potoku. A práve na tomto mieste teraz vzniká D47.

Anna Nahálková

Anna Nahálková

Do Periférnych centier som dostala azda aj z dôvodu, že sama z jedného periférneho centra pochádzam. A hoci som študovala kulturológiu v Bratislave, tušila som, že bude potrebné ísť mimo centrá a vytvárať difúzie kultúry v iných regiónoch Slovenska, napríklad i na Podpoľaní. Fascinuje ma predstava a skutočnosť „robiť umenie” na dedine, nahlodávanie hraníc a následné prepojenie umelcov a lokálnych reálií, lebo aj v takomto prostredí sa vie kultúra presadiť. Dôkazom a demonštráciou takýchto snáh je podľa mňa unikátny a zároveň funkčný projekt Periférnych centier v obci Dúbravica. Som rada súčasťou jeho progresu, napríklad aj počas výstavby Ateliéru D47, bytostného-vlastného hniezda- pre umeleckých rezidentov či návštevníkov. Verím, že sa nám ho podarí spoločnými silami úspešne spojazdniť a že sa v ňom možno raz hádam aj stretneme :)

Martin  Fabian

Martin Fabian

Výmyselník sránd a DobroDruh života. Klaun poznávajúci vážnosť i beztiaže. Vzdelaním architekt, vzdelávajúci sa doživotne v láske aj v pravde, toho času v stavebných remeslách. Rodák z FNsP F.D.R. BB, odchovanec panelového sídliska, ktoré v priestore a čase vystriedalo najchýrnejšiu jarmočnú obec Radvaň - dva kopce a dve doliny vzdialenú od Dúbravice, sídla Periférnych Centier. Nesie si v krvi maniere malomesta(BB, BS, ZV, BA) i gazdovské. Má rád pilku, dláto, SketchUp a použil ich neraz už aj v Dúbravici. Ma rád aj takmer všetko ostatné. Ľudí obzvlášť. Ozaj, viete aký je rozdiel medzi bocianom a obzvlášťom? Bocian hniezdi vo výškach, obzvlášť na komínoch. Hniezdo pre umelcov i bežných rekreantov ľúbiacich umenie chystáme v Dúbravici v podobe D47. Príjmite naše pozvanie. Prosím vstúpte.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Bedeker s mapou

Minimálna výška príspevku

10

Ďakujeme! Teší nás váš záujem a pomoc. Odmenou vám bude praktický pomocník do vrecka pre potreby túlania sa nielen po Dúbravici, ale i po okolí. Sprievodca po Kunstdorfe s grafikou Daniely Krajčovej a Mateja Vojtuša.

Katalóg Landscape Revisited 2011-2015

Minimálna výška príspevku

20

Za vašu podporu ponúkame čerstvo vydanú publikáciu o projekte Periférnych centier s názvom Landscape Revisited. Projekt mapuje súčasnú architektúru/ dizajn na Podpoľaní a ponúka nový pohľad na samotnú krajinu či dimenzie landartu, nielen ako občerstvenie súčasného vidieka.

Tričko s grafikou D47

Minimálna výška príspevku

30

Ako čestným podporovateľom vám pošleme tričko s grafikou záhradného ateliéru D47, ktoré budete môcť hrdo nosiť po svete a prezentovať tak súčasné umenie na vidieku.

Signovaná fotografia z archívu Periférnych centier (autor Andrej Poliak)

Minimálna výška príspevku

100

Ak nás poctíte touto sumou, získate od nás kúsok umenia z Kunstdorfu, konkrétne fotografiu z dielne hlavného zakladateľa Periférnych Centier, Andreja Poliaka.

Víkendový pobyt pre dve osoby s raňajkami v D47 + voľný vstup do sauny + komentovaná prehliadka Kunstdorfu + bedeker s mapou

Minimálna výška príspevku

250

Za takýto mecenášsky príspevok pre prvých dvoch podporovateľov pripravíme osviežujúci víkendový pobyt pre dve osoby v dokončenom ateliéri D47. Pobyt bude zahŕňať raňajky, komentovanú prehliadku Kunstdorfu, bedeker s mapou a garanciou báječného zážitku z návštevy Dúbravice a podpolianskeho kraja.