Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Nie sme len ďalšou značkou v módnom priemysle, ktorá chce určovať trendy a predávať produkty na pár použití. Trend, ktorý udávame my, je udržateľnosť! Myslíme do budúcnosti. Naše produkty sú navrhnuté tak, aby boli funkčné, praktické a aby vydržali čo najdlhšie. Šijú ich ručne ženy z rôznych kútov Slovenska a spolupracujeme aj s krízovými centrami.

Do dnešného dňa sa nám podarilo spracovať približne 450 kg textilného odpadu.Celé to začalo praktickými a obľúbenými vakmi na chrbát. Dnes už do našej ponuky patria aj ľadvinky, tašky, vrecká na potraviny, či darčekové predmety pre firmy. Pracujeme aj na nových produktoch, ako sú napríklad peňaženky a obaly na notebooky. Tie by sme chceli uviesť ako novinku v našej ponuke, práve na základe úspešnej crowdfundingovej kampane.


Na výrobu týchto produktov spracovávame už nepotrebné materiály, ako napríklad poškodené stany, reklamné banery, plachty, záclony, oblečenie a rôzny iný textil. Oslovujeme tiež firmy, ktorým vzniká textilný odpad z ich výroby. Týmto spôsobom sme sa dostali k veľmi zaujímavému (vyradenému) materiálu, ktorý používajú hasiči a záchranári na výrobu svojich pomôcok, k vojenským látkam, alebo k textilu, ktorý sa používa na výrobu interiérov luxusných automobilov. Produkty z týchto látok sú naozaj originálne a kvalitné. Problémom však je, že nemáme dostatočne silné stroje na ich spracovanie. Ak chceme pracovať s kvalitným materiálom a produkovať kvalitné veci, potrebujeme aj kvalitné stroje. To je hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli ísť cestou crowdfundingu.Náš cieľ

Cieľom tejto kampane je teda zvýšenie efektivity, kapacity a kvality výroby, čiže aj spracovanie väčšieho množstva odpadu, z ktorého chceme vytvoriť nové typy produktov do nášho portfólia. Na sklade máme k dispozícií kvalitné látky, avšak na ich spracovanie nemáme dostatočné vybavenie. Keďže našim hlavným cieľom nie je zisk, ale pomoc prírode a ľuďom ktorí to potrebujú, finančný kapitál na nové stroje by sme zhromažďovali veľmi dlho.

Preto potrebujeme aj vašu pomoc!


Ako využijeme vašu podporu?

 • kúpime priemyselné šijacie stroje, ktoré nám pomôžu spracovať viac textilného odpadu, v priemere o 100 až 150 kg ročne. Práca s kvalitnými strojmi takisto zaručí vyššiu kvalitu našich produktov. Budeme môcť spracovávať materiály, ktoré sme doposiaľ nemohli.
 • zabezpečíme školenia a kurzy pre naše pani krajčírky, nakoľko sú to veľmi šikovné a snaživé ženy, ktorým chceme poskytnúť možnosť sebarealizácie a zlepšovania sa.
 • vytvoríme pre vás nové produkty, ktoré zaradíme do nášho portfólia.

Ak by sa nám podarilo vyzbierať vyššiu sumu o akú žiadame, peniaze samozrejme zodpovedne a efektívne využijeme napríklad na:

 • Prenájom skladových priestorov,
 • Nákup krajčírskeho vybavenia pre krajčírky,
 • Prednášky a workshopy na tému upcyklácia pre neziskové organizácie.


Viac o WakiVaky

Značka WakiVaky vznikla v roku 2014 ako študentský projekt na voliteľnom predmete „Rozvoj podnikateľských zručností v medzigeneračných tímoch". Cieľom tohto predmetu bolo vytvoriť podnikateľský nápad a uskutočniť ho v krátkom časovom horizonte a s nízkymi počiatočnými nákladmi. Nášmu tímu WakiVaky sa to podarilo! Už počas školy sme vytvorili produkty, o ktoré bol záujem. Vedúca členka tímu Dominika sa rozhodla v projekte pokračovať aj po ukončení školy a krok po kroku pracovala na vybudovaní dnes už plnohodnotnej značky so sociálnym a ekologickým rozmerom.

Sociálny rozmer


Pracujeme v medzi-generačnom tíme. Krajčírky, ktoré pre nás šijú, sú zväčša ženy, ktoré nemajú možnosť trvalého pracovného pomeru a tak sú rady, že si môžu touto kreatívnou činnosťou zarobiť. Sú to poväčšine ženy na dôchodku, invalidky, ženy, ktoré si vo svojom regióne nemôžu nájsť dôstojne zaplatenú prácu, alebo jednoducho ženy, ktoré si chcú zarobiť šitím. Aj napriek tomu, že máme ateliér v Pezinku, kde všetko chystáme a navrhujeme, výroba nie je situovaná na jednom mieste. Panie krajčírky pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. Komunikácia a logistika je tým pádom dosť náročná, avšak naša námaha sa odzrkadľuje v kvalitne a s láskou vyrobených produktoch.Ekologický rozmer

Ako sme už niekoľko krát spomínali, našim hlavným cieľom je upcyklácia textilného odpadu. Pri výrobe dodržiavame zásady zero waste, čo znamená, že produkujeme minimum odpadu. Aj to minimum však nevyhodíme, ale odovzdáme firme, ktorá ho kompletne zrecykluje. Aj preto nás Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia spomenuli vo svojej e-publikácií s názvom Obehové hospodárstvo - budúcnosť rozvoja Slovenska.

A prečo to robíme?

Textilný priemysel je druhý najväčší znečisťovateľ vodných zdrojov na svete. Výroba textilu a oblečenia je neekologická nie len kvôli veľkému množstvu spotrebovanej vody, ale aj chemikálií a farbív, ktoré sa pri výrobe používajú. Ľudia, ktorí šijú oblečenie pre väčšinu značiek, pracujú v zlých pracovných podmienkach za veľmi nízku mzdu. A pritom úplne zbytočne! Módne trendy sa dnes striedajú tak rýchlo, že samotné značky nestíhajú ani len vyložiť svoj tovar do predajní a už ho nahrádzajú inými, modernejšími kúskami. Toto oblečenie potom úplne nové končí na skladoch, skládkach, či v spaľovniach. My sme sa rozhodli s tým niečo urobiť. Netreba predsa kupovať nový textil, je ho obrovské množstvo všade okolo nás. Kvalitného, využiteľného a pre niekoho nepotrebného. No nie však pre nás! Ako vraví naša pani krajčírka Andrea: „Pre niekoho odpad, pre mňa poklad".

WakiVaky teda nie je len obyčajnou módnou značkou na trhu. Vytvárame novú hodnotu namiesto odpadu. Podnikateľský model, do ktorého sme sa pustili, nie je vôbec jednoduchý, ale napĺňa nás dobrý pocit z toho, že riešime jeden z najväčších ekologických problémov a zároveň na trh prinášame originálne a kvalitné produkty.

Podpor nás a naša planéta sa ti poďakuje.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky5

Čo máme nové a ako sa nám darí?

Update #5, 28.11.2019

Po dlhšej odmlke máme pre Vás niekoľko noviniek zo života v ateliéri WakiVaky. :)

 • Máme novú webstránku! Nezabudnite preto na možnosť uplatniť si svoje zľavové a darčekové kódy pri výbere z našich produktov na stránke www.waki-vaky.com/sk .
 • Ako ste si už mohli všimnúť, do našej ponuky pribudli úplne nové typy ruksakov. Na dizajne a strihu sme makali niekoľko mesiacov s našim novým krajčírom, pánom Jozefom z Trnavy. Materiál na výrobu týchto ruksakov bol pôvodne využívaný v automobilovom priemysle, konkrétne - čalúniace látky, auto pásy, či kobercovina, ktoré sú mimoriadne odolné a pevné

 • Vďaka úspešnej kampani sa nám podarilo osloviť aj nových dodávateľov zvyškových a odpadových materiálov vhodných pre našu výrobu. Hovoríte si, že získať odpadové materiály predsa nemôže byť náročné, každý sa ich chce zbaviť? Naša legislatíva a zmýšľanie veľkých firiem, ktoré produkujú tony odpadov sú však inde. Aj napriek tomu sme zachránili a na náš sklad doplnili okrem iných aj kvalitnú látku GorTex, banerovinu, či eko-kožu. S pribúdajúcim materiálom sme však museli prenajať aj nové skladové priestory.

Financovať vývoj nových produktov, zriadenie nového pracovného miesta, či prenájom skladových priestorov sme mohli vďaka Vašim príspevkom. Vďaka tomu sa nám darí dobre. Vďaka!

​Všetky poďakovania za Vaše príspevky sú odoslané!

Update #4, 04.09.2019

To čo sme sľúbili sme aj dodržali.

Aj keď, priznáme sa, že poďakovania, ktoré sme mali odoslať do konca júla sme posielali až začiatkom augusta, ale malé omeškanie v hektickom festivalovom období ste nám snáď odpustili. ???? Bola to fuška, no máme to za sebou. Veríme, že produkty, ktoré ste si vybrali Vám už dorazili a robia Vám minimálne takú radosť, akú ste spravili Vy nám v máji, kedy prebiehala naša crowdfundingová kampaň na StartLab.sk.

Budeme radi, ak nám necháte pozitívnu recenziu na našom facebooku https://www.facebook.com/wakivaky/, alebo ak nám pošlete fotku s Vašou odmenou. ????

Okrem poďakovaní sme sa rozhodli Vás obdarovať aj zľavovými poukážkami, ktoré si môžete uplatniť pri nákupe akéhokoľvek produktu z nášho e-shopu www.waki-vaky.com, na ktorý pravidelne pridávame veci z našej výroby. A že sa vo výrobe posúvame vpred Vás presvedčíme aj v najbližších týždňoch. Chystáme totižto úplne nové strihy z kvalitných (odpadových) materiálov, takže sa naozaj máte na čo tešiť!

Sledujte naše kroky. ????

Tím WakiVaky

-------

(Ak niekomu nedorazila odmena alebo zľavová poukážka, prosím informujte nás o tom mailom na adrese dominika@waki-vaky.com)

Koniec je nový začiatok...

Update #3, 18.06.2019

Crowdfundingovú kampaň sme dotiahli do úspešného konca. Bez Vás by sme to však nedokázali, a preto Vám chceme ešte raz úprimne poďakovať. Do tohto momentu sme vyzbierali 6 494 € (suma sa ešte môže zmeniť, pokiaľ sa niekto rozhodne prispieť na poslednú chvíľu prostredníctvom bankového prevodu). Tieto peniažky plánujeme použiť najmä na kúpu priemyselného šijacieho stroja, ktorý nám umožní spracovávať väčšie množstvo textilného odpadu, najmä hrubých materiálov, z ktorých budeme vyrábať nové vymakané vaky či ľadvinky. Ako sme však sľúbili, ponuku našich produktov rozšírime aj o obaly na notebooky či peňaženky. Časť vyzbieraných peňazí investujeme tiež do kurzov šitia a školení pre naše pani krajčírky a do vybavenia našej krajčírskej diele, aby sme sa mohli ešte viac realizovať a posúvať v tom čo nás baví. No a keďže sa vyzbieralo viac, ako bola nami určená minimálna suma, umožní nám to zrealizovať workshopy a školenia zdarma pre školy, občianske združenia a pre tých, ktorí sa chcú na tému udržateľnosť vzdelávať. Tešíme sa na toto obdobie a na náš nový začiatok!

Pre tých z Vás, ktorí si za príspevok vybrali jedno z našich ponúkaných poďakovaní v podobe produktu WakiVaky, máme dobrú správu - všetky poďakovania plánujeme doručiť už do konca tohto leta! Niektoré máme pripravené už teraz, iné si budú musieť počkať na nový stroj, avšak veríme, že všetko pekne stihneme, aj napriek nabitej festivalovej sezóne ktorá nás čaká.

Termíny odosielania poďakovaní:

Do konca júna 2019:

 • Darčeková poukážka
 • Vak Elegant
 • Vak Jim Morrison
 • Balíček Festival

Do konca júla 2019:

 • Vrecko na ovocie a zeleninu , Vrecko na chlebík
 • Vak vode-odolný s kapucňou

Do konca augusta 2019:

 • Ľadvinka čierna alebo zelená
 • Peňaženka
 • Taška alebo obal na notebook

Pre tých z Vás, ktorí si poďakovanie v podobe produktu nevybrali patrí ešte o kúsok väčšia vďaka za to, že ste nám dali Vašu plnú dôveru a priestor na posun vpred. Budeme robiť všetko pre to, aby sme Váš dobrý pocit z podpory udržali čo najdlhšie.

Ďakujeme

#wakivakyfamily

Vďaka Vám sa nám to podarilo!

Update #2, 07.06.2019

Ďakujeme. Vďaka Vám sa nám podarilo vyzbierať minimálnu potrebnú sumu na kúpu priemyselných šijacích strojov a zabezpečiť kurzy na zlepšenie zručností našich pani krajčírok. Vďaka Vám budeme môcť spracovávať viac textilného odpadu, z ktorého pre Vás budeme vyrábať kvalitné vaky, tašky, ľadvinky, obaly na notebooky a mnoho ďalších produktov. Už sa na to veľmi tešíme a ešte raz, úprimná vďaka.

Avšak dosiahnutím minimálnej potrebnej sumy kampaň nekončí! Máme ešte 10 dní na to, aby sa nám podarilo sumu navýšiť, a tým pádom spraviť pre zvýšene efektivity a kvality značky WakiVaky ešte viac.

Pošlite preto tento link - https://www.startlab.sk/waki-vaky/ - svojim známym, alebo firmám, o ktorých si myslíte, že by nám mohli a chceli pomôcť. Peniaze samozrejme zodpovedne a efektívne využijeme, napríklad na:

 • Prenájom skladových priestorov
 • Nákup krajčírskeho vybavenia pre krajčírky
 • Nákup rezacieho zariadenia na textil, pre zefektívnenie výroby
 • Prednášky a workshopy na tému upcyklácia pre neziskové organizácie.

Čím viac sa nám podarí vyzbierať,tým viac spravíme pre nás všetkých. Naša planéta čaká na očistenie od textilného odpadu. Podpor nás a planéta sa ti poďakuje.

Tím WakiVaky

Pridali sme nové poďakovanie

Update #1, 30.05.2019

Vak "Elegant" je fuč! Taký, ako bol, už nikdy nebude. Je to pre to, že mnoho materiálov, ku ktorým sa dostaneme, je k dispozícií len v obmedzenom množstve. Ale to vôbec nevadí, práve naopak! Tí najrýchlejší z Vás sa môžu tešiť originálnemu vaku Elegán, no a pre tých, ktorí sa rozhodli nás podporiť teraz, sme pridali nové poďakovanie v podobe vaku Jim Morrison, s autorským dizajnom od Evy Novanskej. Taktiež v limitovanom počte - len 4 kusy

Podporovatelia185

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Dominika Podolanová

Dominika Podolanová

V roku 2014 založila značku WakiVaky. Od tej doby je jej hlavou aj hnacím motorom. Okrem vedenia svojej firmy sa venuje aj osvete a edukácií na témy upcycling a udržateľný životný štýl. Má rada tanec, prírodu a adrenalínové športy.

Názov organizácie Dominika Podolanová - WakiVaky
Miesto realizácie projektu Pezinok
Web waki-vaky.com/

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

 • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt