Máte narodeniny, svadbu, radi športujete alebo varíte? Spojte to s podporou dobrej veci

Máte narodeniny, svadbu, radi športujete alebo varíte? Spojte to s podporou dobrej veci

Máte narodeniny, svadbu, radi športujete alebo varíte? Spojte to s podporou dobrej veci
6. okt 2022
Inšpirácie

Aktivity mimovládnych organizácií môžete podporiť rôznymi spôsobmi: poskytnutím finančného príspevku, 2 % z dane, či dobrovoľníctvom. Ďalšou možnosťou je, že si vytvoríte vlastnú darcovskú výzvu – nezaberie vám to viac než 5 minút času a peniaze, ktoré sa vám podarí vyzbierať od vášho okolia, poputujú priamo organizácii, ktorú ste si vybrali.

Slovenská bežkyňa Lenka Poláčková (Vacvalová) spolu s manželom Honzom pravidelne absolvujú dobrodružné ultrabehy vo vysokých nadmorských výškach. Športové výkony spájajú so zbierkami pre detských onkologických pacientov. Spolu už zrealizovali 6 takýchto výziev, pričom posledná s názvom #doneznamaspolu zaznamenala historický úspech.

Zdroj: Archív Lenky Poláčkovej (Vacvalovej)
Foto: Archív Lenky Poláčkovej (Vacvalovej)

Pár sa rozhodol zdolať jeden z najstarších trailov na svete Qhapaq Ñan. Cieľom bolo počas náročnej trasy vyzbierať 100 000 € pre Oddelenie detskej hematológie a onkológie v Bratislave na kúpu prvého prístroja na Slovensku, ktorý pomôže presnejšie diagnostikovať rakovinu mozgu a nastaviť tak šetrnejšiu liečbu. Lenke a Honzovi sa nakoniec podarilo vyzbierať skoro 138 000 € od vyše 7 000 darcov. „Naozaj verím, že všetko dobré sa raz vráti a s týmto idem do každého projektu. Tiež verím, že ľudia, ktorí tieto projekty sledujú, majú podobné zmýšľanie,“ hovorí Lenka.

Zmobilizujte svoje okolie

Lenka na pomoc detským pacientom využila vlastnú darcovskú výzvu. Ide o službu, ktorú poskytuje naša sesterská platforma DARUJME.sk. V rámci výzvy popísala cieľ, ktorý chcela dosiahnuť, nastavila cieľovú sumu a čas trvania výzvy. Následne začala zbierku komunikovať.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Športovkyňa, ktorá je zároveň aj moderátorka a herečka, má na Instagrame vyše 105-tisícovú fanúšikovskú základňu. Svojmu publiku sa 17. júla prihovorila cez video, v ktorom vysvetlila význam svojej výzvy a vyzvala ho k akcii. „Téma detskej onkológie mi prirástla k srdcu, pretože je spojená s veľkými príBEHmi. A tak chcem venovať 750 kilometrov v nadmorskej výške 3 000 – 5 000 m n. m. náročným terénom Qhapaq Ñanu práve tomuto projektu. V minulosti ste ma malými veľkými skutkami presvedčili, že na takéto náročné výzvy nemusím byť sama. Vyrazme #DoNeznamaSpolu a dokážme, že spolu zvládneme čokoľvek.“

Spojte svoje hobby s pomocou

Lenka nie je jediná, kto sa snaží rozbehať verejnosť. Športovať za dobrú vec môžu aj jednotlivci bez širokej fanúšikovskej základne. Veronika Rendeková bežala tiež za omamy, pričom za každých 250 € zabehla 5 kilometrov. „Ak sa nám spoločne podarí vyzbierať sumu 777 €, zabehnem 7 kilometrov s transparentom Bežím za omamy,“ napísala v darcovskej výzve. Ľudia nakoniec združenie podporili sumou takmer 1 000 €.

Nech už sa venujete akejkoľvek voľnočasovej aktivite – napríklad radi varíte, čítate knihy alebo sa bicyklujete – môžete to spojiť s podporou aktivít vašej obľúbenej organizácie. Takýto prístup zrejme dokáže aj vás motivovať k ešte väčšej aktivite. Skúste potenciálnym darcom vo výzve prisľúbiť, že do nejakého dátumu prečítate 10 kníh na tému, ktorej sa bude vaša výzva týkať, prípadne že po naplnení cieľa napečiete zákusky pre ľudí bez domova.

Oslávte narodeniny, meniny, či výročie podporou dobrej veci

Ako facebookový používateľ ste sa už zrejme stretli s tým, že platforma vám pri príležitosti narodenín navrhne, aby ste zrealizovali zbierku pre charitatívnu organizáciu podľa vlastného výberu. V rozsiahlom zozname sa nachádzajú známe i menej známe organizácie z celého sveta, no slovenské tam chýbajú. Práve v takomto prípade si môžete vytvoriť vlastnú darcovskú výzvu a pomôcť mimovládke podľa vlastného výberu.
Poproste vašich priateľov, aby s vami váš veľký deň oslávili tak, že vám miesto kupovania darčekov pomôžu podporiť dobrú vec. Vytvorenie výzvy je administratívne nenáročné, nepotrebujete zakladať vlastný transparentný účet ani verejnú zbierku a vidíte, koľko peňazí vám už ľudia poslali. Tento spôsob pomoci druhým využíva aj naša kolegyňa Lenka Polomská Rišková. Vlani sa jej cez darcovskú výzvu podarilo vyzbierať skoro 700 € pre organizáciu Návrat, tento rok zase jej okolie poslalo 435 € neziskovke Svetielko pomoci, ktorá pomáha detským onkologickým pacientom.

TIP: V týchto dňoch môžete zablahoželať k narodeninám lekárke Alexandre Kolenovej, ktorá sa snaží vyzbierať 60 000 € pre neziskovú organizáciu Deťom s rakovinou. Finančné prostriedky plánuje využiť na modernizáciu izby nového Oddelenia veľkých detí.


Darcovskú výzvu si môžete vytvoriť počas celého roka. Odporúčame vám však vybrať si taký deň, ktorý je pre vás niečím špeciálny. Výzva by mala byť autentická a vy sami by ste s ňou mali byť stotožnení. Okrem narodenín môžete takýmto spôsobom „osláviť“ aj iné sviatky – napríklad výročie, Vianoce, promócie, či vlastnú svadbu. Pre tento spôsob sa rozhodli aj manželia Kata a Daniel Novotní. „Prosíme vás, nenoste nám kvety za naše ÁNO. Podporte radšej v našej zbierke združenie Cesta von a ich Omamy, ktoré pomáhajú deťom zo znevýhodnených podmienok vylepšiť ich štartovaciu pozíciu v spoločnosti,“ napísali v darcovskej výzve. Tú na počesť novomanželov podporilo 21 darcov sumou 623 €.

Nebojte sa výziev

Vlani v januári Jozef Magda poprosil ľudí o pomoc – chcel, aby ho podporili v jeho novoročnom predsavzatí otužovať sa. Sľúbil im, že za každých 100 €, ktoré mu pošlú, strávi v ľadovej vode o minútu dlhšie. Jeho výzva bola súčasťou kampane pre Dobrú novinu. Vďaka získaným príspevkom môže pokračovať v projektoch v krajinách subsaharskej Afriky, kde organizuje kurzy šitia pre mladé matky, pokrýva náklady na operácie detí v Ugande a podobne. Ľudia na tento účel prispeli sumou skoro 1 200 €.

Vystúpte z komfortnej zóny

Virálna výzva Ice Bucket Challenge z roku 2014 spočívala v tom, že človek si mal na hlavu vyliať vedro studenej vody a „nominovať“ 3 ďalších ľudí, ktorí urobia to isté. Všetko malo byť zaznamenané na video a zverejnené na internete. Cieľom výzvy, za ktorou stojí mimovládna organizácia The ALS Association, bolo zvýšiť povedomie o amyotrofickej laterálnej skleróze. Do Ice Bucket Challenge sa zapojilo okolo 17 miliónov ľudí, vrátane Donalda Trumpa, Oprah Winfrey, Billa Gatesa či speváčky Lady Gaga. Videá si pozrelo 440 miliónov ľudí naprieč svetom a celkovo sa podarilo vyzbierať vyše 220 miliónov dolárov na výskum ochorenia. Vďaka týmto výsledkom je ľadová výzva dodnes považovaná za žiarivý príklad peer-to-peer fundraisingu.

Pomáhať môžu firmy, obce aj školy

Okrem jednotlivcov vyhlasuje interné darcovské výzvy aj stále viac firiem. Tie apelujú na svojich zamestnancov či partnerov, aby podporili vybranú mimovládnu organizáciu. Môže ísť o klasickú firemnú výzvu, keď spoločnosť svojich zamestnancov a zamestnankyne vyzve, aby prispeli. Ďalšou možnosťou je matchingová výzva, v rámci ktorej firma všetky dary od zamestnancov znásobí. Challenge výzva zas spočíva v tom, že vedenie firmy motivuje pracovníkov k pomoci tým, že urobí niečo neobvyklé – napríklad bude chodiť do práce na bicykli alebo napečie koláče pre ľudí bez domova. Možnosťou je aj kolektívna výzva, keď firma spojí zbierku s aktivitou so zamestnancami – môže ísť o spoločný beh, opekačku či čistenie lesa.

Darcovské výzvy sú dobrým spôsobom, ako pomôcť aj v krízových situáciách. Napríklad po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine spustili zbierkyna pomoc obetiam firmy Plzeňský Prazdroj Slovensko či firma Energy. Obec Ivanka pri Dunaji sa takýmto spôsobom snažila pomôcť organizáciám Človek v ohrození a Slovenská katolícka charita. V pomoci nezaostávajú ani školy – ZŠ s MŠ Trnovec nad Váhom či Obchodná akadémia D. M. Janotu v Čadci sa po vypuknutí vojny zmobilizovali, aby pomohli organizácii UNICEF, ktorá priamo v teréne poskytovala humanitárnu pomoc.

Ako vidíte, možností, ako môžete pomôcť, je naozaj veľa a vašej kreativite sa medze nekladú. Ak chcete urobiť niečo pre neziskovku, ktorej aktivity sami podporujete a ktorej činnosť si vážite, skúste si vytvoriť darcovskú výzvu. Ľudia si cez DARUJME.sk zatiaľ vytvorili dokopy 502 výziev, cez ktoré vyzbierali skoro 683 000 € pre 89 organizácií.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň