Aby žiadne dieťa nebolo "AUT": prispej na krúžok a vzdelávanie

Na Slovensku neexistujú takmer žiadne pohybové krúžky pre deti s autizmom. Cvičenie je ideálna aktivita, ktorá týmto deťom dokáže pomôcť so zvýšením koordinácie, sily, vytrvalosti a s uvedomením si vlastného tela. Dobrou správou je, že tréneri z Crossfit Senec im to chcú umožniť. Potrebujeme však vašu pomoc!

Šport
Zdravie
Ľudské práva
Aby žiadne dieťa nebolo
Získaná suma
113 %
4 011 €
z cieľovej sumy
3 556 €
Kampaň bola
úspešná
Aby žiadne dieťa nebolo

Nadácia Volkswagen Slovakia znásobí vaše príspevky

Každá podpora bude znásobená a to až pokiaľ projekt nedosiahne sumu 3 000 €
Prečítajte si viac o tejto unikátnej podpore vybraných projektov.

O projekte

Chcú cvičiť, no nemôžu

Väčšina zdravých detí navštevuje množstvo krúžkov, zameraných na pohybové aktivity. Podobné krúžky pre deti s autizmom prakticky neexistujú, hoci práve cvičenie dokáže významne zvýšiť kvalitu ich života. My, rodičia autistických detí, chceme preto naším projektom túto situáciu zmeniť a vytvoriť podmienky pre pravidelné cvičenie určené pre deti s poruchami autistického spektra (PAS).POHYB je radosť, zábava a zdravie

Na konci leta 2019 sme v Crossfit Senec mapovali záujem o špeciálne cvičenia pre deti s autizmom. Boli sme prekvapení, koľko rodín sa nám ozvalo a prišlo si zacvičiť.
Tréneri z Crossfit Senec prekonali vlastné obavy a na vlastnej koži si vyskúšali, ako vyzerá špeciálne cvičenie s autistickými deťmi.
Radosť z pohybu v menšej skupine rovesníkov je to, čo autistické dieťa najviac potrebuje. Je však dôležité, aby boli tréneri špeciálne vyškolení a vedeli, ako k deťom pristupovať a zvládať s nimi záťažové situácie.


Pravidelné cvičenia pre deti s autizmom

Na to, aby sa tréneri mohli deťom s PAS venovať systematicky a pravidelne, potrebujú absolvovať náročné kurzy a školenia. Tréneri tu pochopia odlišné fungovanie mozgu detí trpiacich rôznymi poruchami a jeho prepojenie na fyzický pohyb. Špeciálne cvičenia môžu prebiehať iba v menších skupinách, v samostatnej miestnosti a za asistencie špeciálnych pedagógov. Práve kurzy pre trénerov a výbava pre tréning sú tým, čo potrebujeme financovať.

Príspevkom na tento projekt splníte sen mnohých rodičov detí s PAS: uvidia svoje dieťa behať, cvičiť a tešiť sa. Deti sa naviac zbavia nadváhy, súvisiacej s ich izolovaným a sedavým životným štýlom.


Na čo potrebujeme vašu podporu

 • Trom trénerom zaplatíme akreditovaný vzdelávací program zameraný na pohybové aktivity pre deti s PAS (358,50€ x 3 = 1075,50€)
 • Zaplatíme vybavenie miestnosti pre tento typ tréningov (špeciálna podlaha do telocvične, žinenky, veľká súprava hmatových lôpt (2479,95 €)

Naša ambícia je ale vyššia!
Ďalšiu finančnú podporu, ktorú sa pokúsime v kampani získať nad rámec cieľovej sumy, použijeme na honoráre pedagogického personálu, ktorý je pri tréningoch potrebný.


O nás

Volám sa Michaela Saleh a spolu s tímom CrossFit Senec som autorkou tohto projektu. A zároveň mamou dieťaťa s poruchou v autistickom spektre. Najväčším problémom autizmu je, že NIE JE VIDIEŤ. Autistické deti sú deti ako všetky ostatné, len svet spracovávajú inak než my. Ich mozog je ako odlišný operačný systém. Aj preto sa ich rodičia neustále stretávajú s vetou: „Nemáme, nevieme, nechceme, nedá sa."

S mojím synom sme vystriedali už 7 škôlok a 5 škôl. Na krúžkoch sme väčšinou nenašli pochopenie pre individuálne potreby - tréneri a učitelia o autizme často nevedeli takmer nič. Pre nezáujem spoločnosti a systému sme AUT - stávame sa AUTistickými rodinami. A tak som začala písať, rozprávať sa s ľuďmi a šíriť povedomie o tom, ako ťažko sa rodinám takýchto detí funguje.

Keďže som za tých desať rokov, čo som AUTImamou stretla aj veľa milých a ochotných ľudí, rozhodla som sa, že idem cestou, ako sa to DÁ, a nie ako sa to nedá. V rámci vlastnej psychohygieny som začala cvičiť crossfit. Sama som pochopila, aké je dôležité niekam patriť, odreagovať sa, zacvičiť si. To isté potrebujú naše deti, aby mohli byť šťastné a zdravé.

Crossfit Senec

CrossFit Senec je oficiálny licencovaný CrossFit gym v Senci, ktorý svojimi službami skvalitňuje život všetkým ľuďom, ktorí ho navštevujú. Momentálne má CrossFit Senec viac ako 220 spokojných členov. ''Učíme ľudí žiť lepšie životy''

CrossFit Senec a jeho myšlienka pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú, sa zrodila už v roku 2017 prvou akciou nazvanou CFSC UNION. Odvtedy členovia CrossFitu Senec niekoľkokrát do roka vyzbierajú peknú sumu peňazí, aby pomohli deťom s detskou obrnou alebo deťom s inými diagnózami.

Momentálne sa rozhodli zapojiť do nášho projektu a nad rámec svojej práce pomôcť rodinám a deťom s PAS, aby aj oni čerpali z benefitov, aké crossfit ponúka.


IGNITE KURZ

Kurz určený pre trénerov a bude slúžiť ako všeobecný základ pre kognitívny výcvik. Na tomto kurze sa preberajú témy:

 • Zranenia mozgu
 • Autistické spektrum
 • Nadanie
 • Doučovanie
 • Posttraumatický stres

Lekcia 1

 • Mozog
 • Fyziológia mozgu
 • Plasticita mozgu
 • Ako sa mozog mení

Lekcia 2

Spojenie mozgu a tela

 • Integrácia medzi dvoma hemisférami mozgu
 • Vestibulárny systém
 • Pohyb a učenie
 • Maslowova hierarchia potrieb
 • Výživa pre poznanie
 • Zranenia, bolesti, nehybnosť a kognitívne funkcie
 • Je vaše prostredie posturálnym vrahom?
 • Spánok a vývoj mozgu
 • Pozitívne emócie

Lekcia 3

Myslenie

 • Ako myslíme
 • Učebné kontinuum
 • Rastové myslenie vs Fixné myslenie
 • Talentový mýtus
 • Kognitívne zaťaženie
 • Prečo zmena vyčerpáva

Lekcia 4

Motivácia

 • Cyklus radosti
 • Paradigma praxe

Lekcia 5

Správanie

 • Ako môže zlyhanie viesť k úspechu?
 • Hrať, zlyhať, učiť sa, opakovať
 • Ťažisko kontroly
 • Otáľanie je prirodzené
 • Typy chýb
 • Učenie sa z chýb

Lekcia 6

Metódy a spôsob vedenia relácií

Po absolvovaní kurzov by naši tréneri mali byť pripravení na vedenie nášho programu pre deti s PAS.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

TRÉNING v CrossFit Senec podľa vlastného výberu

Minimálna výška príspevku
25

Ďakujeme, že Vám nie je jedno, aké budú mať tieto deti detstvo. Pretože DETSTVO to sú: kamaráti, zábava, pohyb a smiech. Práve ste zvýšili šancu, že deti, ktoré doposiaľ nič také nezažili, zažijú niečo naozaj vzácne :)

KNIHA Viktora Bielika: Umenie behať (poštovné je na nás)

Minimálna výška príspevku
50

Aktívny športovec a fyziológ, ako aj autor úspešných kníh o behaní, Viktor Bielik nám venoval svoju poslednú knihu Umenie behať pre tých z vás, ktorí nás podporia na ceste vytvorenia športového krúžku pre deti s PAS a ich začlenenia medzi všetky deti. Ďakujeme a veríme, že sa bude dobre čítať a aj behať :)

VEČERA s moderátorkou Renátou Názlerovou

Minimálna výška príspevku
100

Obľúbená moderátorka relácií TV JOJ - Súdna sieň a Supermama je známa svojím pôžitkárstvom. Aj preto náš projekt podporila práve tým, že sa s jedným z vás vyberie na večeru či obed. A s úsmevom odkazuje: "Žiadne vegánske reštaurácie!" Bon apetit :)

Originálna fotografia - portrét od fotografky Kataríny Rogelovej Húsenicovej

Minimálna výška príspevku
150

Fotografka Katarína Rogelová Húsenicová, ktorá svojimi projektmi a kalendármi pravidelne podporuje deti so zdravotným znevýhodnením či zo sociálne znevýhodneného prostredia, nám venovala profesionálne fotenie v ateliéri a fotografiu vo forme obrazu.


Novinky

OTVÁRAME! Projekt Crossfit Senec iný štartuje

Update #1, 06.05.2021

Milí naši podporovatelia, rodičia a deti!

Po dlhej a neľahkej dobe plnej obmedzení môžeme otvoriť krúžok - tréningy pre deti s PAS a ADHD, ktorý podporila okrem Vás aj Nadácia Volkswagen Slovakia.

Z vyzbieranej sumy sa podarilo uhradiť trénerské kurzy na prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami, nakúpiť zariadenie telocvične a pomôcky na cvičenie, uhradiť prácu špeciálnym pedagogičkám počas tréningov a dofinancovať časť vstupného tréningov pre deti.

ilustračná foto (Photo by Danny Nee on Unsplash)

Naši tréneri sa zatiaľ pripravovali kurzami, aby dokázali pracovať aj s pozornosťou detí so špeciálnymi potrebami. Okrem nich sa tréningov zúčastnia supervízorky - špeciálne pedagogičky, ktoré budú na každej hodine spolu s trénerom.

Začneme opatrne, pretože je dôležité deti spoznať a vytvoriť skupiny tak, aby spolu ladili. O to sa postarajú práve naše špeciálne pedagogičky Janka a Mili.

Spúšťame tak registráciu na tréningy a pripájame kontakt: slachticova.jana@gmail.com

Rada s Vami preberie možnosti zapojenia sa do tréningového programu v Crossfite Senec.

Organizácia: 

Deti budú rozdelené do skupín po 3-4 deti maximálne.
Časový harmonogram tréningu bude:
2x 10min tréning, ktorý bude rozdelený krátkou prestávkou cca 5-10 min.

Prvý trénig sa uskutoční už v sobotu, 15. mája v priestoroch gymu Crossfit Senec.

Je to zatiaľ skúšobný tréning, kde budeme zisťovať ako si deti sadnú a ako sa s nimi dá pracovať. Do budúcna by sme boli radi, ak by sa urobilo viac skupín a pokiaľ to bude možné, aj viac tréningov v týždni.

Aktuálne bude bývať 1 tréning v týždni.

Za vyzbierané peniaze by sme Vám chceli ponúknuť túto možnosť:

 • rodičia budú hradiť len polovicu mesačného členského na osobu - 20€/mesiac (1 tréning týždenne),
 • druhá polovica bude čerpaná z vyzbieraných peňazí, aby sme docielili dlhodobejšiu prevádzku
 • v prípade, že sa budget na tréningy zo Starlabu minie, budete môcť ďalej pokračovať v sume : 40€ / mesačne.

Róbert Rybanský
Owner of CrossFit Senec & Falcon 1 CrossFit

Michaela Saleh-Suríniová

Autorka kampane, laická poradkyňa Platformy rodín pre deti so zdravotým znevýhodnenímPodporovatelia
Anonymný podporovateľ 5 € + 5 € ?
Denisa Jurkova 20 €
Tomas Juricek 50 € + 50 € ?

✏ ❤️????????????????????

Terezia Rybanska 50 € + 50 € ?

✏ Skvelý nápad, držim palce...

Anonymný podporovateľ 15 € + 15 € ?
Anonymný podporovateľ 150 € + 150 € ?
Anonymný podporovateľ 20 €
Peter Čáky 50 €
Ivana Bohucka 20 € + 20 € ?
Monika Kapráliková 80 €

🎁 KNIHA Viktora Bielika: Umenie behať (poštovné je na nás)

✏ Držím vám palce, aby sa projekt podarilo naštartovať a rozšíriť aj do iných miest!

Zuzana Bartoš 15 €

✏ Krásny projet! Držím palce

Dagmar Vaverčáková 100 €
Anonymný podporovateľ 50 €
Anina Firtova 30 € + 30 € ?
Elena Lengyelova 50 € + 50 € ?

🎁 KNIHA Viktora Bielika: Umenie behať (poštovné je na nás)

✏ Ste skveli!

Anonymný podporovateľ 10 € + 10 € ?
Svetlana Síthová 25 € + 25 € ?
Anonymný podporovateľ 100 € + 100 € ?

🎁 TRÉNING v CrossFit Senec podľa vlastného výberu

Anonymný podporovateľ 40 € + 33 € ?
Anonymný podporovateľ 10 €
Norbert Lengyel 17 € + 17 € ?

✏ Bubičkovci

Anonymný podporovateľ 10 €
Vlasta Kubikova 100 € + 100 € ?
Anonymný podporovateľ 30 €
Miroslava Eltohamy 10 € + 10 € ?
Andrea Gavacova 150 € + 150 € ?

🎁 Originálna fotografia - portrét od fotografky Kataríny Rogelovej Húsenicovej

✏ Držím palce! Nech sa vaše úsilie pre naše deti zdarí !!!

Anonymný podporovateľ 50 €
Anonymný podporovateľ 20 € + 20 € ?
Anežka Kováliková 50 € + 50 € ?

✏ ❤️ Držím palce!

tomas ovcacek 30 € + 30 € ?
Autori
Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Michaela Saleh Saleh

Michaela Saleh Saleh

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

TRÉNING v CrossFit Senec podľa vlastného výberu

Minimálna výška príspevku
25

Ďakujeme, že Vám nie je jedno, aké budú mať tieto deti detstvo. Pretože DETSTVO to sú: kamaráti, zábava, pohyb a smiech. Práve ste zvýšili šancu, že deti, ktoré doposiaľ nič také nezažili, zažijú niečo naozaj vzácne :)

KNIHA Viktora Bielika: Umenie behať (poštovné je na nás)

Minimálna výška príspevku
50

Aktívny športovec a fyziológ, ako aj autor úspešných kníh o behaní, Viktor Bielik nám venoval svoju poslednú knihu Umenie behať pre tých z vás, ktorí nás podporia na ceste vytvorenia športového krúžku pre deti s PAS a ich začlenenia medzi všetky deti. Ďakujeme a veríme, že sa bude dobre čítať a aj behať :)

VEČERA s moderátorkou Renátou Názlerovou

Minimálna výška príspevku
100

Obľúbená moderátorka relácií TV JOJ - Súdna sieň a Supermama je známa svojím pôžitkárstvom. Aj preto náš projekt podporila práve tým, že sa s jedným z vás vyberie na večeru či obed. A s úsmevom odkazuje: "Žiadne vegánske reštaurácie!" Bon apetit :)

Originálna fotografia - portrét od fotografky Kataríny Rogelovej Húsenicovej

Minimálna výška príspevku
150

Fotografka Katarína Rogelová Húsenicová, ktorá svojimi projektmi a kalendármi pravidelne podporuje deti so zdravotným znevýhodnením či zo sociálne znevýhodneného prostredia, nám venovala profesionálne fotenie v ateliéri a fotografiu vo forme obrazu.