ZRAKOVÁ PYRAMÍDA JURAJA GÁBORA

ZRAKOVÁ PYRAMÍDA JURAJA GÁBORA

Na dokončenie 18-metrovej zrakovej pyramídy chýba Jurajovi Gáborovi posledný krok. Pomôžme mu. Podarí sa to.

Lokálny rozvoj
Vizuálne umenie
ZRAKOVÁ PYRAMÍDA JURAJA GÁBORA
Získaná suma
194%

2 905 €

z cieľovej sumy
1 500 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Vzniká 18-metrová zraková pyramída, ktorú navrhol výtvarník Juraj Gábor. Toto dielo nás očarilo už keď sme ho videli minulý rok v zlínskej galérii. Je výzvou preniesť ho z interiéru do reálnej krajiny.


Ako už veľakrát (na Stanici Žilina-Záriečie alebo v Novej synagóge), opäť sme sa raz prerátali a v nadšení si uviazali na krk väčšie dielo, než sme schopní zvládnuť. Ale pozrite sa sami na to - neboli by ste z tohto 18-metrového dreveného objektu nadšení, keby ste ho mohli postaviť v krajine nad Súľovom ako netradičnú vyhliadku?

Získali sme 3-tisíc eur od ministerstva kultúry ešte pár stovák od Nadácie Erste. A pustili sme sa do práce. Veriac, že to spoločne zvládneme, však objekt už bol minulý rok vystavený v galérii a stačí nám ho znovu postaviť. A potom to prišlo - statika a prísne normy, dodatočné kovové konštrukcie, zváranie, ochranné nátery, žeriavy a posilňovanie základov. To všetko na kopci, kde sa ledva dá vyjsť traktorom. A blíži sa zima. Chýba posledný krok - strecha objektu. Bez nej drevostavba dlho nevydrží.

Podarilo sa nám získať podporu, ale dvojnásobne menšiu oproti plánu, bohužiaľ. Sám autor Juraj Gábor prispeje zo svojho, väčšina ľudí (vrátane projektantov a inžinierov) pomáha dobrovoľnícky, Jurajov otec robí bezplatne stavebný dozor, starosta požičal obecnú elektrickú centrálu a náradie, miestni nám pomáhajú vyvážať materiál na domácich traktoroch, ale to nestačí. Preto sa obraciame na vás s prosbou o pomoc. Podarí sa to.

Cieľová suma 1500 eur, pomôže akákoľvek suma.

Zraková pyramída leží na turistickom a cyklistickom chodníku (modrá značka), ktorí budú najčastejšími návštevníkmi. Dielo bude slúžiť nielen ako výhliadka na krajinu, ale aj ako turistický prístrešok.

Okolitá krajina Súľovských skál.

Návrh trička s grafikou Juraja Gábora za odmenu:

Grafika Juraja Gábora za odmenu:

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

Minimálna výška príspevku

10

Pošleme vám knihu "Design handbook for cultural centres", na ktorej sme robili tri roky. Navštívili sme 30 kultúrnych centier z networku Trans Europe Halles a výsledkom je 123 malých i väčších príbehov a nápadov, ktoré nenájdete v žiadnom architektonickom ani dizajnérskom časopise.

Tričko s grafickým motívom od Juraja Gábora

Minimálna výška príspevku

25

Tričko bude vyrobené na Stanici v grafickej dielni Uutěrky a doručíme vám ho poštou ešte pred Vianocami. Môžete si vybrať veľkosť trička.

Grafika Juraja Gábora

Minimálna výška príspevku

30

Sieťotlač s motívom Zrakovej pyramídy na papieri, formát A3, limitovaná edícia, signované. Dielo vám doručíme poštou do Vianoc.

Môžete mať všetko.

Minimálna výška príspevku

50

Prví dvadsiati štedrí podporovatelia získajú všetky tri odmeny naraz - knihu, tričko aj grafiku.

Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

Minimálna výška príspevku

15

V sobotu 21. novembra 2015 vás zoberieme na celodenný výlet za dvomi dielami umiestnenými v krajine. Odchod autobusu zo Stanice Žilina-Záriečie je o 12.00. Pocestujeme Kunstbusom na trase Žilina – Súľov – Laskár.
Juraj Gábor osobne predstaví Zrakovú pyramídu v Súľove a zažijete aj dielo jeho učiteľa z VŠVU Antona Čierneho 281539 m2 ad acta pri Novákoch (časť Laskár). Súčasťou výletu je spoločná večera a premietanie filmu Boxer a smrť. Počet miest v autobuse je limitovaný.

Novinky

Zraková pyramída je otvorená, chýba už iba izolácia strechy

Update #2, 23.11.2015

Priatelia, kamaráti - vďaka!

V sobotu 21. novembra 2015 sme vyliezli na kopec v Súľove (niektorí šli kunstbusom, iní po vlastnej osi, autami, pešo i na bicykloch) a otvorili dokončenú Zrakovú pyramídu.

Starosta Súľova ju prirovnal k Eifelovke, ktorej vraj tiež nikto neveril a dnes je dominantou Paríža. Juraj Gábor hovoril o kopci, ktorý nakreslil pred dvomi rokmi na rezidencii v Južnej Kórey a ktorý sa nápadne podobá na vrch Brada v Súľovských skalách, na ktorý je otočený výhľad z pyramídy. Náhoda?

Ďakujeme, že ste tohto projektu a dobrodružstva súčasťou. Vaša podpora bola a je silnou motiváciou, prišla v správnej chvíli, keď sme nevedeli ako ďalej. Úžasné. Nie je ešte koniec, zopár veci treba ešte spraviť - poriadne zaizolovať strechu proti vode, osadiť bleskozvod, označiť cestu k pyramíde. Do ukončenia zbierky nám už veľa času neostáva a zíde sa každé euro. Budeme teda vďační, ak dáte vedieť ľuďom, ktorí by nás mohli podporiť podobne ako vy. Radi im za odmenu pošleme serigrafiu alebo tričko s motívom od Juraja Gábora.

Zraková pyramída je teda otvorená a budeme radi, ak ju navštívite. Zo Súľova sa k nej dostanete po 15-20 minútach chôdze do kopca doľava po modrej značke. Ak si nie ste istí, spýtajte sa miestnych obyvateľov. Budeme radi, ak nám dáte vedieť, čo ste zažili a videli. Lebo zámerom nebolo postaviť drevený monument - podľa autora je dôležité to, že pozorne pozeráte a premýšľate, napríklad keď sedíte vnútri. Pyramída je podľa Juraja len motiváciou, ako sám povedal v Denníku N: "Bolo by skvelé, ak by pritom človek zistil, že túto pyramídu vlastne nepotrebuje. Že sa vie zastaviť a dívať sústredene aj bez nej."Ďakujeme ešte raz všetkým, ktorí pomohli (a za tieto fotografie Richardovi Kohlerovi a Kataríne Luciakovej). A 6. decembra 2015 pozývame na Jurajovu výstavu Práve teraz v našej galérii Plusmínusnula v Novej synagóge.

Pozrite si fotogalériu z otvorenia.

Zraková pyramída - Sizyfos by sa potešil

Update #1, 13.11.2015

Milí priatelia, známi aj neznámi,

ďakujeme za vašu podporu. Nečakali sme to, a sme dojatí. Ešte pred týždňom to vyzeralo na fiasko. Cítili sme sa beznádejne a chceli to vzdať, zakonzervovať rozostavanú stavbu. Vďaka vašej pomoci každý deň pokračujeme. Dokúpili sme chýbajúce 2 kubíky dreva na spevnenie podlahy a strechy (podľa normy každý 1 m2 podlahy musí naraz udržať zaťaženie 600 kg), vyrobili oceľové strešné nosníky a zabudovali drevenú podpornú konštrukciu. Momentálne dokončujeme podlahu, postupne zakrývame strechu a čelíme vetru, dažďu.

Ak sa podarí vyzbierať ešte viac peňazí: drevo pred zimou naimpregnujeme (cca 300 m2 plochy), strechu namiesto provizórneho igelitu poriadne zaizolujeme a s klampiarmi urobíme zvody pre dažďovú vodu. Stavba tak vydrží oveľa viac rokov. Radi by sme zabudovali aj bleskozvod, aj keď to norma pre dané parametre nepredpisuje, ale považujeme to za dôležitý bezpečnostný prvok. A možno sa nám podarí aj to, aby Juraj Gábor nemusel tak veľa finančne doplácať na svoje dielo. Držte nám palce, prípadne šírte info o projekte.

V každom prípade vás už teraz pozývame na vernisáž, aj keby sa nepodarilo všetko na 100 % dokončiť. V sobotu 21. novembra o 12:00 odchádza špeciálny autobus „kunstbus" zo Stanice Žilina-Záriečie (ak sa chcete nahlásiť, napíšte nám na rezervacie@stanica.sk). Radi vás uvidíme už teraz v Súľove alebo kedykoľvek na Stanici či v Novej synagóge.

ĎAKUJEME! Pred nami sú intenzívne dni a ešte aspoň 5000 nezašróbovaných skrutiek, ale robíme už s lepšou náladou.

S pozdravom
Robo Blaško, Marek Adamov, Peter Hapčo a celý 12-členný pyramída tím.


P.S.
Ak ste ešte nečítali článok Jany Németh z Denníka N, nech sa páči.

Kde sa nachádza Zraková pyramída?


Podporovatelia

👤 Mária Eliášová

20 €

👤 Richard Chomo

🎁 Grafika Juraja Gábora

💬 Dobrý dôvod na výlet!

30 €

👤 Juraj Koudela

50 €

👤 Simona Bučková

🎁 Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

💬 Projekt podporila Juliána Bučková

10 €

👤 Simona Bučková

🎁 Tričko s grafickým motívom od Juraja Gábora

25 €

👤 Coffee Sheep

💬 Let Forever Béé!

26 €

👤 Juraj Kocnár

💬 Let Forever Be!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

💬 Krasne!

14 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Michal Huštaty

🎁 Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

💬 Super vec! :)

10 €

👤 Martin Turzík

🎁 Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

💬 Skvelé dielo :)

10 €

👤 Nina Šilanová

💬 Držím palce;)

5 €

👤 Libor Trsko

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 ..pre Ďuriho, vždy umelca :)

202 €

👤 Janka Konáriková

20 €

👤 Lubica Husta

35 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Tričko s grafickým motívom od Juraja Gábora

💬 Veľkosť M, netreba zasielať, preberiem si na stanici

50 €

👤 Patrícia Koyšová

🎁 Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

💬 Držím palce Juraj. Paťa

10 €

👤 Martin Blaha

🎁 Môžete mať všetko.

💬 Tricko velkosti cca M

50 €

👤 Lada Harvanikova

💬 Tesim sa, ze ozvlastnujete krajinu a rozvijate ju.. Vdaka!

19 €

👤 Darina Bartková

🎁 Grafika Juraja Gábora

30 €

👤 Matej Kakalejčík

🎁 Tričko s grafickým motívom od Juraja Gábora

💬 Tričko veľkosti L by bolo fajn:)

25 €

👤 Monny

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Zraková pyramída

20 €

👤 Peter Snadik

🎁 Môžete mať všetko.

50 €

👤 Marek Kuchta

🎁 Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

19 €

👤 Kubo Toriška

🎁 Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

💬 Chcem ist aj kunstbusom ... Hidepark crew, Kubo Toriška

15 €

👤 Juraj Maslík

🎁 Môžete mať všetko.

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

💬 :)

15 €

👤 Marek Huliak

🎁 Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

15 €

   1 2 3 4

Autori

Truc sphérique

Truc sphérique

Marek Adamov

Marek Adamov

Kolega Blaško aj kolega Hapčo to tak pekne napísali o sebe aj o Jurajovom projekte, že niet čo dodať. Iba to, že sa cítim vinný za to, že sa do toho Robo s Jurajovým otcom, Periférnymi centrami a ďalšími pustil, lebo som mu naivne tvrdil, že to zvládneme a že to predsa musí byť malina. A že nám 3-tisíc euro, ktoré máme, musí stačiť. A že nie je neskoro začať stavbu na jeseň, lebo za dva týždne je hotovo (Robo je v Súľove už druhý či tretí mesiac). Ospravedlňujem sa teda, že to kvôli mne došlo až sem a musíme sa teraz všetci zbierať, aby sme dokončili vec, ktorá nie je pre veľa ľudí ani umením, ani veľmi praktickú funkciu nemá. Ale pre pár z nás je krásna a zmysluplná a preto to musíme dať!

Peter Hapčo

Peter Hapčo

Podporovať vznik umenia bolo pre Stanicu vždy dôležité a opakovane a radi sa do takýchto dobrodružstiev púšťame. Jurajova vízia Zrakovej pyramídy v otvorenej krajine nás uchvátila okamžite. Sledovať proces jej vzniku nás v rozhodnutí pomôcť len utvrdilo. V kultúre pracujem dlhé roky, no som tiež vášnivý turista, milujem rôznorodé aktivity v prírode na čerstvom vzduchu. Jurajovo dielo tak pre mňa dostáva ďalší, nemenej fascinujúci rozmer. Už teraz som zvedavý na reakcie náhodných návštevníkov, ktorým sa súčasné umenie na lúke nad Súľovom postaví priamo do cesty.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha architektonických a dizajnérskych nápadov

Minimálna výška príspevku

10

Pošleme vám knihu "Design handbook for cultural centres", na ktorej sme robili tri roky. Navštívili sme 30 kultúrnych centier z networku Trans Europe Halles a výsledkom je 123 malých i väčších príbehov a nápadov, ktoré nenájdete v žiadnom architektonickom ani dizajnérskom časopise.

Tričko s grafickým motívom od Juraja Gábora

Minimálna výška príspevku

25

Tričko bude vyrobené na Stanici v grafickej dielni Uutěrky a doručíme vám ho poštou ešte pred Vianocami. Môžete si vybrať veľkosť trička.

Grafika Juraja Gábora

Minimálna výška príspevku

30

Sieťotlač s motívom Zrakovej pyramídy na papieri, formát A3, limitovaná edícia, signované. Dielo vám doručíme poštou do Vianoc.

Môžete mať všetko.

Minimálna výška príspevku

50

Prví dvadsiati štedrí podporovatelia získajú všetky tri odmeny naraz - knihu, tričko aj grafiku.

Výlet Kunstbus za Zrakovou pyramídou spolu s autorom diela

Minimálna výška príspevku

15

V sobotu 21. novembra 2015 vás zoberieme na celodenný výlet za dvomi dielami umiestnenými v krajine. Odchod autobusu zo Stanice Žilina-Záriečie je o 12.00. Pocestujeme Kunstbusom na trase Žilina – Súľov – Laskár.
Juraj Gábor osobne predstaví Zrakovú pyramídu v Súľove a zažijete aj dielo jeho učiteľa z VŠVU Antona Čierneho 281539 m2 ad acta pri Novákoch (časť Laskár). Súčasťou výletu je spoločná večera a premietanie filmu Boxer a smrť. Počet miest v autobuse je limitovaný.