Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Kniha o fascinujúcej ceste, ktorá vám môže pripomínať príbehy ako z čias dobývania pólov veľkými objaviteľmi zo začiatku 20. storočia. Darovaním prostriedkov na tento projekt podporíte vydanie knihy o unikátnej expedícii Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí.


Viete kde je Beringov prieliv? Viete si predstaviť, že by ste šli takmer 300 kilometrov cez zamrznuté more, ťahajúc sane s kompletným nákladom, pri brutálnych mínusových teplotách, dosahujúcich až -50°C? Ani my sme si to nevedeli až do nedávna predstaviť. Ale teraz sa chystáme o tom napísať knihu.Naskytla sa nám totiž jedinečná možnosť zúčastniť sa expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí a neodolali sme. Táto netradičná expedícia, sa zrodila v hlave Martina Navrátila po jeho poslednej ceste na Čukotku za kmeňmi Čukčov v marci 2018. Vtedy sa stretol s pôvodnými etnikami tohto regiónu, ktoré podľa antropológov prešli približne 40 až 10 tisíc rokov p.n.l. cez zamrznuté more z Ázie na nový (americký) kontinent. Práve touto cestou prišlo na americký kontinent dnešné pôvodné americké obyvateľstvo.

Odvtedy sa prechod Beringovho prielivu takmer neuskutočnil. Do roku 1991 bolo prejdenie krížom cez toto územie zo ZSSR do USA nemysliteľné, kvôli napätiu a studenej vojne medzi týmito svetovými hegemónmi. Pri prechode Beringovho prielivu je totiž potrebné prekročiť prísne stráženú rusko-americkú hranicu. Martinovi to ako vždy nedalo a snažil sa vybaviť povolenia na prechod, až kým sa to nepodarilo. Veď do dnešného dňa prešlo dokázateľne touto cestou len 11 ľudí a je veľmi pravdepodobné, že kvôli klimatickým zmenám je to na dlhé obdobie jedna z posledných možností prejsť touto trasou. Viac o tejto expedícii si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze.Beringov prieliv doteraz prešlo menej ľudí, ako sa prechádzalo po povrchu Mesiaca. Ak sa nám to podarí, budeme prví Slováci, ktorí prešli po vlastných suchou nohou z Ázie do Ameriky po vzore prvých obyvateľov tohto kontinentu. A to už stojí za napísanie knihy. Najprv sme si mysleli, že to možno ani nikoho nebude zaujímať. Ale úspech našej prvej knihy Okolo Sveta nás nesmierne povzbudil a reakcie okolia, ako aj ľudí na našej stránke www.travelistan.sk sú viac než pozitívne.


Preto sme sa rozhodli všetky svoje skúsenosti a prípravu pred, počas a aj po expedícii zdokumentovať a vydať o tom knihu. Veď sa písaním v zásade už roky živíme. Ale na jej vydanie potrebujeme vašu pomoc. Podporou tohto projektu nám s tým náramne pomôžete!
Za vašu pomoc vám pošleme pútavú knihu alebo jeden z našich produktov s polárnou tématikou.


O čom bude kniha?

  • Knižka bude mapovať nielen samotnú cestu, ale aj rozsiahlu prípravu, ktorá zahŕňala mesiace tvrdých fyzických tréningov.
  • Prevedieme vás aj procesom získavania povolení a dozviete sa, ako sa vlastne takéto expedície pripravujú a na čo všetko je potrebné pamätať.
  • Určite v nej bude aj kopec vtipných príhod a poučení, ako veci nerobiť, lebo vieme, že sme určite nemysleli na úplne všetko.
  • No a samozrejme hlavnú časť bude tvoriť samotný prechod a boj s nehostinnou prírodou v arktických podmienkach, kde teploty môžu dosahovať až dych berúcich -50°C.

Každopádne, bude to kniha príbehov, aké poznáte z našej stránky www.travelistan.sk, časopisu GEO, alebo z našej predošlej knihy Okolo Sveta. Avšak tieto budú o to unikátnejšie, že cesta tohto typu sa nepodniká každý týždeň. Dokonca by sme povedali, že takmer vôbec. Podobnú knihu v kníhkupectvách momentálne určite nenájdete, Preto sme presvedčení, že to bude skvelé čítanie.Čo podporíte?

Vydanie unikátnej knihy o Slovenskej expedícii krížom cez zamrznutý Beringov prieliv. To je z Ruska do USA, alebo z Čukotky na Aljašku. Pešo, cez zamrznuté more po ľadových krihách s nákladom naloženým na saniach.


Ako na tom sme?

Veľkú časť knihy už máme nalinkovanú a leží v našich hlavách. Na tomto projekte pracujeme už mesiace. Avšak do Ruska sa vydávame za necelý mesiac (27. februára), a preto k napísaniu knihy príde až po našom úspešnom návrate. Tie príbehy musíme najprv zažiť a prežiť. Leto sme si v našich nabitých cestovateľských kalendároch nechali voľné, aby sme sa mohli venovať písaniu knihy a príprave fotografií, ktoré v nej budú použité. To by nám malo v pohode stačiť, na písanie sme zvyknutí a ide nám rýchlo. Na historky máme už teraz pripravené zápisníky a ceruzky, keďže perá nám s najväčšou pravdepodobnosťou v daných podmienkach zamrznú.

Kniha by mala byť pripravená koncom leta a veríme, že do tlače pôjde v septembri, aby sa v kníhkupectvách mohla objaviť na jeseň. Samozrejme, že ak náš projekt podporíte, dostanete ju prednostne, ešte predtým ako pôjde do distribučnej siete a kníhkupectiev.


Kto vlastne sme?

Naše mená sú Martin Navrátil a Peťo Hliničan, ale asi známejší sme pod názvom nášho cestovateľského portálu - Travelistan. Ten vznikol v roku 2015 so zámerom pomôcť cestovateľom s praktickými radami ohľadom exotických destinácii. Od tej doby sa značne rozrástol a dnes patrí k najväčším a najnavštevovanejším cestovateľským stránkam na Slovensku. Okrem poradenstva, cestovateľských itinerárov, článkov a blogov ponúka širokú škálu služieb vrátane itinerárov na mieru, cestovateľských premietaní, pomoci s vízami či vyhľadávanie leteniek.

Okrem toho už od svojho vzniku v roku 2015 podnikáme každý rok unikátne expedície do rôznych kútov sveta. V roku 2016 sme boli v Afganistane, v roku 2017 v Kongu, 2018 v Pakistane a v roku 2019 v Čečensku a Dagestane. Tento rok sme sa rozhodli vyraziť na 9000 tisíc kilometrov dlhú rally Budapešť Bamako končiacu v africkom Sierra Leone a skúsiť prekonať oblasť Beringovho prielivu. To je z ruskej Čukotky na americkú Aljašku cez zamrznuté more.Ako využijeme vyzbierané peniaze?

Prvých vyzbieraných 5000 eur pôjde na primárne na zabezpečenie všetkých procesov spojených s vydaním prvých 1000 výtlačkov knihy. Či už je to napísanie a korektúra textu, grafické spracovanie a úprava fotografií, zaplatenie dizajnérov a grafikov, ktorí nám pomôžu s jej prípravou, následná tlač, marketing a samozrejme distribúcia a jej doručenie čo najrýchlejšie k vám. Čím viac peňazí vyzbierame, tým viac kníh budeme schopní vydať.
Úplne prvým krokom však bude výroba a zaslanie všetkých ostatných krásnych darčekov, ktoré sme pre vás pripravili.


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom nášho projektu, vydania knihy, alebo pomoci, prosím neváhajte nás kontaktovať TU, na info@travelistan.sk, cez náš Instagram, alebo Facebook.


Za vašu podporu vám vopred ďakujeme!

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Podporovatelia228

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Martin Navrátil

Martin Navrátil

je slovenský cestovateľ, dobrodruh, sprievodca, zakladateľ cestovateľského portálu www.travelistan.sk a vyštudovaný historik. Má 39 rokov a je otcom myšlienky prechodu cez zamrznutý Beringov prieliv. Už 20 rokov sa venuje organizovaniu rôznych úspešných výprav (Afganistan, Čukotka - za kmeňmi Čukčov, najchladnejšie obývané mietso na svete - Ojmiakon, prechod africkej Sahary či prvé splavenie rieky Kongo. Popri tom píše do prestížnych časopisov ako je GEO a vystupuje v rôznych cestovateľských reportážach v TV Markíza, JOJ, TA3 alebo RTVS.

Zúčastnil sa väčšieho množstva prvoexpedícií do
rôznych častí sveta a najbližšie sa chystá na 9000 kilometrov dlhú rally z Budapešte do afrického Sierra Leone. Viac informácií o ňom nájdete na cestovateľskom portáli www.travelistan.sk

Peťo Hliničan

Peťo Hliničan

je slovenský cestovateľ, sprievodca, prekladateľ a tlmočník, ktorý spolu s Martinom rozvíja najväčší slovenský cestovateľský portál travelistan.sk.

Popri tom sa zúčastňuje epedícii ako napríklad prechod Hodvábnou cestou z Iránu cez Afganistan, Pakistan a Ujgursko až do Kirgizska, prvý slovenský splav rieky Kongo a prechod krížom cez Kongo od hraníc Rwandy až po oceán, výstupy na stolové hory vo Venezuele alebo prechod ľadovca Baltoro do základného tábora K2. Vo voľnom čase sa venuje skialpinizmu, lyžovaniu a snowboardingu a rád objavuje nové lyžiarske destinácie. Naposledy navštívil hory Japonska. Spoločne s Martinom sa v roku 2020 chystá na rally končiacu v Sierra Leone a následne do ľadovej ničoty medzi Ruskom a USA.

Názov organizácie Travelistan.sk, s.r.o.
Miesto realizácie projektu Bratislava
Adresa Exnárova 33, 82103 Bratislava, Slovensko
Web https://www.travelistan.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt