Čo je Giving Tuesday? 29. novembra oslavujeme sviatok dobročinnosti

Čo je Giving Tuesday? 29. novembra oslavujeme sviatok dobročinnosti

Čo je Giving Tuesday? 29. novembra oslavujeme sviatok dobročinnosti
23. nov 2022
Inšpirácie

Giving Tuesday tento rok pripadá na utorok 29. novembra. O pomoc verejnosti sa uchádzajú desiatky organizácií z rôznych oblastí. Okrem finančnej podpory im môžete darovať svoje know-how, čas, prípadne im pomôcť materiálnymi darmi.

Sviatky konzumu, nákupný ošiaľ, marketingový ťah... To je len zlomok prívlastkov, ktoré sa spájajú s výpredajovými dňami Black Friday (Čierny piatok) a Cyber Monday (Kybernetický pondelok). Ich protipólom je Giving Tuesday (Darovací utorok), ktorý je síce populárny najmä v západných krajinách, no v posledných rokoch získava stále väčšiu obľubu aj u nás na Slovensku.

Tento deň sa stal synonymom štedrosti, dobrých skutkov, dobrovoľníctva, nezištnosti a darovania. „Drží sa myšlienky, že každý má niečo, čo môže darovať, či už je to čas, veci, vedomosti alebo financie,“ vysvetľuje Veronika Šoltinská, PR manažérka Nadácie Pontis, ktorá zastrešuje Giving Tuesday na Slovensku.
Do Giving Tuesday sa môžete jednoducho zapojiť aj vy. Stačí, keď si na webe givingtuesday.sk vyberiete niektorú z organizácií, ktoré sa uchádzajú o vašu podporu a rozhodnete sa, akým spôsobom jej chcete pomôcť.

Finančná podpora je pre mnohé organizácie kľúčová

Nadácia Pontis sa dlhodobo snaží budovať povedomie o dôležitosti filantropie a darovania. „Mnohé organizácie svojou činnosťou suplujú štát a často im chýbajú finančné či personálne zdroje, prípadne know-how na niektoré špecifické činnosti ako marketing alebo fundraising. Každá pomocná ruka sa im preto zíde,“ vysvetľuje Veronika, prečo je potrebné, aby pomáhala aj verejnosť. Samotné organizácie sa zas zhodujú, že v súčasnosti je podpora ľudí ešte dôležitejšia než v minulosti. Mnohé z nich sa totiž ešte nestihli spamätať z dosahov koronakrízy a vojny na Ukrajine a už sa musia pripravovať na výzvy súvisiace so zvyšovaním cien energií a infláciou.
Jednou z takýchto neziskoviek je Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne, ktorý sa stará o nevyliečiteľne chorých pacientov. Keďže na svoje základné fungovanie potrebuje najmä finančné prostriedky, do Giving Tuesday sa zapojil už tretíkrát. „Príspevok na starostlivosť od zdravotných poisťovní nám nepokryje ani mzdové náklady personálu, ktorý sa stará o pacientov,“ vysvetľuje Ľubomír Šarkőzy, zástupca riaditeľky hospicu a koordinátor fundraisingu. Zariadenie mohlo vlani práve vďaka príspevkom, ktoré vyzbieralo od ľudí počas Giving Tuesday, kúpiť nový kúpací matrac pre svojich klientov. Tento rok sa vo výzve Lift it up snaží vyzbierať financie na opravu výťahu, ktorý nutne potrebuje na prepravu imobilných a ležiacich pacientov.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Štvrtý rok po sebe sa do Giving Tuesday zapája aj organizácia INEX Slovakia, ktorá sa snaží ľudí motivovať k dobrovoľníctvu. Na tento účel však potrebuje zlepšiť a zjednodušiť svoju webovú stránku tak, aby sa na nej potenciálni dobrovoľníci dokázali lepšie orientovať. Ak chcete organizácii prispieť na obnovu jej webu, môžete tak urobiť tu.

Potešte na Vianoce maškrtami či hygienickými potrebami

Ak by ste chceli organizáciu INEX Slovakia podporiť aj inak než finančne, môžete tak urobiť v jej druhej výzve. Tá je zameraná na pomoc 160 klientom Domova sociálnych služieb Integra v Bratislave a OZ Barlička v Prešove. Neziskovka chce pre nich pripraviť mikulášske a vianočné prekvapenia. Ak jej chcete pomôcť, do výzvy môžete darovať zdravé sladkosti, potreby na kreatívne tvorenie, ale aj hygienické potreby ako sprchový gél či zubnú pastu. „V minulých rokoch sa nám podarilo vyzbierať viac balíčkov ako sme očakávali a mohli sme nimi potešiť aj deti a mamičky ohrozené chudobou či domácim násilím z krízového centra Domov na polceste a Zariadenie núdzového bývania – OZ Brána do života,“ hovorí Mária Ďurajková, vedúca kancelárie INEX Slovakia.

TIP: Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú organizáciu podporiť, využite Urýchľovač dobra. Ten vám náhodne vyberie neziskovku, ktorá potrebuje vašu pomoc. Urýchľovač dobra nájdete na www.givingtuesday.sk.


Podobnú výzvu pod názvom KÚPTE RADOSŤ – DNES AKCIA organizuje aj neziskovka Centrum rodiny. Na ľudí apeluje, aby na Vianoce obdarovali darčekom tých, ktorým nikto iný radosť neurobí. Organizácia sa do Giving Tuesday zapojila už piatykrát, pričom každý ročník jej prináša novú skúsenosť. „Získali sme dobrovoľníkov, darcov, nových sledovateľov na sociálnych sieťach, ako aj nových návštevníkov nášho komunitného centra,“ hovorí riaditeľka bratislavského centra Alžbeta Šporerová.

Slováci chcú pomáhať stále viac

Veronika Šoltinská z Nadácie Pontis potvrdzuje, že do Darovacieho utorka sa zapája stále viac Slovákov. „Celková suma, ktorú ľudia počas tohto sviatku darujú, sa medziročne zvyšuje. Vlani to bolo viac ako 50-tisíc eur.“ Podľa jej slov rastie aj počet influencerov a známych osobností, ktoré podporujú šírenie myšlienky Giving Tuesday podporujú. Kampaň v minulosti podporili napríklad herci Táňa Pauhofová a Juraj Šoko Tabaček či influenceri Čoje, Barbara Jagušák alebo Michal Sabo.

Okrem jednotlivcov eviduje Nadácia Pontis aj zvýšený záujem zo strany firiem. Tie organizujú zbierky medzi zamestnancami, podporujú neziskovky finančne či formou dobrovoľníctva. Tento rok sa do kampane zatiaľ zapojilo 30 firiem a stále pribúdajú nové.
Ak nie je vo vašich možnostiach podporiť tú „vašu“ organizáciu priamo v utorok 29. novembra, môžete tak urobiť aj inokedy. Zoznam tých, ktoré sa uchádzajú o vašu podporu, nájdete na webe givingtuesday.sk počas celého roka. Nezabúdajte, že dobré skutky, darovanie či dobrovoľníctvo nie sú prospešné iba pre obdarovaných, ale aj pre vás ako darcu. „Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí darujú, sú šťastnejší, výkonnejší v práci a darovanie má dokonca pozitívny vplyv na zdravie človeka,“ hovorí Veronika Šoltinská z Nadácie Pontis.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň