Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Podporte vydanie knihy o unikátnej slovenskej expedícii krížom cez Beringov prieliv. Martin a Peťo z Travelistanu sa vydajú cez jednu z najnehostinnejších oblastí našej planéty, aby prešli ako možno jedni z posledných cestou prvých ľudí. Práve touto cestou z dnešného Ruska do súčasného USA prešli prví obyvatelia amerického kontinentu tisíce rokov dozadu. My sa vydáme v ich sľapajách.

Literatúra
Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí
Získaná suma
105 %
5 243 €
z cieľovej sumy
5 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Kniha o fascinujúcej ceste, ktorá vám môže pripomínať príbehy ako z čias dobývania pólov veľkými objaviteľmi zo začiatku 20. storočia. Darovaním prostriedkov na tento projekt podporíte vydanie knihy o unikátnej expedícii Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí.


Viete kde je Beringov prieliv? Viete si predstaviť, že by ste šli takmer 300 kilometrov cez zamrznuté more, ťahajúc sane s kompletným nákladom, pri brutálnych mínusových teplotách, dosahujúcich až -50°C? Ani my sme si to nevedeli až do nedávna predstaviť. Ale teraz sa chystáme o tom napísať knihu.Naskytla sa nám totiž jedinečná možnosť zúčastniť sa expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí a neodolali sme. Táto netradičná expedícia, sa zrodila v hlave Martina Navrátila po jeho poslednej ceste na Čukotku za kmeňmi Čukčov v marci 2018. Vtedy sa stretol s pôvodnými etnikami tohto regiónu, ktoré podľa antropológov prešli približne 40 až 10 tisíc rokov p.n.l. cez zamrznuté more z Ázie na nový (americký) kontinent. Práve touto cestou prišlo na americký kontinent dnešné pôvodné americké obyvateľstvo.

Odvtedy sa prechod Beringovho prielivu takmer neuskutočnil. Do roku 1991 bolo prejdenie krížom cez toto územie zo ZSSR do USA nemysliteľné, kvôli napätiu a studenej vojne medzi týmito svetovými hegemónmi. Pri prechode Beringovho prielivu je totiž potrebné prekročiť prísne stráženú rusko-americkú hranicu. Martinovi to ako vždy nedalo a snažil sa vybaviť povolenia na prechod, až kým sa to nepodarilo. Veď do dnešného dňa prešlo dokázateľne touto cestou len 11 ľudí a je veľmi pravdepodobné, že kvôli klimatickým zmenám je to na dlhé obdobie jedna z posledných možností prejsť touto trasou. Viac o tejto expedícii si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze.Beringov prieliv doteraz prešlo menej ľudí, ako sa prechádzalo po povrchu Mesiaca. Ak sa nám to podarí, budeme prví Slováci, ktorí prešli po vlastných suchou nohou z Ázie do Ameriky po vzore prvých obyvateľov tohto kontinentu. A to už stojí za napísanie knihy. Najprv sme si mysleli, že to možno ani nikoho nebude zaujímať. Ale úspech našej prvej knihy Okolo Sveta nás nesmierne povzbudil a reakcie okolia, ako aj ľudí na našej stránke www.travelistan.sk sú viac než pozitívne.


Preto sme sa rozhodli všetky svoje skúsenosti a prípravu pred, počas a aj po expedícii zdokumentovať a vydať o tom knihu. Veď sa písaním v zásade už roky živíme. Ale na jej vydanie potrebujeme vašu pomoc. Podporou tohto projektu nám s tým náramne pomôžete!
Za vašu pomoc vám pošleme pútavú knihu alebo jeden z našich produktov s polárnou tématikou.


O čom bude kniha?

  • Knižka bude mapovať nielen samotnú cestu, ale aj rozsiahlu prípravu, ktorá zahŕňala mesiace tvrdých fyzických tréningov.
  • Prevedieme vás aj procesom získavania povolení a dozviete sa, ako sa vlastne takéto expedície pripravujú a na čo všetko je potrebné pamätať.
  • Určite v nej bude aj kopec vtipných príhod a poučení, ako veci nerobiť, lebo vieme, že sme určite nemysleli na úplne všetko.
  • No a samozrejme hlavnú časť bude tvoriť samotný prechod a boj s nehostinnou prírodou v arktických podmienkach, kde teploty môžu dosahovať až dych berúcich -50°C.

Každopádne, bude to kniha príbehov, aké poznáte z našej stránky www.travelistan.sk, časopisu GEO, alebo z našej predošlej knihy Okolo Sveta. Avšak tieto budú o to unikátnejšie, že cesta tohto typu sa nepodniká každý týždeň. Dokonca by sme povedali, že takmer vôbec. Podobnú knihu v kníhkupectvách momentálne určite nenájdete, Preto sme presvedčení, že to bude skvelé čítanie.Čo podporíte?

Vydanie unikátnej knihy o Slovenskej expedícii krížom cez zamrznutý Beringov prieliv. To je z Ruska do USA, alebo z Čukotky na Aljašku. Pešo, cez zamrznuté more po ľadových krihách s nákladom naloženým na saniach.


Ako na tom sme?

Veľkú časť knihy už máme nalinkovanú a leží v našich hlavách. Na tomto projekte pracujeme už mesiace. Avšak do Ruska sa vydávame za necelý mesiac (27. februára), a preto k napísaniu knihy príde až po našom úspešnom návrate. Tie príbehy musíme najprv zažiť a prežiť. Leto sme si v našich nabitých cestovateľských kalendároch nechali voľné, aby sme sa mohli venovať písaniu knihy a príprave fotografií, ktoré v nej budú použité. To by nám malo v pohode stačiť, na písanie sme zvyknutí a ide nám rýchlo. Na historky máme už teraz pripravené zápisníky a ceruzky, keďže perá nám s najväčšou pravdepodobnosťou v daných podmienkach zamrznú.

Kniha by mala byť pripravená koncom leta a veríme, že do tlače pôjde v septembri, aby sa v kníhkupectvách mohla objaviť na jeseň. Samozrejme, že ak náš projekt podporíte, dostanete ju prednostne, ešte predtým ako pôjde do distribučnej siete a kníhkupectiev.


Kto vlastne sme?

Naše mená sú Martin Navrátil a Peťo Hliničan, ale asi známejší sme pod názvom nášho cestovateľského portálu - Travelistan. Ten vznikol v roku 2015 so zámerom pomôcť cestovateľom s praktickými radami ohľadom exotických destinácii. Od tej doby sa značne rozrástol a dnes patrí k najväčším a najnavštevovanejším cestovateľským stránkam na Slovensku. Okrem poradenstva, cestovateľských itinerárov, článkov a blogov ponúka širokú škálu služieb vrátane itinerárov na mieru, cestovateľských premietaní, pomoci s vízami či vyhľadávanie leteniek.

Okrem toho už od svojho vzniku v roku 2015 podnikáme každý rok unikátne expedície do rôznych kútov sveta. V roku 2016 sme boli v Afganistane, v roku 2017 v Kongu, 2018 v Pakistane a v roku 2019 v Čečensku a Dagestane. Tento rok sme sa rozhodli vyraziť na 9000 tisíc kilometrov dlhú rally Budapešť Bamako končiacu v africkom Sierra Leone a skúsiť prekonať oblasť Beringovho prielivu. To je z ruskej Čukotky na americkú Aljašku cez zamrznuté more.Ako využijeme vyzbierané peniaze?

Prvých vyzbieraných 5000 eur pôjde na primárne na zabezpečenie všetkých procesov spojených s vydaním prvých 1000 výtlačkov knihy. Či už je to napísanie a korektúra textu, grafické spracovanie a úprava fotografií, zaplatenie dizajnérov a grafikov, ktorí nám pomôžu s jej prípravou, následná tlač, marketing a samozrejme distribúcia a jej doručenie čo najrýchlejšie k vám. Čím viac peňazí vyzbierame, tým viac kníh budeme schopní vydať.
Úplne prvým krokom však bude výroba a zaslanie všetkých ostatných krásnych darčekov, ktoré sme pre vás pripravili.


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom nášho projektu, vydania knihy, alebo pomoci, prosím neváhajte nás kontaktovať TU, na info@travelistan.sk, cez náš Instagram, alebo Facebook.


Za vašu podporu vám vopred ďakujeme!

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

Minimálna výška príspevku
10

Možno aj najunikátnejšia pohľadnica, akú môžete kedy dostať. Príde z miest, kam sa jednoducho nechodí. S venovaním priamo pre vás. Plán je nechať ju oraziť na ruskej strane a (ak sa nám poradí prechod), následne ju poslať z americkej strany. Taká pohľadnica, čo by prešla po zemi z Ruska do USA ešte nevznikla. To sme si (takmer) istí. Všetky vyplnené pohľadnice pôjdu priamo s nami na saniach.

Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Plátená taška Travelistan

Minimálna výška príspevku
12

Ideálna na nosenie knihy. Alebo ako povedal Martin, jednoducho na pláž, kde bude príjemne teplo a nie -50°C.
Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Hrnček Travelistan - Beringov prieliv

Minimálna výška príspevku
13

Expedičný hrnček s logom našej expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí. Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Fusakle Travelistan - Beringov prieliv

Minimálna výška príspevku
15

Prekrásne Travelistan ponožky od Fusakle.sk s našim vlastným polárnym dizajnom, ktorý pre nás Fusakle spracovali, za čo im nesmierne ďakujeme.
Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Tričko Travelistan - dámsky alebo pánsky strih

Minimálna výška príspevku
25

Dámske alebo pánske Travelistan tričká s logom našej expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí.
Poštovné je na nás.

Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Minimálna výška príspevku
25

Knihu vám pošleme ako prvým, ešte pred spustením oficiálneho predaja.
Balné a poštovné je na nás.

Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Minimálna výška príspevku
30

Knihu s osobným venovaním vám pošleme ako prvým, ešte pred spustením oficiálneho predaja.
Balné a poštovné je na nás.

Súkromné premietanie od Travelistanu

Minimálna výška príspevku
400

Chcete na vlastné oči a uši vidieť a počuť naše zážitky z tejto drsnej expedície medzi prvými v pohodlí domova alebo vo vašej firme? Potom je toto súkromné premietanie ako stvorené pre vás. Po návrate z expedície sa vám ozveme a dohodneme si presné miesto a čas tohto dvoj hodinového premietania. Vy sa rozhodnete či bude len pre vás, alebo celý štadión :) Platí pre premietania v rámci Slovenskej a Českej republiky.

Podporovatelia
Anonymný podporovateľ 10 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

Jarmila Bukovíinská 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Daniela Jahodova 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Natália Tranová 15 €

🎁 Plátená taška Travelistan

Andrea Spisiakova 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

✏ Chlapci, drzim silno palce a vratte sa zdravi :-)

Edina Petrenková 100 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

Pavel Polakovic 10 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

denisa haladova benedikova 10 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

✏ Super drzim palce

Barbora Dendis 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Anna Trúsiková 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

✏ Veľa šťastia na ceste!

Maja Nicova 13 €

🎁 Hrnček Travelistan - Beringov prieliv

✏ Klobuk dole chalani

Matej Hlavatý 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

✏ Veľa šťastia pri ďalších expedíciách ;-)

Frantisek Stourac 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

✏ Držím palce v dalších cestách. Děláte to výborně!

Veronika Kubalová 10 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

✏ Veľa šťastia ????????

Filip Bartoš 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

✏ Držím palce ať to vyjde

Livia Paulickova 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Michal Trenčanský 15 €

🎁 Fusakle Travelistan - Beringov prieliv

Katarina Rapanová 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Dávid Novanský 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Radoslava Rubaninská 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Miriam Kovalcikova 10 €

🎁 Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

Kristina Kmety 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Martina Lipovska 15 €

🎁 Fusakle Travelistan - Beringov prieliv

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Autori
Travelistan.sk, s.r.o.

Travelistan.sk, s.r.o.

Peťo Hliničan

Peťo Hliničan

je slovenský cestovateľ, sprievodca, prekladateľ a tlmočník, ktorý spolu s Martinom rozvíja najväčší slovenský cestovateľský portál travelistan.sk. Popri tom sa zúčastňuje epedícii ako napríklad prechod Hodvábnou cestou z Iránu cez Afganistan, Pakistan a Ujgursko až do Kirgizska, prvý slovenský splav rieky Kongo a prechod krížom cez Kongo od hraníc Rwandy až po oceán, výstupy na stolové hory vo Venezuele alebo prechod ľadovca Baltoro do základného tábora K2. Vo voľnom čase sa venuje skialpinizmu, lyžovaniu a snowboardingu a rád objavuje nové lyžiarske destinácie. Naposledy navštívil hory Japonska. Spoločne s Martinom sa v roku 2020 chystá na rally končiacu v Sierra Leone a následne do ľadovej ničoty medzi Ruskom a USA.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Pohľadnica Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s venovaním

Minimálna výška príspevku
10

Možno aj najunikátnejšia pohľadnica, akú môžete kedy dostať. Príde z miest, kam sa jednoducho nechodí. S venovaním priamo pre vás. Plán je nechať ju oraziť na ruskej strane a (ak sa nám poradí prechod), následne ju poslať z americkej strany. Taká pohľadnica, čo by prešla po zemi z Ruska do USA ešte nevznikla. To sme si (takmer) istí. Všetky vyplnené pohľadnice pôjdu priamo s nami na saniach.

Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Plátená taška Travelistan

Minimálna výška príspevku
12

Ideálna na nosenie knihy. Alebo ako povedal Martin, jednoducho na pláž, kde bude príjemne teplo a nie -50°C.
Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Hrnček Travelistan - Beringov prieliv

Minimálna výška príspevku
13

Expedičný hrnček s logom našej expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí. Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Fusakle Travelistan - Beringov prieliv

Minimálna výška príspevku
15

Prekrásne Travelistan ponožky od Fusakle.sk s našim vlastným polárnym dizajnom, ktorý pre nás Fusakle spracovali, za čo im nesmierne ďakujeme.
Zasielame priamo k vám domov. Poštovné je na nás.

Tričko Travelistan - dámsky alebo pánsky strih

Minimálna výška príspevku
25

Dámske alebo pánske Travelistan tričká s logom našej expedície Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí.
Poštovné je na nás.

Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí

Minimálna výška príspevku
25

Knihu vám pošleme ako prvým, ešte pred spustením oficiálneho predaja.
Balné a poštovné je na nás.

Kniha Beringov prieliv - Cesta prvých ľudí s osobným venovaním a podpisom

Minimálna výška príspevku
30

Knihu s osobným venovaním vám pošleme ako prvým, ešte pred spustením oficiálneho predaja.
Balné a poštovné je na nás.

Súkromné premietanie od Travelistanu

Minimálna výška príspevku
400

Chcete na vlastné oči a uši vidieť a počuť naše zážitky z tejto drsnej expedície medzi prvými v pohodlí domova alebo vo vašej firme? Potom je toto súkromné premietanie ako stvorené pre vás. Po návrate z expedície sa vám ozveme a dohodneme si presné miesto a čas tohto dvoj hodinového premietania. Vy sa rozhodnete či bude len pre vás, alebo celý štadión :) Platí pre premietania v rámci Slovenskej a Českej republiky.