Lesná sauna na Spiši

Lesná sauna na Spiši

Len vy, hviezdy a v diaľke Spišský hrad. Vymysleli sme prírodnú saunu na okraji lesa v Spišskom Hrhove, ktorá zadarmo poslúži miestnym obyvateľom a pritiahne turistov. Sme nadšenci pre pamiatky Čierne diery, architektky Woven a aktivistka Lívia Gažová. Saunu postavíme s obecnou firmou Spišského Hrhova na konci leta. Pomôžte nám ju dokončiť.

Lokálny rozvoj
Vizuálne umenie
Lesná sauna na Spiši
Získaná suma
134%

9 365 €

z cieľovej sumy
7 000 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Na Spišský hrad mieria tisícky turistov, ale málokto sa zastaví v obci Spišský Hrhov. Malá dedinka skrýva cenné pamiatky a je známa tým, že si v nej ľudia plnia svoje sny. Sťahujú sa do nej rodiny zo širokého okolia a darí v nej aj rómskej komunite. Za príkladnú spoluprácu si Spišský Hrhov vyslúžil obdiv dokonca aj na titulke New York Times.

Rozhodli sme sa Spišskému Hrhovu ešte pomôcť. Pár minút chôdze od obce, pri starom ovocnom sade vytvoríme lesnú saunu s výhľadom na Spišský hrad a travertínový vrch Dreveník. Sauna bude zadarmo slúžiť domácim obyvateľom a pritiahne turistov. Postaví ju miestna obecná firma a prevádzkovať ju budú Hrhovčania.

Byť v prírodnej saune je zážitok. Človek je sám na úpätí lesa, pod hviezdnou oblohou, pri ľadovej vode lesného potôčika. Je to nerušený oddych.

Zadarmo pre každého

Lesná sauna bude bezplatne dostupná pre každého, kto si ju rezervuje. Miestny pán ju pripraví na dohodnutý čas a požadovanú teplotu. Saunu sme však vymysleli tak, aby mohla fungovať aj na iných miestach Slovenska a samostatne, vďaka online rezervácii a zámku na kód.

Objekt v Spišskom Hrhove bude vytvorený z dreveného jadra a polopriesvitného obalu. Centrálna saunovacia časť bude priestorom na utlmenie zmyslov - vnútri bude len človek, piecka a drevo. Žiadna elektrina ani civilizácia. Obal z kombinácie dreva a polykarbonátu poslúži ako prechodná zóna, šatňa a sklad dreva.

Večer pri svetle sviečok sa sauna zmení na lampión, vďaka polopriesvitnému obalu. Plánujeme aj krátkodé umelecké inštalácie.

Na projekte sme pracovali rok. Konzultovali sme ho s fínskym odborníkom na sauny Ransuom Heleniusom, technikmi, architektmi a saunovými nadšencami. Sauna bude postavená tradičným škandinávskym spôsobom.

Inšpiratívny príbeh

V združení Čierne diery sa venujeme popularizácii schátraných pamiatok a zabudnutých regiónov Slovenska. Architektky Lívia Gažová a Woven tvoria originálnu drobnú architektúru na nečakaných miestach.

Snažíme sa pritiahnuť pozornosť na menej viditeľné miesta na mape Slovenska. Vieme, že inšpiratívne príbehy dokážu potiahnuť dopredu aj svoje okolie. Napríklad prírodnú saunu v obci Dúbravica navštevujú ľudia z rôznych kútov Slovenska.

Veríme, že v Spišskom Hrhove vytvoríme jedinečný zážitok. Na úpätí lesa, starého ovocného sadu, s výhľadom na hrad. Vďaka ľuďom, na ktorých môže byť Slovensko hrdé.

Budeme radi, ak nám pomôžete tento projekt realizovať a vyberiete si niektorú z odmien.

Rozpočet:
Väčšinu prostriedkov potrebujeme priamo na stavebný materiál a úpravy, my sami na projekte pracujeme bez nároku na honorár. Tretinu rozpočtu už pokryli partneri. Veríme, že so zvyškom nám pomôžete vy. Prípadný prebytok odložíme na udržiavanie sauny v budúcnosti.

Veľmi vám ďakujeme.

Grafické odmeny

Podporujú nás

Peter Lényi, 2021 architekti
Návrh sauny vyzerá parádne a vzhľadom na predchádzajúce projekty autoriek mám vieru, že tak bude vyzerať aj realizovaná stavba. A že ju postaví svetoznáma obecná firma Spišského Hrhova a budú ju prevádzkovať miestni obyvatelia, to je úplný sen. Keď neberieme do úvahy hrad a kostoly postavené pred stovkami rokov, kvalitná architektúra v týchto miestach vôbec nie je samozrejmosť, sauna bude vysoko vytŕčať z priemeru a preto jej veľmi držím palce.

Andrej Poliak, Periférne centrá, tvorca sauny v Dúbravici
V obci Dúbravica sme sa pre stavbu verejnej sauny rozhodli v roku 2012 v rámci dlhodobého projektu Kultúrna dedina, prinášajúceho na vidiek progresívnu architektúru. Nevedeli sme, ako bude sauna na dedine fungovať (v tomto sme boli asi priekopníci). Ale vyšlo to. Saunu pod lesom, pri prameni, pod hviezdnym nebom navštevujú partie miestnych obyvateľov aj návštevníci z iných regiónov. Verejnú saunu odporúčam do každej dediny.

Autori projektu:
Centrum architektúry, o. z. - Lívia Gažová
Čierne diery, o. z. - Martin Lipták
Woven, o. z. - Anna Cséfalvay, Danica Pišteková, Marianna Maczová, Veronika Trnovská
Vladimír Ledecký, obec Spišský Hrhov - Hrhovské služby, s. r. o.

Kreatívni partneri:
Veronika Hliničanová
Slávka Paulíková
Ransu Helenius
Risomat - Michal Tornyai
Studio Echt / Mediatechna - Jakub Koričanský
Studio TEM - Michal Fehér
Daniela Olejníková
Marek Cina
Peter Netri
Michal Trnka

Projekt finančne podporili:
Tento projekt sa uskutoční vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec 2018 Nadácie Orange a vďaka podpore spoločnosti Baumit s. r. o. Umeleckú inštaláciu z verejných zdrojov podporí Fond na podporu umenia. Veľmi si vážime aj ochotu ďalších partnerov:
Finská sauna - sauna.cz / finskasauna.sk
TITAN - Tatraplast
Kominárstvo Ledecký

O nás

Čierne diery, o. z.
Traja nadšenci popularizujú priemyselné pamiatky a iné zabudnuté miesta Slovenska. Píšu články pre tisíce čitateľov, tvoria umelecké grafiky, mapy a časopisy. Vystavovali v Bruseli, ale aj v Gelnici a Jelšave. Sú držiteľmi ceny Most za projekt roka a nominantmi ceny medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS.

Woven, o. z.
Združenie architektiek Woven podporuje mladých architektov a dizajnérov najmä vďaka 1:1 Workshopu, ktorý funguje od roku 2013. Vytvorili napríklad inštaláciu The Doors pre festival Pohoda a festival Divadelná Nitra.

Centrum architektúry, o. z.
Povedomie o architektúre zvyšujú organizovaním výstav, konferencií a komentovaných prehliadok. Zo spoluorganizácie 1:1 Workshopu na vážskom ostrove Lido v Piešťanoch vznikol originálny drevený objekt UWO, nominovaný na CE.ZA.AR, Cenu za architektúru.

Kontakt:
ciernediery@gmail.com

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Dobrovoľné vstupné do lesnej sauny

Minimálna výška príspevku

15

Lesná sauna bude zadarmo pre všetkých. Vďaka vašim príspevkom ju dokážeme postaviť.

Čierne diery: Mapy Bratislavy, Trnavy, Bystrice a Prešova

Minimálna výška príspevku

20

Postupne tvoríme mapy technických pamiatok Slovenska, zatiaľ sme vydali Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu a Prešov. V sprievodcoch sú aj také národné kultúrne pamiatky, ktoré nepozná ani Google. V každej z doterajších 4 máp nájdete vyše 40 objektov s ilustráciami, popismi a GPS polohami. Texty sú v slovenskom aj anglickom jazyku. Poštovné je v cene.

Domáce výrobky zo Spišského Hrhova

Minimálna výška príspevku

20

Liečivý čaj z rebríčka obyčajného (myšieho chvosta), vaječné niťovky a drevený hlavolam pre vás vyrobili dobrí ľudia zo Spišského Hrhova. V cene tohto symbolického balíčka je aj poštovné a drobný príspevok na postavenie sauny.

Grafika: Marek Cina - Spišský Hrhov

Minimálna výška príspevku

30

Staňte sa fanúšikom Spišského Hrhova. Obec má viaceré cenné pamiatky, napríklad kostol s renesančnou vežou. Centrum obce zdobí nápis LÁSKA, aký je najbližšie v New Yorku :) My sme vytvorili originálnu hrhovskú grafiku na tlačiarni Risomat v spolupráci s Marekom Cinom. Rozmer je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Vaše meno na ďakovnej doske v saune

Minimálna výška príspevku

100

Pre saunu sme dali dohromady tím skvelých ľudí, sponzorsky alebo zľavami nám pomohli rôzne firmy. Jedným z hlavných darcov sa môžete stať aj vy. Vaše meno vyryjeme do ďakovnej dosky priamo v saune.

Exkluzívny výlet s Čiernymi dierami

Minimálna výška príspevku

300

Ako Čierne diery objavujeme zabudnuté pamiatky Slovenska. Väčšinou so sebou neberieme hostí ani turistov, ale ty môžeš byť výnimka. (Ak s nami pôjdeš na výlet, asi si môžeme rovno tykať, nie?) Spoločne pre teba navrhneme trasu na 1-2 dni, či už chceš ísť na západ alebo na východ, po stopách schátranej priemyselnej architektúry alebo do bezpečného podzemia. My ťa prevedieme, odvezieme, ale iné výdavky sú v tvojej réžii, pretože celá vyzbieraná suma ide na stavbu lesnej sauny v Spišskom Hrhove. Po kúpe výletu bude tvoje meno vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.

Know-how a príbeh Čiernych dier

Minimálna výška príspevku

150

Štyri roky vo voľnom čase píšeme o pamiatkach pre desaťtisíce ľudí. Silný ohlas máme hlavne na sociálnych sieťach, ale tlačíme aj mapy, časopisy a píšeme knihu. My sami to všetko robíme zadarmo, ale pamiatkam pomáhame vďaka predaju grafík, ktoré má doma odhadom 2000-3000 ľudí. Grafiky boli vystavené niekoľko mesiacov aj v Bruseli počas slovenského predsedníctva. Získali sme cenu Most za projekt roka, sme nominantmi ceny medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS. Radi odozváme svoje know-how aj tebe, či už ťa zaujímajú sociálne siete, práca s komunitou, risografická tlačiareň Risomat alebo naše cestovanie za pamiatkami. Možno ťa stretnutie na káve inšpiruje, alebo ti pomôže zlepšiť činnosť tvojho združenia. Cena za rozhovor je benefičná, tvoje meno bude vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.


Know-how k nečakanej architektúre

Minimálna výška príspevku

150

Vymysleli sme lesnú saunu, predtým sme postavili napríklad drevený objekt UWO na ostrove v Piešťanoch. Čo všetko treba na zrealizovanie takýchto projektov? Na čo si dať pozor? Ako nájsť vhodný pozemok? Ako vybaviť všetky povolenia? Ako vyriešiť financovanie? Ako spojiť komunity? Ako presvedčiť autority, že kvalitná architektúra má zmysel? Architektka Lívia Gažová sa s tebou podelí o skúsenosti z doterajších projektov, ale aj z práce pre podujatia Dobrý trh a WhatCity. Ak plánuješ podobný projekt, nemusíš sa poučiť z vlastných chýb, možno ti pomôžu tie naše. Cena za rozhovor je benefičná, tvoje meno bude vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.


Grafika: Daniela Olejníková - Telgártska slučka

Minimálna výška príspevku

30

Ako Čierne diery popularizujeme technické pamiatky. Tvoríme im aj umelecké grafiky. Špeciálne pre túto zbierku vytvorila Daniela Olejníková benefičnú grafiku s motívom Telgártskej slučky a jej Chmarošského viaduktu. Je to jeden z najkrajších viaduktov na Slovensku. Grafika je vytlačená na Risomate v limitovanom množstve, nikdy nerobíme dotlač. Rozmer je 44 x 31 cm. Poštovné je v cene.


Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

Minimálna výška príspevku

30

Vytvorili sme variáciu vypredanej grafiky Chmarošského viaduktu. Pretože z pôvodného motívu sa cez systém predalo viac kusov, než sme vyčlenili. Daniela Olejníková pozmenila farebnosť a na viadukt pridala dym z vláčika. Ak chcete, využite túto chybu v systéme, pretože dotlače nerobievame. Rozmer grafiky je 44 x 31 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Daniela Olejníková - Nová doba

Minimálna výška príspevku

150

Grafika Novej doby sa vypredala za 2 hodiny, toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Jednu z najkrajších bytoviek v Bratislave, od architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia, zvečnila na Risomate Daniela Olejníková. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Michal Tornyai - Kamzík

Minimálna výška príspevku

150

Grafika vysielača Kamzík v Bratislave sa vypredala za 2 hodiny, toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Vo svojej dobe odvážne naprojektovaný vysielač vytlačil na Risomate Michal Tornyai. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Ondrej Gavalda - Vodná veža

Minimálna výška príspevku

150

Grafika vodnej veže sa vypredala za 1 deň, Toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Ohnivý motív vodnej veže z roku 1907 v bývalej muničnej továrni Dynamit Nobel vymyslel Ondrej Gavalda. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Alica Kucharovič - Dom umenia

Minimálna výška príspevku

150

Aj grafika piešťanského Domu umenia sa rýchlo vypredala, zostal nám jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Betónovú romantiku architekta Ferdinanda Milučkého navrhla Alica Kucharovič. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Alica Kucharovič - Kolonádový most

Minimálna výška príspevku

150

Kolonádový most v Piešťanoch sme museli tajiť, kým sme ho zverejnili a vypredali. Toto je jeden kus z našej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Ikonickú stavbu Emila Belluša nakreslila Alica Kucharovič. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Simona Čechová - Vodojem v Trnave

Minimálna výška príspevku

150

Aj známy trnavský vodojem od architekta Emila Belluša bol vypredaný za deň. Toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Na pozemku pri vodojeme si kedysi ľudia púšťali šarkany, túto spomienku znova oživila Simona Čechová. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Michal Tornyai - Palma

Minimálna výška príspevku

150

Priemyselný areál Palmy vedľa Novej Cvernovky už možno nebude stáť dlho. Michal Tornyai vytlačil Palmu na Risomate s ilúziou vriaceho oleja a peny. Toto je jeden kus už vypredanej grafiky, pochádza z našej súkromnej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Novinky

Lesná sauna sa blíži

Update #3, 10.09.2018

Milí podporovatelia Lesnej sauny.

Radi by sme vám prezradili, že koncom septembra začneme so stavbou Lesnej sauny v Spišskom Hrhove. Cez leto sme pripravovali všetko potrebné, aby sme na jeseň mohli zahájiť saunovaciu sezónu. Juchú!

Lesná sauna bude dostupná na rezerváciu cez internetovú stránku, prípadne telefonicky priamo u pána, ktorý sa bude starať o prevádzku.

Koho zaujímajú detaily, v tomto momente máme za sebou územné rozhodnutie stavebného úradu, povolenie od štátnej ochrany prírody, máme vyčlenený pozemok od geodeta, vypracovali sme podrobnú dokumentáciu pre stavebné povolenie, ktoré teraz vybavujeme, a podrobnosti doťahujeme s obecnou firmou, stavebným úradom a priamo s obcou.

Dúfame, že v ďalšom maili od nás už nájdete upútavku priamo z miesta stavby Lesnej sauny. Držte nám palce :)

Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci

Posielame odmeny za Lesnú saunu

Update #2, 06.08.2018

Milí podporovatelia Lesnej sauny.

Radi by sme predbehli poštárov a poštárky a pokazili vám prekvapenie oznámili vám, že postupne odosielame vaše odmeny.

Ako je to bežné pri crowdfundingu, potrebovali sme počkať, kým sa zbierka úplne skončí, aby sme niektoré odmeny zosumarizovali. A keďže väčšina z vás prispela už v prvých dňoch zbierky, na vytúžené grafiky od Daniely Olejníkovej ste si museli pár týždňov počkať. Týmto sa vám chceme poďakovať za vašu trpezlivosť.

Na Lesnú saunu prišlo vyše 232 príspevkov a odoslať vyše dvesto balíčkov chvíľu trvá, keďže nie sme firma, len partia nadšencov a pes Lajka :) Ale prví z vás už majú svoju odmenu tento týždeň. Na ostatných postupne príde. (Ku všetkým z vás by sme mali mať potrebné korešpondenčné údaje.)

Ak vás zaujíma, ako sa darí so stavbou sauny. Objednali sme prvé materiály, voľný čas trávime nad výkresmi a na jeseň budeme stavať. Ale nechceme si vystrieľať všetky príbehy na tento e-mail, viac vám povieme niekedy inokedy.

Zdravia vás:
Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci101% na Lesnú saunu

Update #1, 12.07.2018

Priatelia, ešte teraz zbierame spadnutú sánku zo zeme, ako veľmi ste nás podporili :) Lesná sauna v Spišskom Hrhove vyzbierala potrebnú sumu už za 4 dni.

Zo srdca vám všetkým ďakujeme. Zbierka na Startlabe bude ešte pokračovať, pretože nastavená suma poslúži len na nákup materiálov a montáž.

Prebytok odložíme na udržiavanie Lesnej sauny v budúcnosti. Sauna bude slúžiť zadarmo pre kohokoľvek, kto si ju rezervuje. Aj my sami pracujeme bez nároku na honorár.

Väčšine z vás pošleme odmeny ešte skôr, než zbierka vyprší. Týka sa to najmä grafík a máp technických pamiatok, ktoré ste si vybrali. Sme radi, že sa vám páčia - najmä Telgártska slučka od Daniely Olejníkovej odišla naozaj bleskovo.

Teraz nás čaká proces stavby. Ak všetko pôjde dobre, sauna bude hotová už na jeseň, kedy sa začína hlavná sezóna. Držte nám palce, pri každej stavbe treba vždy riešiť milión maličkostí.

Celý proces budete môcť sledovať na chystanom Instagrame a Facebooku Lesnej sauny. Predstavíme vám aj ľudí, ktorí saunu zmajstrujú a budú sa o ňu starať. Ale o tom až niekedy nabudúce :)

Určite vás pozveme aj na oficiálne otvorenie, kedy všetci prídeme do Spišského Hrhova.

Zatiaľ si užite leto.

Zdravia vás:
Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci


Podporovatelia

👤 Jana Obertová

🎁 Domáce výrobky zo Spišského Hrhova

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Dobrovoľné vstupné do lesnej sauny

15 €

👤 Júlia Skálová

🎁 Exkluzívny výlet s Čiernymi dierami

💬 Teším sa s rodinou na výlet aj do sauny.

300 €

👤 Teja Šuligová

🎁 Dobrovoľné vstupné do lesnej sauny

💬 Dobra robota! uzasny napad, dufam ze to vyjde a bude fungovat tak ako ma!

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Čierne diery: Mapy Bratislavy, Trnavy, Bystrice a Prešova

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Čierne diery: Mapy Bratislavy, Trnavy, Bystrice a Prešova

20 €

👤 Peter Tarda

🎁 Domáce výrobky zo Spišského Hrhova

20 €

👤 Monika Krcmeryova

🎁 Čierne diery: Mapy Bratislavy, Trnavy, Bystrice a Prešova

💬 Skevlý nápad na ešte lepšom mieste! Destinácia na túto zimu je jasná, veľmi sa tešíme! Ďakujeme! Kuhn& Kuhn

20 €

👤 Ján Švihra

🎁 Grafika: Marek Cina - Spišský Hrhov

💬 Ďakujem za všetko, čo robíte

30 €

👤 Hana Martinková

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Martin Bebiak

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Lenka Slezakova

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Eva Surovkova

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Meda Studio

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Dorota Hríbiková

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Luba Kubisova

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

💬 Robíte nám radosť!

30 €

👤 Csilla Korenová

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

35 €

👤 Lukáš Skála

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

💬 Nie je to chyba, druhy kus potrebujem ako dar.

30 €

👤 Zuzana vitazova

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Linda Blahová

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Peter Kudlička

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Alexandra Takáčová

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Jana

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Matus Kysel

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

30 €

👤 Lukáš Skála

🎁 Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

💬 Držím palce a želal by som si viac takýchto projektov. Hoc aj jeden mesačne.

30 €

   1 2 3 4 ... 8

Autori

Centrum architektúry, o. z.

Centrum architektúry, o. z.

Posledné domy

Posledné domy

Združenie Centrum architektúry sa venuje zvyšovaniu povedomia o architektúre a urbanizme organizovaním prednášok, výstav, komentovaných prehliadok a komunitných projektov v regiónoch. Zo spolupráce s Woven vznikol počas Workshopu 1:1 na vážskom ostrove Lido v Piešťanoch originálny drevený objekt UWO, nominovaný na CE.ZA.AR, Cenu za architektúru.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Dobrovoľné vstupné do lesnej sauny

Minimálna výška príspevku

15

Lesná sauna bude zadarmo pre všetkých. Vďaka vašim príspevkom ju dokážeme postaviť.

Čierne diery: Mapy Bratislavy, Trnavy, Bystrice a Prešova

Minimálna výška príspevku

20

Postupne tvoríme mapy technických pamiatok Slovenska, zatiaľ sme vydali Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu a Prešov. V sprievodcoch sú aj také národné kultúrne pamiatky, ktoré nepozná ani Google. V každej z doterajších 4 máp nájdete vyše 40 objektov s ilustráciami, popismi a GPS polohami. Texty sú v slovenskom aj anglickom jazyku. Poštovné je v cene.

Domáce výrobky zo Spišského Hrhova

Minimálna výška príspevku

20

Liečivý čaj z rebríčka obyčajného (myšieho chvosta), vaječné niťovky a drevený hlavolam pre vás vyrobili dobrí ľudia zo Spišského Hrhova. V cene tohto symbolického balíčka je aj poštovné a drobný príspevok na postavenie sauny.

Grafika: Marek Cina - Spišský Hrhov

Minimálna výška príspevku

30

Staňte sa fanúšikom Spišského Hrhova. Obec má viaceré cenné pamiatky, napríklad kostol s renesančnou vežou. Centrum obce zdobí nápis LÁSKA, aký je najbližšie v New Yorku :) My sme vytvorili originálnu hrhovskú grafiku na tlačiarni Risomat v spolupráci s Marekom Cinom. Rozmer je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Vaše meno na ďakovnej doske v saune

Minimálna výška príspevku

100

Pre saunu sme dali dohromady tím skvelých ľudí, sponzorsky alebo zľavami nám pomohli rôzne firmy. Jedným z hlavných darcov sa môžete stať aj vy. Vaše meno vyryjeme do ďakovnej dosky priamo v saune.

Exkluzívny výlet s Čiernymi dierami

Minimálna výška príspevku

300

Ako Čierne diery objavujeme zabudnuté pamiatky Slovenska. Väčšinou so sebou neberieme hostí ani turistov, ale ty môžeš byť výnimka. (Ak s nami pôjdeš na výlet, asi si môžeme rovno tykať, nie?) Spoločne pre teba navrhneme trasu na 1-2 dni, či už chceš ísť na západ alebo na východ, po stopách schátranej priemyselnej architektúry alebo do bezpečného podzemia. My ťa prevedieme, odvezieme, ale iné výdavky sú v tvojej réžii, pretože celá vyzbieraná suma ide na stavbu lesnej sauny v Spišskom Hrhove. Po kúpe výletu bude tvoje meno vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.

Know-how a príbeh Čiernych dier

Minimálna výška príspevku

150

Štyri roky vo voľnom čase píšeme o pamiatkach pre desaťtisíce ľudí. Silný ohlas máme hlavne na sociálnych sieťach, ale tlačíme aj mapy, časopisy a píšeme knihu. My sami to všetko robíme zadarmo, ale pamiatkam pomáhame vďaka predaju grafík, ktoré má doma odhadom 2000-3000 ľudí. Grafiky boli vystavené niekoľko mesiacov aj v Bruseli počas slovenského predsedníctva. Získali sme cenu Most za projekt roka, sme nominantmi ceny medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS. Radi odozváme svoje know-how aj tebe, či už ťa zaujímajú sociálne siete, práca s komunitou, risografická tlačiareň Risomat alebo naše cestovanie za pamiatkami. Možno ťa stretnutie na káve inšpiruje, alebo ti pomôže zlepšiť činnosť tvojho združenia. Cena za rozhovor je benefičná, tvoje meno bude vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.


Know-how k nečakanej architektúre

Minimálna výška príspevku

150

Vymysleli sme lesnú saunu, predtým sme postavili napríklad drevený objekt UWO na ostrove v Piešťanoch. Čo všetko treba na zrealizovanie takýchto projektov? Na čo si dať pozor? Ako nájsť vhodný pozemok? Ako vybaviť všetky povolenia? Ako vyriešiť financovanie? Ako spojiť komunity? Ako presvedčiť autority, že kvalitná architektúra má zmysel? Architektka Lívia Gažová sa s tebou podelí o skúsenosti z doterajších projektov, ale aj z práce pre podujatia Dobrý trh a WhatCity. Ak plánuješ podobný projekt, nemusíš sa poučiť z vlastných chýb, možno ti pomôžu tie naše. Cena za rozhovor je benefičná, tvoje meno bude vyryté na ďakovnej doske priamo v saune.


Grafika: Daniela Olejníková - Telgártska slučka

Minimálna výška príspevku

30

Ako Čierne diery popularizujeme technické pamiatky. Tvoríme im aj umelecké grafiky. Špeciálne pre túto zbierku vytvorila Daniela Olejníková benefičnú grafiku s motívom Telgártskej slučky a jej Chmarošského viaduktu. Je to jeden z najkrajších viaduktov na Slovensku. Grafika je vytlačená na Risomate v limitovanom množstve, nikdy nerobíme dotlač. Rozmer je 44 x 31 cm. Poštovné je v cene.


Extra grafika: Daniela Olejníková - Vlak na Telgártskej slučke

Minimálna výška príspevku

30

Vytvorili sme variáciu vypredanej grafiky Chmarošského viaduktu. Pretože z pôvodného motívu sa cez systém predalo viac kusov, než sme vyčlenili. Daniela Olejníková pozmenila farebnosť a na viadukt pridala dym z vláčika. Ak chcete, využite túto chybu v systéme, pretože dotlače nerobievame. Rozmer grafiky je 44 x 31 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Daniela Olejníková - Nová doba

Minimálna výška príspevku

150

Grafika Novej doby sa vypredala za 2 hodiny, toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Jednu z najkrajších bytoviek v Bratislave, od architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia, zvečnila na Risomate Daniela Olejníková. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Michal Tornyai - Kamzík

Minimálna výška príspevku

150

Grafika vysielača Kamzík v Bratislave sa vypredala za 2 hodiny, toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Vo svojej dobe odvážne naprojektovaný vysielač vytlačil na Risomate Michal Tornyai. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Ondrej Gavalda - Vodná veža

Minimálna výška príspevku

150

Grafika vodnej veže sa vypredala za 1 deň, Toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Ohnivý motív vodnej veže z roku 1907 v bývalej muničnej továrni Dynamit Nobel vymyslel Ondrej Gavalda. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Alica Kucharovič - Dom umenia

Minimálna výška príspevku

150

Aj grafika piešťanského Domu umenia sa rýchlo vypredala, zostal nám jeden kus z našej súkromnej zbierky. Len kvôli saune ho dávame do predaja, žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Betónovú romantiku architekta Ferdinanda Milučkého navrhla Alica Kucharovič. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.

Posledný kus grafiky: Alica Kucharovič - Kolonádový most

Minimálna výška príspevku

150

Kolonádový most v Piešťanoch sme museli tajiť, kým sme ho zverejnili a vypredali. Toto je jeden kus z našej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Ikonickú stavbu Emila Belluša nakreslila Alica Kucharovič. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Simona Čechová - Vodojem v Trnave

Minimálna výška príspevku

150

Aj známy trnavský vodojem od architekta Emila Belluša bol vypredaný za deň. Toto je jeden kus z našej súkromnej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Na pozemku pri vodojeme si kedysi ľudia púšťali šarkany, túto spomienku znova oživila Simona Čechová. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.


Posledný kus grafiky: Michal Tornyai - Palma

Minimálna výška príspevku

150

Priemyselný areál Palmy vedľa Novej Cvernovky už možno nebude stáť dlho. Michal Tornyai vytlačil Palmu na Risomate s ilúziou vriaceho oleja a peny. Toto je jeden kus už vypredanej grafiky, pochádza z našej súkromnej zbierky, len kvôli saune ho dávame do predaja. Žiadny ďalší kus k dispozícii nebude. Cena za grafiku je benefičná. Keď si ju kúpite, vaše meno bude vyryté na ĎAKOVNEJ DOSKE priamo v saune. Rozmer grafiky je 31 x 44 cm. Poštovné je v cene.