Nemusí vás stáť ani cent a zvládnete ho natočiť aj sami. Pozrite si, ako video pomôže vašej kampani

Nemusí vás stáť ani cent a zvládnete ho natočiť aj sami. Pozrite si, ako video pomôže vašej kampani

Nemusí vás stáť ani cent a zvládnete ho natočiť aj sami. Pozrite si, ako video pomôže vašej kampani
29. apr 2022
Návody

Podľa pätice autorov, ktorí už cez StartLab zbierali peniaze na svoj projekt, má video oveľa väčšiu výpovednú hodnotu, než akýkoľvek text. Inšpirujte sa ich skúsenosťami a zistite, ako im pomohlo k splneniu ich cieľa.

Video je obľúbený formát, ktorý vám umožní priblížiť sa ľuďom a za krátky čas ich nadchnúť pre váš zámer. Stačí postupovať podľa jednoduchej osnovy – najskôr predstaviť svoj projekt, vyzdvihnúť jeho vlastnosti a benefity a na záver ľudí vyzvať, aby kampaň podporili.

Na význam videa pre kampaň sme sa opýtali 5 autorov úspešných projektov. Zaujímalo nás, prečo sa rozhodli ísť do tohto formátu, ako s ním pracovali a či im prinieslo želané výsledky.
Jana Radošovská, kampaň Elza radí: Skôr než prídeš k veterinárovi

S videom treba vedieť správne narábať

Kampaň veterinárky Jany Radošovskej bola zameraná na podporu vydania knihy pre majiteľov psov. Celý projekt je výsledkom jej niekoľkoročnej aktivity na Instagrame, a preto ho cielene komunikovala práve na tejto platforme. „Keďže ide o vizuálne založenú sociálnu sieť a krátke videá vo formáte Reels naberajú na popularite, tvorba videa bola prirodzená voľba,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodla obohatiť svoju kampaň o video. Veterinárka navyše tento formát považuje za najefektívnejší spôsob vizuálnej komunikácie, šírenia informácií a reklamy. „V porovnaní s čítaním textu je to veľmi pohodlné, nenútené a ľahké. Je však dôležité vedieť s videom správne narábať,“ dodáva.

Autorka úspešnej kampane považuje za pridanú hodnotu svojho videa to, že bolo autentické. „Robila som ho svojpomocne so sestrou. Technicky je nedokonalé – natáčali sme ho na môj iPhone, voiceover sme zas nahrávali na mobil v aute,“ priznáva Jana. Náklad na video, ktorého natočenie zabralo sestrám jedno sobotné ráno, predstavoval 15 €, čo bola cena za hudobný podmaz. 

Jana dodáva, že videom sa snažila vyvolať isté emócie. Chcela, aby sa ľudia po jeho zhliadnutí cítili pohodlne, príjemne a aby v nich vyvolalo nielen záujem, ale i dôveru. Aj preto sa autorka zamerala skôr na obsahovú časť, než na technickú. 

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Ján Dobrík, kampaň ILÚZIE. Vydanie fotoknihy

Natočenie videa vás nemusí stáť ani cent

Pre herca Jána Dobríka bolo natočenie kampaňového videa logickým krokom. „Vychádzal som zo seba a svojho spôsobu fungovania na sociálnych sieťach, z rýchlosti týchto dní a v neposlednom rade som čítal StartLab príručku, ako urobiť úspešnú kampaň,“ objasňuje. Dodáva, že on sám má po pozretí videa konkrétnejšiu predstavu o projekte a autorovi. Posudzuje najmä to, či je video osobné, či udrží jeho pozornosť, prípadne či ho chce dopozerať do konca. Podľa známeho herca má súhra nápadu, obrazu, strihu, muziky a informácií silu zmeniť diváka na podporovateľa.

Autor počas kampane pracoval s viacerými videami. Pár dní pred spustením kampane zverejnil na sociálnych sieťach krátke 15-sekundové video bez hovoreného komentára. Na jeho konci bol jasný a stručný odkaz: JÁN DOBRÍK, ILÚZIE, UŽ ČOSKORO. „V deň spustenia kampane som pustil do sveta promo video. Od toho momentu si žilo vlastným a pomerne pestrým životom.“ Podľa jeho názoru verejnosť zaujali známe tváre a zrejme aj fór, ktorý spočíval v tom, že herec všetkých bez ohľadu na pohlavie predaboval svojím hlasom. 

Produkcia videa zabrala autorovi štyri dni. Natáčalo sa v troch mestách, dva dni sa strihalo a komponovala sa muzika a jeden deň tímu zabralo nahováranie v štúdiu. „Mám to šťastie, že som obklopený šikovnými ľuďmi, ktorým sa môj nápad vydať knihu páčil. Natočenie ma teda nestálo ani cent,“ hovorí herec.

Oli Džupinková, kampaň Mamina rusínska kuchyňa

Staviť na úprimnosť sa vypláca

Autorka knihy tradičných rusínskych receptov hovorí, že video by malo byť osobné a vystihovať projekt čo najjasnejšie a v čo najkratšom čase. „Pred tvorbou videa k našej kampani sme v tíme sledovali videá najúspešnejších crowdfundingových kampaní v zahraničí. Vyhodnotili sme, že krátke video bude tá najlepšia cesta,“ spomína Oli.

Autorka video šírila najmä na sociálnych sieťach. „Zdieľali sme ho na našich osobných profiloch, posielali sme ho rodine, kamarátom, kolegom v práci a spolu s fotkami sme ho vkladali do článkov na internetových portáloch,“ ozrejmuje Oli. Za pridanú hodnotu svojho videa považuje to, že bolo úprimné, krátke, výstižné a obsahovalo jasnú výzvu o pomoc. Ľudia vďaka tomu pochopili, o čo autorom zámeru ide. „Chceli sme vydať knihu, zachovať tatarčané pirohy a holubky pre ďalšie generácie a spoznať svoje korene aj cez jedlo.

Autorka spolu so svojím tímom strávila asi dve hodiny hľadaním vhodného miesto, kde by mohlo video vznikať. Nakoniec ho natočili na terase spoluautora knihy Petra Šuchtára. 

Ľudmila Braun, kampaň Stoka môže opäť aj vďaka Tebe ožiť!

Video sme šírili cez sociálne siete a posielali ho aj e-mailom

„Okrem samotnej myšlienky, ktorá je základom kampane, je video druhou najdôležitejšou súčasťou kampane, myslí si Ľudmila Braun, autorka kampane, ktorej cieľom bolo vyzbierať peniaze na záchranu známeho bratislavského divadla. Dodáva, že v súčasnosti ide o najefektívnejší spôsob, ako upútať pozornosť ľudí na sociálnych sieťach.

Hlavné kampaňové video bolo poskladané z viacerých kratších videí. „Vďaka tomuto prístupu sme mali možnosť využívať aj jednotlivé kratšie videá, ktoré sú vhodné najmä do storiek na Facebooku a Instagrame, opisuje proces tvorby videa Ľudmila. Celé video autori využili na webe StartLabu a zdieľali ho aj na nástenkách svojich sociálnych sietí. „Keďže vieme, že naša cieľovka je veľmi rôznorodá, samozrejmosťou bolo aj rozoslanie informácií o kampani spolu s linkom na video prostredníctvom e-mailu.

Za pridanú hodnotu videa aj celej komunikácie divadla smerom k verejnosti považuje autenticitu. „Aj keď hráme divadlo, my, ako ľudia, sa na nič nehráme, hovorí. Jednotlivé videá trvalo autorom natočiť približne dve hodiny a potrebovali na to iba pár dobrých nápadov a lepší telefón. „Postprodukcia a vytvorenie jedného finálneho videa zabrala možno ďalšiu hodinu a keďže už vieme, na koho máme robiť psie oči, nestálo nás to nič,uzatvára.

Dušan Matuška, kampaň Pomôž nám knižku Bitcoinové peniaze dostať do škôl

Videom dokážete komunikovať efektívnejšie než textom

Dušan považuje video za kľúčový aspekt celej kampane. „Cez video človek ľahšie a rýchlejšie prenesie hlavnú myšlienku kampane,“ myslí si. Čo sa týka distribúcie formátu, okrem webu samotnej kampane ho zdieľal aj na sociálnych sieťach. 

Autor kampane, ktorej cieľom bolo vydať knižku o bitcoine a dostať ju do slovenských škôl, tvrdí, že ku kvalite finálneho videa prispel dobrý strih, scenár a celková kompozícia, s ktorými Dušanovi pomohol skúsený kamarát. Za plus považuje aj to, že video dokázalo jednoducho a efektívne objasniť cieľ kampane. Dušanovo okolie zas vyzdvihlo autentickosť, stručnosť a jasnosť formátu. 

Autor a jeho tím strávili natáčaním takmer celý deň. „Dlho trvalo nastaviť celú scénu pretože Juraj, ktorý video točil, je detailista,“ objasňuje Dušan, ktorého natočenie videa o bitcoine stálo asi 400 €.

V rôznych zahraničných zdrojoch, ktoré sa venujú crowdfundingu, ste sa mohli stretnúť s tým, že video je považované za jednu z najdôležitejších častí kampane a je naň kladený veľký dôraz. Na StartLabe máme skúsenosť s tým, že video môže kampani pomôcť, no pre jej úspech nemusí byť kľúčové. Zvážte preto pomer cena – výkon a podľa toho sa rozhodnite, koľko času a peňazí do videa investujete. 

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň