Svantovít

Svantovít

Našim cieľom je vztýčenie sochy Svantovíta, staroslovanského boha hospodárstva, slnka a hojnosti. Tá bude ručne vytesaná do mohutného duba podľa návrhu, ktorý berie do úvahy historicko-mytologické atribúty. Týmto chceme vzdať hold sláve slovanských bohov, oživiť ducha našich predkov, oprášiť zabudnuté zvyky a sprístupniť tak verejnosti poznanie zabudnutej histórie.

Lokálny rozvoj
História
Svantovít
Získaná suma
115%

2 635 €

z cieľovej sumy
2 300 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Arkona, nachádzajúca sa na ostrove Rujana (Nemecko), bývala kedysi slávnym posvätným miestom slovanského kmeňa Ránov, ktorý tu vybudoval svätyňu Svatovíta a postupne celé chrámové mesto. V máji 1168 však dánsky kráľ Valdemar mesto napadol, svätyňu zničil, Svantovíta dal rozrezať a spáliť a napokon všetkých obyvateľov prinútil ku krstu. Práve tento historický okamih sa považuje za definitívny koniec uctievania staroslovanského božstva.

Čo je cieľom nášho projektu?

Našim cieľom je vytesať masívnu, 4 m vysokú drevorezbu sochy Svantovíta a osadiť ju vo vlastnom "Areáli Arkona", nachádzajúcom sa v Slovenskej Ľupči.

Výrobou a znovu vztýčením sochy Svantovíta chceme nadviazať na tento historický koniec – pád slávnej Arkony - a pokračovať tak v kultúre a tradícii našich predkov. Starého Svantovíta si budeme môcť opätovne uctiť a oživiť tak prastarých slovanských bohov. Širokej verejnosti tak prinesieme kúsok svetla do poznania našej dávno zabudnutej minulosti.

Ako použijeme vašu podporu?

Celý areál Arkona budujeme svojpomocne a preto budeme vďační za každé jedno euro! Vyzbierané prostriedky budú použité výlučne za účelom výroby a osadenia Svantovítovej sochy.

To v sebe zahŕňa najmä:

 • precízny výber a kúpa materiálu, ktorým musí byť zdravý dub o priemere minimálne 50-70 cm a dĺžke 400 cm
 • prepravné náklady k umeleckému rezbárovi
 • návrh dizajnu a tvorba nákresu, ktorá bude zohľadňovať historicko-mytologické atribúty Svantovíta
 • tvorba miniatúry v mierke, ktorá bude následne prekreslená do reálnych rozmerov
 • remeselná umelecká činnosť zručného rezbára, ktorej dĺžka sa predpokladá okolo až 100 pracovných hodín!
 • Ošetrenie dreva kvalitným náterom, pre lepšiu odolnosť proti poveternostným vplyvom
 • Prepravné náklady, t.j. od rezbára na miesto osadenia, ktorým je areál Arkona nachádzajúci sa v lesnom, ťažšie prístupnom teréne
 • Návoz dostatočného množstva kamenia, pre pevnejšie ukotvenieTy, všemocný Svantovít,
čo na všetky sveta strany hľadíš!

Ty každé ráno na svojom tátošovi

v ústrety zlým démonom vyrážaš
a nový deň nám prinášaš.

Ty si Slnko a oheň, čo nás teplom hreje

a zrno, čo na poli zreje.

Ty nás zo svojho rohu hojnosti na jeseň hostíš, až pokým nezložíš svoje unavené kosti.
Aby potom opäť zas nastal znovuzrodenia čas

a kohút všetkým oznámil,
že si sa v plnej sile navrátil!


Kedy a kde bude projekt realizovaný?

Vytesanú sochu plánujeme osadiť v septembri 2021, v areáli Arkona nachádzajúcom sa v obci Slovenská Ľupča.

Práve na jeseň, konkrétne deň jesennej rovnodennosti je považovaný za Svantovítov sviatok. Je to obdobie, kedy zbierame úrodu a tešíme sa z dostatku. Podnes sa ľudia zabávajú, spievajú a tancujú na dožinkových slávnostiach a hodujú z bohato prestretého stola. Je to pozostatok tradície práve Svantovítovej štedrosti v tento čas, ktorý reprezentuje i jeho roh hojnosti.

Pridajte sa k nám a podporte náš jedinečný projekt ľubovoľným príspevkom!
Nech sa stretneme na dožinkovej slávnosti,
kde sa vám sám Svantovít odvďačí za vašu štedrosť tou svojou!
Sláva!

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program
Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

Minimálna výška príspevku

20

Pri príležitosti osadenia sochy Svantovíta v areáli Arkona vám poďakujeme prípitkom sladučkej medoviny a pohostíme chutným jedlom! Dožinkovú slávnosť zavŕši večerný hudobno-zábavný program, ktorý si určite užijete:)

Doručenie: september 2021

Pohľadnica so Svantovítom
Pohľadnica so Svantovítom

Minimálna výška príspevku

20

Originálna pohľadnica s fotografiou vyhotoveného Svantovíta, aby mohla šíriť radostnú zvesť do sveta:)

Doručenie: september - december 2021

Darčekový poukaz -15%
Darčekový poukaz -15%

Minimálna výška príspevku

50

Vianočný darčekový poukaz - zľavový kupón -15 % z celkovej sumy objednávky z eshopu arkona.sk kde nájdete okrem iného aj amulet v tvare sochy Svantovíta, v bronzovom i striebornom prevedení!

Doručenie: október-november 2021

Novinky

POZÝVAME VÁS na SVANTOVÍTOVU SLÁVNOSŤ!

Update #6, 26.09.2021

Milí priatelia a podporovatelia!

Už najbližšiu sobotu sa stretneme pri soche Svantovíta, aby sme oslávili jeho vztýčenie!

Prosíme všetkých účastníkov, aby si priniesli na prípitok vlastný pohár alebo roh na pitie, do ktorého vám medovinku nalejeme.

Pripravená bude pre vás chutná kapustnica a preto vás poprosím potvrdiť účasť, aby som vedela, koľko jej navariť, ďakujem:) 

Každý účastník sa samozrejme môže pochváliť vlastnou úrodou, koláčom a inou dobrotou, ktorou prispeje na spoločný hodovný stôl a preto sú akékoľvek pochutiny vítané:)

Tešíme sa na Vás!

PS: auto možno zaparkovať v miestach pod hradom a ďalej je treba prejsť pešo asi 0,5 km.

Udalosť na FB: 

https://www.facebook.com/events/139852835010122/

POZÝVAME VÁS na SVANTOVÍTOVU SLÁVNOSŤ!

Update #5, 07.09.2021

Srdečne Vás pozývame na „Svantovítovu slávnosť“,
kde slávnostne odhalíme drevorezbu SVANTOVÍTA
– STAROSLOVANSKÉHO BOHA SLNKA A HOJNOSTI!

ĎAKUJEME každému jednému, kto sa akýmkoľvek spôsobom
spolupodieľal na realizácii projektu Svantovít, či už finančne,
prostredníctvom aktívneho zapojenia sa do súvisiacich prác,
alebo aj úprimným fandením:)

PRÍĎTE SA VŠETCI POZRIEŤ v sobotu 02.októbra 2021,
ako prastarý Svantovít v novom šate hrdo stojí a na svet hľadí
z krásneho prostredia pod hradom Slovenská Ľupča.
Pripijeme na jeho oživenie a večnú slávu medovinkou
a pohostíme sa z jeho bohatej úrody!

SLÁVA!

3.týždeň - ĎAKUJEME!

Update #4, 23.05.2021

ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa rozhodli ísť s nami po tejto ceste:)

Náš projekt Svantovít je v plnom prúde a my by sme vám radi priblížili, ako vzniká jeho podoba od návrhu dizajnu po samotnú realizáciu.

Ako sme už písali, Svantovít bol zobrazovaný ako starší muž so štyrmi hlavami/tvárami. Preto sme sa rozhodli, že aj naša socha bude hľadieť na všetky svetové strany a sledovať tak kolobeh Slnka počas roka. Každá jedna strana bude tak oslavovať sviatok daného ročného obdobia.

VÝCHODNÁ strana bude stelesňovať RÁNO a JAR, kedy Svantovít na svojom bielom tátošovi vyprevádza Slnko-Dadžboga na oblohu, aby začal nový deň.

 • Vyráža i s mečom v ruke, aby bojoval proti zlým silám a démonom, ktorí sa mu počas dňa postavia do cesty. Na východnej strane ho podopiera roľníčka, ktorá ako každá verná žena zrána vyprevádza svojho muža a na jar seje zrno do polí. Na východnú stranu sme preto dali vytesať podobizne koňa, meča a ženy a budeme k nej skladať obetiny a oslavovať ju počas sviatkov vítania jari. V životnom cykle bude táto strana zastupovať detstvo, mladosť, kedy sa mláďatá a deti učia základným pravidlám života a mocnejú na sile.

JUŽNÁ strana bude stelesňovať OBED a LETO, kedy je Slnko najvyššie a najmocnejšie.

 • Počas sviatku letného slnovratu sa tešíme najdlhšiemu dňu v roku, všetkého máme dostatok, cítime sa plní elánu a vitality. Oslavujeme ho pálením vatier dodnes počas „svätojánskej noci“. Mladé zaľúbené páry ich preskakujú, zabávajú sa, spievajú, tancujú a kladú obetiny, aby si zabezpečili plodnosť, bohatstvo a šťastnú budúcnosť. Preto bude na najteplejšiu slnečnú stranu hľadieť južná tvár Svantovíta a podopierať ho bude statný bojovník v plnej sile. V životnom cykle teda zastúpi dospelosť. Nad ním bude horieť oheň, ktorého plamene budú siahať až do výšky Slnka.

ZÁPADNÁ strana, ktorá je zasvätená práve Svantovítovi, bude stelesňovať VEČER a JESEŇ. Sviatok jesennej rovnodennosti je totiž považovaný za hlavný sviatok Svantovíta.

 • Jedná sa o časť roka venovanej zberu úrody, kedy sa tešíme z darov Matky Zeme – Mokoši, oslavujeme a hodujeme, ktorá vrcholí slávnosťou Dožiniek. Jemu skladáme bohaté dary, získané poctivou prácou či z vybojovaných víťazstiev, na základe ktorých nám Svantovít zabezpečí všetkého hojnosť aj v nasledujúci rok. Práve preto bude na západnej strane umiestnený jeho atribút – roh hojnosti a podopierať ho bude vďačný roľník, ktorý vytrvalo rok čo rok orie jeho polia. Zároveň znamená únavu a blížiaci sa zaslúžený odpočinok prírody i človeka v starobe.

SEVERNÁ, nachladenejšia svetová strana, bude predstavovať vládu NOCI a ZIMY.

 • Počas sviatkov jesennej rovnodennosti sa ľudia so Svantovítom lúčili, no zároveň sa tešili na jeho opätovný príchod v podobe nového Slnka-malého Dadžboga, ktorý sa zrodí počas zimného slnovratu. Zrod Nového Slnka sme navrhli stvárniť v podobe Kolovratu ako nového slnečného symbolu, ktorého ramená roztáčajú nový kolobeh života, začiatok nového roka i návrat viery v staré duchovno ako také. Zároveň na ňom bude bdieť kohút, zviera zasvätené Svantovítovi, ktorý ako zvestovateľ znovuzrodenia dáva svetu na známosť jeho príchod hlasným kikiríkaním. Strážiť ho bude bojovník. Severná strana značí v živote človeka smrť, no zároveň zrod. Smrť starého, chorého, zničeného = Zrodenie nového, mladého a zdravého a mocného...

Pád slávnej Arkony, 19.Máj 1168

Update #3, 19.05.2021

VEDELI STE, ŽE..

..práve v dnešný deň – 19.mája roku 1168 – padla posledná slovanská svätyňa?

Túto dovtedy chránili Rujanci, obyvatelia Arkony, ktorí ako poslední udržiavali pôvodné slovanské náboženstvo. Darilo sa im to nielen vďaka tomu, že sa jednalo o mimoriadne zdatných moreplavcov so silným loďstvom a šikovných obchodníkov, ale aj vďaka životu na samostatnom ostrove. Ich územie bolo vďaka moru, ktoré ich obklopovalo, najneprístupnejšie a chránené, čím boli čiastočne odrezaní od okolitého, v tom čase už pokresťančovaného sveta.

Presne dnes, pred 853 rokmi, sa dánskemu panovníkovi Valdemarovi aj za pomoci kniežat Kazimíra, Bogislava a Přibyslava, podarilo tento chrám definitívne dobiť.

V Kronike Slovanov sa píše: „..kráľ Valdemar nechal vyniesť onú prastarú modlu Svantovítovu, ktorú uctieval všetok slovanský ľud. Prikázal uviazať jej okolo krku povraz a vláčiť ju stredom vojska pred očami Slovanov. Potom ju dal rozsekať na kusy a hodiť do ohňa. Zničil tiež chrám so všetkými posvätnými predmetmi a vylúpil bohatý poklad. Prikázal, aby sa vzdali svojich bludov, v ktorých sa narodili, a prijali uctievanie pravého Boha.“

Ako prví sa nechali pokrstiť kňazi, Česlav a Jaromír, a po nich nasledoval ostatný ľud. Následne panovník poskytol potrebný materiál na stavbu kostolov. V zemi Rujancov ich vybudoval dvanásť..

Z kroniky farára Helmonda z Bosau sa tiež dozvedáme:

„..Svantovít, boh rujanskej zeme, získal prvé miesto medzi všetkými slovanskými bohmi, bol najoslavovanejší vo víťazstvách a najúčinnejší vo veštbách. Preto všetky slovanské končiny sem posielali každý rok dary, lebo vyznávali, že je to boh bohov.“

„O Svantovítovi sa tradovalo, že vykonával najúčinnejšie veštby. Niektorí považovali ostatných v porovnaní s ním len za polobohov. Svantovítovi dokonca posielali zo všetkých slovanských území stanovené príspevky. O jeho svätyňu sa starali s obdivuhodnou úctou, nedovolili tam tak ľahko skladať prísahy, nestrpeli, aby bol chrám poškvrnený, ani keby sa tak malo stať za nepriateľského vpádu.“

Čo ešte píše o starých Slovanoch?

„..boli veľmi pohostinní a rodičom preukazovali povinnú úctu. Nikdy by ste u nich nenašli mrzáka alebo žobráka. Akonáhle niekto z ich radov zoslabne nemocou, alebo zíde vekom, je zverený starostlivosti dedičom, u ktorých má byť opatrovaný so všetkou láskavosťou. Pohostenie a starostlivosť o rodinu sú u Slovanov prvé z cností. Ich zem inak oplýva plodinami, rybami a zverou. Hlavné mesto tej zeme sa nazýva Arkona.“

Nuž a vedzte tiež..

..ŽE REZBÁRSKE PRÁCE NA TOM NAŠOM SVANTOVÍTOVI SÚ UŽ V PLNOM PRÚDE!

Len vďaka vám! :) ĎAKUJEME!

o.z. Arkona SK2.týždeň - ĎAKUJEME!

Update #2, 13.05.2021

Vážení podporovatelia!
V priebehu druhého týždňa kampane nášho projektu „Svantovít“ sa vďaka vám podarilo vyzbierať už vyše tretinu potrebnej sumy! Za tento čas sme spracovali návrh, ktorý sme konzultovali s viacerými priateľmi, ktorí sa danej oblasti venujú,
a ktorý vám teraz v krátkosti chceme priblížiť:)

Svantovít bol obvykle zobrazovaný ako starší, no napriek tomu veľmi statný muž s červenými vlasmi, fúzami a dlhou bradou. Hlavným prvkom Svantovítových sôch boli jednoznačne jeho štyri hlavy, resp. tváre. V závislosti od lokality a miestnych zvyklostí mal na sebe vyobrazené rôzne atribúty. Nakoľko sa jedná o božstvo zasvätené hospodárstvu, ale i boju/obrane, najčastejšie medzi nimi dominovali roh (hojnosti), kôň, kohút, meč, kopia, luk, slnko, oheň, blesk, a i.

Pri tvorbe nášho návrhu „dizajnu“ sme brali do úvahy viaceré fakty.

 • Inšpirovali sme sa modlami Svantovíta z ostatných kútov slovanského sveta, najmä Poľska, Čiech, Ukrajiny, Ruska a i.
 • Brali sme do úvahy jemu pripisované atribúty a úlohy, ktoré ho obklopovali a ktorými napĺňal svoje poslanie v živote našich predkov.
 • Sochu plánujeme osadiť doprostred areálu Arkona tak, aby jeho štyri tváre hľadeli presne na štyri svetové strany – na východ, juh, západ a sever.
 • Hlavné tradičné slávnosti sa viažu k jednotlivým ročným obdobiam – sú to sviatky vítania jari, letný slnovrat, dožinky a zimný slnovrat.
 • Preto bude každá svetová strana reprezentovať konkrétnu časť roka, t.j. jedno ročné obdobie a oslavovať tak príslušný sviatok.
 • Svantovít takto bude dohliadať na kolobeh Slnka v priebehu celého roka, ale i každého dňa nasledovne:
  • východná strana = jar/ráno
  • južná strana = leto/obed
  • západná strana = jeseň/večer
  • severná strana = zima/noc.
 • Keďže Svantovít je bohom hospodárstva i vojny, kvôli vyváženosti týchto stránok budú jeho strany podopierať dvaja roľníci (muž a žena) i dvaja bojovníci.
 • Bude vyhotovený z duba pre jeho vlastnosti, odolnosť voči poveternostným vplyvom, i pre spojitosť so slovanským božstvom.

Tešíme sa, že vám UŽ ČOSKORO prinesieme
PRVÉ FOTKY z realizácie tesárskych prác!!!

Sláva!

1.týždeň - ĎAKUJEME!

Update #1, 08.05.2021

Milí priatelia tradície a histórie!
S radosťou chceme s vami zdieľať novinku, že vďaka vám sa už za prvých 5 dní podarilo vyzbierať sumu potrebnú na materiál, z ktorého povstane náš-váš Svantovít!
Zdravý dub o dĺžke cez 4 metre a priemere 55 až 75 cm
už pricestoval k umeleckému rezbárovi, kde dolaďujeme detaily návrhu:)
O ďalšom postupe vás budeme informovať v závislosti od napredovania projektu, ktorý sa bude odvíjať najmä od vyzbieranej podpory.
Ďakujeme preto aj za zdieľanie projektu so svojimi priateľmi! Sláva!
o.z. Arkona SK

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

20 €

👤 Matej Kralik

💬 Od Vlkaniska

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Lubomír Mlynár

💬 Sláva bohom a predkom našim

30 €

👤 Lukáš Szabo

5 €

👤 Dažbogovi vnuci

💬 Bohovia s vami a zlé preč

80 €

👤 Barbara Lofajová

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

💬 Zdravia Lofajovci. Sláva!

20 €

👤 Peter Pauditš

15 €

👤 Brano Smetana Smetana

50 €

👤 Marcel Martinec

💬 Zdravím vás všetkých,, ja len dúfam, že toto bude prvý z mnohých, takýchto projektov,, chcel by som vás len poprosiť aby ste mi do e-mailu napísali súradnice polohy Kumiry,, ďakujem

10 €

👤 Tomáš Ďurina

5 €

👤 Adam Kúkel

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

💬 Sláva.

150 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

💬 Večná sláva predkom i bohom

20 €

👤 Mária Belkova

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

20 €

👤 Rastislav Štefaňák Štefaňák

10 €

👤 Ivana Kačmárová

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Ak bude čas, rada prídem ;)

20 €

👤 Lukáš Figel

💬 Nech Vám bohovia pomáhajú!

11 €

👤 Angelina Zacharova

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

20 €

👤 Dušan Dubeň

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Mária Stevanovičová

10 €

👤 Marián Berzák

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Zuzana Dvořáková

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Rada navštívim miesto, kde bude tento skvost.

5 €

👤 Andrej Medvecký

🎁 Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

150 €

👤 Barbora Medvecká

100 €

   1 2 3 4

Autori

Miesto realizácie projektu

Banskobystrický kraj

o.z. Arkona SK

o.z. Arkona SK

Občianske združenie Arkona SK má vo svojich základných cieľoch, okrem iného, zakotvené najmä: podporovať tradičné remeslá a ľudových remeselníkov, pozdvihnúť úroveň povedomia jednotlivcov a skupín o vlastnej histórii a kultúrnom dedičstve.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program
Prípitok fajnou medovinkou, pohostenie a večerný program

Minimálna výška príspevku

20

Pri príležitosti osadenia sochy Svantovíta v areáli Arkona vám poďakujeme prípitkom sladučkej medoviny a pohostíme chutným jedlom! Dožinkovú slávnosť zavŕši večerný hudobno-zábavný program, ktorý si určite užijete:)

Doručenie: september 2021

Pohľadnica so Svantovítom
Pohľadnica so Svantovítom

Minimálna výška príspevku

20

Originálna pohľadnica s fotografiou vyhotoveného Svantovíta, aby mohla šíriť radostnú zvesť do sveta:)

Doručenie: september - december 2021

Darčekový poukaz -15%
Darčekový poukaz -15%

Minimálna výška príspevku

50

Vianočný darčekový poukaz - zľavový kupón -15 % z celkovej sumy objednávky z eshopu arkona.sk kde nájdete okrem iného aj amulet v tvare sochy Svantovíta, v bronzovom i striebornom prevedení!

Doručenie: október-november 2021