A okraje máš kde? Kniha o vzdelávaní detí z chudobných rodín.

A okraje máš kde? Kniha o vzdelávaní detí z chudobných rodín.

Čo všetko dokážu zmeniť učitelia? Môžu pomôcť žiakom z osád a sociálne vylúčeného prostredia, aby vzali život do svojich rúk a dotiahli to k maturite? Aká je ich štartovacia čiara a aké metódy môžu učitelia využívať? Pomôžte nám vydať knihu Juraja Čokynu, učiteľa z projektu Teach for Slovakia, ktorá môže pomôcť učiteľom lepšie učiť.

Literatúra
Vzdelávanie a veda
Ľudské práva
A okraje máš kde? Kniha o vzdelávaní detí z chudobných rodín.
Získaná suma
457%

11 433 €

z cieľovej sumy
2 500 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Niekoľko úspešných vzdelávacích príručiek vydal Denník N pre stredné školy. Myslíme však aj na učiteľov, ktorí učia v tom najťažšom prostredí – v okrajových školách plných demotivovaných a pre zle nastavený školský systém vopred odpísaných detí.

Pomôžte nám vydať knihu A okraje máš kde? a dostať ju tam, kde je potrebná - do základných škôl, metodicko-pedagogických centier, k učiteľom, učiteľkám, asistentom a asistentkám. Kniha bude okrem skúseností nekonformného učiteľa a príbehov detí obsahovať aj rady expertov, ako zmeniť naše školstvo a konkrétne návody a tipy pre učiteľov.

Na vzniku knihy sa podieľajú editori Denníka N Juraj Koník a Konštantín Čikovský a odborné editorky Anna Symington-Maar a Zuzana Révészová st.

Inšpiráciou pre vznik knihy bola reportáž Juraja Koníka, ktorá získala v roku 2018 dve novinárske ceny.

10-tisíc prepadnutých detí

Je známe, že naše deti zaostávajú v matematike aj v čítaní, nerozumejú svetu prírodných vied. Pri deťoch z chudobného prostredia sú štatistiky ešte horšie: testovaní štvrtáci z chudobného prostredia sú najhorší v celej Európskej únii. V školskom roku 2018/19 prepadlo vyše 10-tisíc detí, z toho 3100 bolo prvákov. Celkovo najčastejšie prepadávajú deti v Košickom kraji, kde na prvom stupni opakoval ročník každý trinásty žiak. V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica prepadne každý piaty prvák.

Majú sedem rokov a prakticky je už rozhodnuté, že poriadne nedokončia ani len základnú školu. Sú odpísané.

Prečo je to tak?

Školstvo nie je nastavené podporne, neberie do úvahy špecifiká prostredia – iný materinský jazyk, chudobu, nízke vzdelanie rodičov a motiváciu –, pričom v inom prostredí by mohli byť úspešné. A práve učitelia sú tí, ktorí môžu v tomto systéme deťom pomôcť – ak vedia ako. Sú tu učitelia, ktorí to nevzdávajú ani po rokoch v náročnom prostredí. Skúšajú nové prístupy, zaujímajú sa o deti. A potom sú aj takí, ktorí už rezignovali, odučia si svoje a nechcú si nosiť prácu a starosti aj domov.

Čo nájdu učitelia a čitatelia v pripravovanej knihe?

  • príbehy detí, ktoré Juraj učil, ich východiskovú situáciu, motivácie aj perspektívy
  • kontext, ktorý súčasný školský systém nereflektuje
  • skúsenosti odborníkov, ktorí sa téme dlhodobo venujú
  • konkrétne návody a tipy pre učiteľov
  • riešenia zmien v školstve

Teach for Slovakia je koncept, v ktorom šikovní absolventi univerzít idú na dva roky učiť do komplikovaných škôl. Prejdú prísnym výberom a potom intenzívnym tréningom. Pri výučbe využívajú premyslený systém postupov: učiteľ venuje deťom individuálnu pozornosť, snaží sa motivovať každého, deti dostávajú spätnú väzbu na každej hodine, komunikuje s rodičmi, hoci aj žijú v osadách, a snaží sa inšpirovať aj pôvodný učiteľský zbor, aby prehodnotil svoje zaužívané postupy.

Komu vaša podpora pomôže?

Vďaka vašej podpore budeme môcť poslať knihu konkrétnym učiteľom, ktorí učia v podobných podmienkach ako Juraj Čokyna. S nezáujmom o učenie, nesústredenosťou alebo demotiváciou sa však stretávajú učitelia na všetkých školách, preto ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze v plnom rozsahu použijeme na zapojenie väčšieho počtu škôl.

Na základe doterajších skúseností je o vzdelávacie materiály na školách obrovský záujem. Už teraz záujem o knihu prejavili desiatky učiteľov z celého Slovenska a metodicko-pedagogické centrá, ktoré sme oslovili.

Čo si o pripravovanej knihe myslia naši učitelia a učiteľky?

Osobné skúsenosti sú na nezaplatenie a je super, ak sa chce človek o svoje skúsenosti a veci, ktoré fungujú, podeliť aj s ostatnými. Klobúk dole. Veľmi nám to môže pomôcť napredovať, zlepšiť sa, skúšať.

Jana Šimšáleková, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Zvolen

Určite. Chýba nám metodická podpora. Čím viac sa taktiež hovorí o špecifikách, tým viac sa môžeme priblížiť k inklúzii na školách a azda aj k systémových zmenách, ktoré povedú k celoplošnej inklúzii, férovosti a láskavejšiemu školstvu.

Anna Iskrová, ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským, Moldava nad Bodvou

Jednoznačne. Každá praktická skúsenosť jedného z nás môže posunúť kohokoľvek z nás vpred a pomôcť aspoň jednému zo žiakov posunúť sa v živote o krok vpred.

Ján Chochrun, Cirkevná spojená škola, Snina

Na čo použijeme peniaze?

Knihu budeme tlačiť v náklade 1500 - 2 000 kusov. S Vašou pomocou budeme môcť učiteľom poslať knihy zdarma a čím viac prostriedkov získame, tým viac kníh budeme môcť školám venovať. Denník N zabezpečí redakčnú prípravu knihy (tá bude aj vo voľnom predaji) aj propagáciu projektu. Vyzbierané peniaze tak budú použité na tlač, poštovné, administráciu projektu a prepravu. Knihu dostaneme ku konkrétnym učiteľom aj vďaka spolupráci s MPC a projektom Škola otvorená všetkým.

Časový plán

Juraj Čokyna spolu s redaktormi Denníka N Jurajom Koníkom a Konštantínom Čikovským od januára pracujú na príprave knihy, počas leta sa bude kniha zalamovať tak, aby sme ju mohli v októbri poslať do škôl.

Ďakujeme za Vašu podporu!

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete poďakovanie? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte našu vďaku.

Kniha pre vás

Minimálna výška príspevku

15

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N a pošleme vám knihu.

Kniha pre jednu zo škôl, s ktorými spolupracujeme.

Minimálna výška príspevku

15

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N a pošleme knihu do jednej z vybraných škôl.

Kniha pre Vás aj jednu školu

Minimálna výška príspevku

30

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N, jednu knihu pošleme Vám a druhú do vybranej školy.

Päť kníh pošleme do školy, ktorú vyberiete vy.

Minimálna výška príspevku

100

Chcete, aby príručku dostala konkrétna škola? Radi by ste obdarovali učiteľov zo školy, do ktorej chodia vaše deti alebo poznáte učiteľa, ktorý by ju ocenil? Denník N sa s Vami spojí a pokúsi sa doručiť knihy do školy podľa vášho výberu. Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N.

Chcete pomôcť viac? Vďaka vám učitelia z vybraných škôl absolvujú stretnutie s Jurajom Čokynom.

Minimálna výška príspevku

500

Myslíte si, že kniha nestačí? S Vašou podporou zorganizujeme vo Vašom meste debatu s Jurajom Čokynom, na ktorú pozveme aj miestnych učiteľov.

Ste novodobý Hrebenda. Darček: doživotné online predplatné Denníka N

Minimálna výška príspevku

1 000

Vďaka Vášmu príspevku získajú knihu minimálne 50 učitelia. A vy sa už nikdy nebudete musieť báť, kedy vám vyprší predplatné k online obsahu Denníka N.

Novinky

A okraje máš kde? Rozposlané!

Update #4, 12.11.2019

Milí podporovatelia, kniha Juraja Čokynu A okraje máš kde? je vytlačená a rozposlaná a máme z nej veľkú radosť. 100 kníh sme poslali priamo do základných a stredných škôl, 25 kníh na pedagogické fakulty, Teach for Slovakia doručí 150 ďalších kníh učiteľom a budúcim učiteľom, cez Úrad splnomocnenca pre rómske komunity posielame 50 kníh do komunitných centier a ďalších 70 kníh do tých správnych rúk doručia Metodicko pedagogické centrá.

Ak vám kniha do týždňa nepríde, ozvite sa nám (monika.kompanikova@dennikn.sk).

Chystáme ďalšie reportáže, ktoré trochu viac osvetlia príčiny a dôsledky kolobehu chudoby a nedostatočného vzdelania mnohých ľudí na Slovensku a odomkli sme pre vás rozhovor s Jurajom Čokynom (pre otvorenie musíte zadať svoju mailovú adresu) https://dennikn.sk/1641796/ucitel-a-novinar-cokyna...

Srdečne Vás pozývame aj na debaty o tejto problematike:

Pondelok 18.11. 17:00 Židovské Suburbium, Bardejov (hostia: Fero Maxin - o.z. Diferent, špeciálny pedagóg zo ZŠ Malcov, Viera Kováčová - omama zo Zborova, moderuje: Juraj Koník)

Utorok 19.11. 17:00 KC Freedom, Michalovce (hostia: Zuzana Reveszová – konzultatntka knihy A Okraje máš kde, riaditeľka Špeciálnej ZŠ v Košiciach, Martin Farbar - zástupca riaditeľa na ZŠ I. Krasku v Trebišove, bývalý rómsky asistent, Juraj Čokyna, moderuje: Juraj Koník)

Streda 20.11. 18:00 Kníhkupectvo Artforum Košice (hostia: Denisa Pechová, omama z Keceroviec, Eleonóra Liptáková, učiteľka z Dobšinej, Juraj Čokyna, moderuje: Juraj Koník)

Pondelok 25.11. 19:00 Nová Cvernovka, Bratislava (hostia: Monika Podolinská - mentorka, učiteľka z Muránskej Dlhej Lúky, ktorá za svoje nasadenie dostala v roku 2016 ocenenie Biela vrana, Janette Maziniová-Motlová – riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, publicistka a zakladateľka neziskovej organizácie EDUMA, Juraj Čokyna, moderuje Juraj Koník)

tím Denníka N

A okraje máš kde? V tlači!

Update #3, 10.10.2019

Vážení darcovia, milí priatelia, pred chvíľou sme do tlače poslali knihu Juraja Čokynu A okraje máš kde?, ktorá mohla vzniknúť aj vďaka vašej veľkorysej pomoci. Má dvanásť kapitol a je plná príbehov detí, vďaka ktorým lepšie porozumieme tomu, prečo sú ich výsledky v škole také aké sú a aké majú v živote šance. Je v nej množstvo návodov, ako učiť inak, sú v nej grafy aj štatistiky. Je určená všetkým frustrovaným učiteľom, ale aj tým, ktorí sa nevzdávajú, potrebujú len pomôcť dostať sa z rutiny. A my dúfame, že si ju prečítajú aj ľudia, ktorí majú možnosť zmeniť zákony a slovenské školstvo.

Srdečne pozývame aj na jednu z debát o slovenskom školstve, ktoré chystáme. S hosťami budú debatovať Juraj Čokyna a editor knihy, reportér Denníka N Juraj Koník (podrobnosti doplníme):

Pondelok 18.11. Židovské Suburbium, Bardejov

Utorok 19.11. KC Freedom, Michalovce

Streda 20.11. Kníhkupectvo Artforum Košice

Pondelok 25.11. Nová Cvernovka

Kniha vyjde 4.11., po tomto dátume ju budeme rozposielať vám aj do škôl, metodických a komunitných centier, na pedagogické fakulty. Ak viete o nejakej škole, kde by bola takáto kniha prospešná, napíšte nám (monika.kompanikova@dennikn.sk), pokúsime sa to zariadiť.

S pozdravom, tím Denníka N

Ďakujeme!

Update #2, 21.07.2019

Vážení darcovia, milí priatelia, ďakujeme za vašu podporu, spolu sme nazbierali neuveriteľných 11 418 eur. Ďakujeme aj za Vaše správy, sú pre nás veľkým povzbudením a dôkazom, že našu snahu pochopiť problém vzdelávania chudobných detí a nájsť riešenie zdieľa veľké množstvo ľudí. Jedna z podporovateliek nám napísala: Každé dieťa si zaslúži byť videné. S týmto vedomím sme aj my šli do tohoto projektu a uvažujeme nad ďalšími možnosťami ako priblížiť komplikovaný a dlho neriešený problém širšej verejnosti a tým, ktorí majú možnosť ho začať riešiť.

Juraj Čokyna v tejto chvíli dokončuje poslednú kapitolu, editorsky na nej spolupracujú reportéri Juraj Koník s Tinom Čikovským. Stále dopĺňame databázu a kontakty na konkrétnych učiteľov základných a stredných škôl a pedagogicko-vzdelávacích centier a aj pedagogických fakúlt, ktorým budeme môcť vďaka Vašej veľkorysej podpore knihu poslať. Kniha bude hotová v októbri.

Ďakujeme,

tím Denníka N.

Ďakujeme!

Update #1, 21.06.2019

Milí darcovia, ďakujeme za Vašu podporu, veľmi si ju vážime. Všetky naše očakávania ste prekonali už pár hodín po zverejnení výzvy, kedy sme naplnili cieľovú sumu a v tejto chvíli máme viac ako 200%. Vďaka Vám budeme môcť knihu Juraja Čokynu poslať na viac škôl a do pedagogicko-metodických centier. Kampaň nekončí, knihy by sme radi poslali aj budúcim učiteľom na pedagogické fakulty a našli aj iné spôsoby, ako jej obsah šíriť.

Sme radi, že Vám záleží na deťoch, mladých ľuďoch a ich učiteľoch, ktorých možno nikdy nestretnete. Porozumieť im však budeme môcť aj vďaka knihe, ktorej vznik ste podporili.

Ďakujeme.

Tím Denníka N

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

8 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Rastislav Letnický

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Alena Motykova

🎁 Kniha pre vás

💬 Kazde dieta si zasluzi byt videne.

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha pre vás

💬 Duro dobra praca, tesim sa na knihu.

15 €

👤 Anton Marci

🎁 Kniha pre Vás aj jednu školu

30 €

👤 Veronika Poklembová

🎁 Kniha pre vás

💬 Už sa teším, ako si knihu prečítam!

15 €

👤 Zuzana Zverkova

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Veronika Dernarova

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Ingrid Konečná Veverková

🎁 Kniha pre vás

50 €

👤 Peter Fusek

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Jean-Daniel Frere

🎁 Kniha pre vás

💬 Verim, ze tak ako v predoslych pripadoch bude mozne poslat knizku do Francuzska.

15 €

👤 Katarina

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Jakub Krajnak

🎁 Chcete pomôcť viac? Vďaka vám učitelia z vybraných škôl absolvujú stretnutie s Jurajom Čokynom.

500 €

👤 Zita s.r.o.

🎁 Kniha pre Vás aj jednu školu

30 €

👤 Ľubomír Tomša

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha pre jednu zo škôl, s ktorými spolupracujeme.

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha pre jednu zo škôl, s ktorými spolupracujeme.

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Prosím, pošlite knihu do školy, ktorú vyberiete

10 €

👤 Jana Noskovičová

15 €

👤 IVANA Biackova

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Dana Behulová

🎁 Kniha pre Vás aj jednu školu

30 €

👤 Filip Plencner

🎁 Kniha pre jednu zo škôl, s ktorými spolupracujeme.

💬 Uzasny projekt. Drzim palce!

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Petra Richter

🎁 Kniha pre vás

15 €

👤 Ronald Ruzicka

🎁 Kniha pre Vás aj jednu školu

30 €

   1 2 3 4 ... 16

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Združenie priateľov Denníka N

Združenie priateľov Denníka N

Juraj  Koník

Juraj Koník

Editor knihy Juraja Čokynu A okraje máš kde? pracuje v médiách od roku 2006. Pracoval v TA3 a v SME, kde bol aj editorom domáceho oddelenia a vedúcim oddelenia Bratislava. Spolu s kolegami získal Novinársku cenu za sériu reportáží z rómskej obce Kecerovce a sám za text o Bratislave na konci volebného obdobia jedného primátora. V Denníku N pracuje od jeho vzniku. V roku 2018 získal dve Novinárske ceny za reportáž o Jurajovi Čokynovi, učiteľovi, ktorý odišiel z Bratislavy, aby na východe Slovenska pomáhal aj deťom z osád. Táto reportáž bola inšpiráciou pri vzniku tejto knihy.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete poďakovanie? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte našu vďaku.

Kniha pre vás

Minimálna výška príspevku

15

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N a pošleme vám knihu.

Kniha pre jednu zo škôl, s ktorými spolupracujeme.

Minimálna výška príspevku

15

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N a pošleme knihu do jednej z vybraných škôl.

Kniha pre Vás aj jednu školu

Minimálna výška príspevku

30

Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N, jednu knihu pošleme Vám a druhú do vybranej školy.

Päť kníh pošleme do školy, ktorú vyberiete vy.

Minimálna výška príspevku

100

Chcete, aby príručku dostala konkrétna škola? Radi by ste obdarovali učiteľov zo školy, do ktorej chodia vaše deti alebo poznáte učiteľa, ktorý by ju ocenil? Denník N sa s Vami spojí a pokúsi sa doručiť knihy do školy podľa vášho výberu. Vaše meno uverejníme v zozname významných podporovateľov projektu na stránke Denníka N.

Chcete pomôcť viac? Vďaka vám učitelia z vybraných škôl absolvujú stretnutie s Jurajom Čokynom.

Minimálna výška príspevku

500

Myslíte si, že kniha nestačí? S Vašou podporou zorganizujeme vo Vašom meste debatu s Jurajom Čokynom, na ktorú pozveme aj miestnych učiteľov.

Ste novodobý Hrebenda. Darček: doživotné online predplatné Denníka N

Minimálna výška príspevku

1 000

Vďaka Vášmu príspevku získajú knihu minimálne 50 učitelia. A vy sa už nikdy nebudete musieť báť, kedy vám vyprší predplatné k online obsahu Denníka N.