Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Volajú ich deti splnu, výnimočné, zázračné, iné. Niektoré dokážu bez väčších problémov fungovať v bežnej spoločnosti a udivujú svojimi schopnosťami, iné potrebujú celoživotnú starostlivosť. Autizmus má mnoho podôb a výrazne ovplyvňuje život celej rodiny.

Vieme si predstaviť, aké situácie riešia rodičia autistických detí a ako táto porucha ovplyvňuje ich partnerský vzťah? Aké majú skúsenosti so školou, škôlkou či terapiami? Ako sa cítia ich súrodenci a ako vidí svoj život dospelý autista? Čo hovoria o príčinách a prejavoch autizmu odborníci, na akú podporu od štátu majú autisti nárok a kde môžu hľadať pomoc?

Kniha Jozefa Bednára s pracovným názvom Nezlomní (príbehy písané autizmom) prináša 18 rozhovorov s ľuďmi, ktorí autizmom intenzívne žijú – či už ako terapeuti, rodičia, starí rodičia, či súrodenci a ktorí sa rozhodli otvorene o svojich problémoch aj radostiach hovoriť. Každá rodina má svoj vlastný príbeh ohraničený jednou alebo viacerými diagnózami a každá má k diagnóze iný prístup a iné možnosti intervencie. Autor rozhovorov Jozef Bednár je novinár, bloger a mimoriadne angažovaný otec dospelého autistického syna Mareka a jeho otázky aj výber respondentov vychádzajú z jeho dlhoročných skúseností. Kniha vyjde v knižnej edícii Denníka N.

Napriek tomu, že detí s touto poruchou pribúda (nejakú z foriem autizmu má podľa posledných výskumov jeden zo sto ľudí), koluje o nej množstvo mýtov, mnohým rodičom chýbajú základné informácie aj inštitucionálna podpora. Kniha nie je určená len pre rodičov, ktorí tušia, že ich dieťa je iné, ktorých dieťa už bolo diagnostikované alebo hľadajú ľudí s podobnými skúsenosťami. Je určená všetkým, ktorí chcú spoznať zblízka život rodín s akokoľvek zdravotne znevýhodneným členom.Čo o autizme hovoria niektorí rodičia či odborníci z našej knihy?


„Predstavte si dlhočiznú chodbu a po jej oboch stranách dvere do rôznych miestností. Človek bez autizmu vie, že to a to sú dvere a vie si to zariadiť tak, že dvere, ktoré majú byť otvorené, otvorené aj nechá. A iné si zatvorí, aby ho niečo zbytočne nevyrušovalo. Je to na jeho rozhodnutí. Ale predstavte si situáciu, že autistovi niekto všetky tie dvere ukradol. Úplne všetky. Nemá ako zavrieť čo i len jednu z toho množstva izieb. A všetko, čo ide z izieb von, ho tým pádom vyrušuje. Vnemy, zvuky, všetko." otec štrnásťročného Petra


„Neinklinujem k rozdeľovaniu autistov špeciálne na nízkofunkčných a vysokofunkčných. Čo naznačuje nízka funkčnosť? Že nevie dobre fungovať? My skôr preferujeme hodnotenie, že deti majú zníženú schopnosť adaptívneho správania a zníženú schopnosť mentálneho výkonu. Lebo keď poviete o niekom, že je nízkofunkčný, tak akoby ste ho zatratili. Nie! S každým dieťaťom sa dá robiť." prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Daniela Ostatníková


„Na mestskom úrade mi povedali, že som veľmi naivná, keď chcem založiť súkromnú základnú školu pre autistov. Vraj súkromná škola pre autistov áno, ale len pre tých bez mentálneho postihnutia. Môj syn však bol mentálne postihnutý. Nedala som sa." Helena, mama dvanásťročného MiškaČo nájdete v knihe?

  • Rozhovory s rodičmi detí s rôznym stupňom znevýhodnenia
  • Rozhovory so súrodencami aj dospelým autistom
  • 4 rozhovory s odborníčkami na problematiku autizmu zo Slovenska aj Čiech
  • Tipy na užitočnú literatúru a adresy centier poskytujúcich pomoc autistom a ich rodinám


Na čo použijeme peniaze?

Denník N zabezpečí redakčnú prípravu knihy, editovanie, korektúry, fotografie, propagáciu. Vaša podpora bude použitá na zaplatenie nákladov na tlač knihy, no ak získame väčšiu podporu, pošleme knihy zdarma centrám, ktoré pomáhajú rodinám s autistickým členom. Kniha vyjde v náklade 3 000 ks a bude aj vo voľnom predaji v kníhkupectvách.


Časový plán

Autor knihy momentálne pracuje na prepisoch, editorka na redakčnej úprave rozhovorov. V januári prejdú texty korektúrami a grafickou prípravou, počas februára bude kniha v tlači a začiatkom marca hotová. Do života ju oficiálne uvedieme pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme 2. apríla.


Ďakujeme za podporu!


Aké máme skúsenosti s podobným projektom?

V Denníku N sa venujeme aj verejnoprospešným projektom, okrajovým témam a vzdelávaniu a to aj prostredníctvom kníh a magazínov. Takmer 500 kníh s názvom Okraje máš kde? učiteľa Juraja Čokynu o vzdelávaní detí z chudobného prostredia sme vďaka 473 podporovateľom mohli poslať do škôl, metodicko-pedagogických a komunitných centier a na pedagogické fakulty.

Vydali sme aj 4 tematické magazíny, ktoré sme v počte niekoľko desiatok tisíc kusov vďaka podporovateľom zdarma poslali na stredné školy.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky4

Nezlomní vychádzajú + online debata Denníka N o autizme

Update #4, 31.03.2020

Milí priatelia, podporovatelia, s radosťou vás pozývame na online debatu o autizme, ktorú organizujeme 2.4. pri príležitosti vydania knihy Nezlomní a pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.

Hosťami budú profesorka Daniela Ostatníková, jedna z protagonistiek knihy a jedna z našich najväčších odborníčok na autizmus a autor knihy Jozef Bednár. Moderuje Palo Hubinák.

Knižka bude budúci týždeň dostupná v kníhkupectvách, no keďže väčšina kníhkupectiev má kvôli karanténe zatvorené, hľadajte ju v e-shopoch - napríklad aj u nás v obchode Denníka N. Podporovateľom ju pošleme budúci týždeň.

Budeme veľmi radi ak nám v tejto pandemickej dobe pomôžete šíriť informácie o knihe, aby sa dostala k ľuďom, ktorým môže byť prospešná.

Ďakujeme vám a prajeme pevné zdravie aj nervy. Autor a tím Denníka N


Ďakujeme!

Update #3, 30.01.2020

Milí priatelia, ďakujeme za vašu podporu! Kampaň skončila viac ako úspešne a my môžeme vďaka Vám vydať knihu Nezlomní, 18 otvorených rozhovorov o autizme.

Jeden z rozhovorov s pani profesorkou Ostatníkovou si môžete prečítať aj v predstihu:

https://dennikn.sk/1727029/prijatie-autizmu-svojho-dietata-je-dolezite-ale-zvykne-aj-boliet/?cst=c0884de9d98349ae80941e3438ab4bfe4fa506a0

Kniha Nezlomní vyjde v polovici marca, budeme vás informovať aj o pripravovaných debatách a podujatiach spojených s knihou. Veríme, že sa vám bude kniha páčiť a príbehy, ktoré nám zverili ´naše´ rodiny a informácie, ktoré poskytli odborníčky, vám pomôžu prežiť spokojnejšie ten Váš príbeh.

Autori a tím Denníka N.

Ďakujeme za podporu a prajeme radostný rok!

Update #2, 02.01.2020

Milí priatelia, podporovatelia, rodičia. Nemohli sme si k Vianociam priať krajší darček ako dosiahnutie nášho cieľa na startlab.sk. Ďakujeme.

Autor rozhovorov Jozef Bednár spolu s fotografom Tomášom Benedikovičom usilovne pracujú na konečnej podobe knihy a jeden z rozhovorov si môžete v predstihu prečítať aj na webe Denníka N. Lucia a Ján Lazárovci a ich synovia Janko a Paľko sú aj tvárami našej kampane.

Prajeme vám radostný a pokojný rok 2020.

Tím Denníka N


Ďakujeme za podporu, sme skoro v cieli.

Update #1, 21.12.2019

Milí priatelia, podporovatelia, rodičia, ďakujeme za vašu veľkorysú pomoc! Vďaka Vám bude pre nás vydanie tejto knihy o niečo ľahšie. Nie je jednoduché spracovať komplikované príbehy so všetkými trápeniami, ktoré rodiny s autistickým členom dennodenne zažívajú, na druhej strane je v ich príbehoch veľa odhodlania a lásky. Tak ako aj v o vašich odkazoch.

Už sme skoro v cieli, v tejto chvíli máme 98% cieľovej sumy a takmer stovku podporovateľov. Všetky prostriedky navyše využijeme na to, aby sme knihu mohli poslať zdarma centrám, ktoré sa autistickým deťom i dospelým venujú. Budeme vďační za šírenie informácie o knihe i kampani.

Ďakujeme.

autori a tím Denníka N

Podporovatelia155

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Jozef  Bednár

Jozef Bednár

Iniciátor projektu a autor všetkých rozhovorov.

Jozef Bednár je novinár, bývalý hovorca a poradca ministerstva kultúry a otec troch detí. Téme autizmu sa aktívne venuje od narodenia teraz dvadsaťročného autistického syna Mareka, píše blogy a o živote s autizmom napísal dve knihy (Osud tak rozhodol, Ikar 2015, Medzi kvapkami dažďa – autizmus, svet pravdy Univerzita sv. Cyrila a Metoda 2009).

Tomáš Benedikovič

Tomáš Benedikovič

Fotografie do knihy pripravuje Tomáš Benedikovič. Vyštudoval Fakultu výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Od roku 2005 sa venuje novinárskej fotografii. Najskôr v agentúre SITA, potom v Denníku SME a teraz v Denníku N. Je viacnásobným držiteľom ocenenia Slovak Press Photo, jeho fotografia bola v roku 2010 uverejnená aj vo výbere najlepších fotografií magazínu Time.

Monika Kompaníková

Monika Kompaníková

editorka knihy Nezlomní - príbehy písané autizmom. V súčasnosti sa stará o knižnú edíciu Denníka N. Študovala maľbu na VŠVU a je autorkou deviatich kníh pre deti aj dospelých.

Združenie priateľov Denníka N je o.z., ktoré sa venuje projektom zameraným na podporu slobody prejavu a slobodného šírenia informácií, nezávislej žurnalistiky, vzdelávaniu, boju proti konšpiráciám, rozvoju občianskej spoločnosti, demokracie a právneho štátu a to aj prostredníctvom vydávania kníh a vzdelávacích magazínov pre školy.

Názov organizácie Združenie priateľov Denníka N
Miesto realizácie projektu Bratislava
Adresa Jarošova 1, 83103 Bratislava, Slovensko
Web https://dennikn.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt