Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Na Spišský hrad mieria tisícky turistov, ale málokto sa zastaví v obci Spišský Hrhov. Malá dedinka skrýva cenné pamiatky a je známa tým, že si v nej ľudia plnia svoje sny. Sťahujú sa do nej rodiny zo širokého okolia a darí v nej aj rómskej komunite. Za príkladnú spoluprácu si Spišský Hrhov vyslúžil obdiv dokonca aj na titulke New York Times.

Rozhodli sme sa Spišskému Hrhovu ešte pomôcť. Pár minút chôdze od obce, pri starom ovocnom sade vytvoríme lesnú saunu s výhľadom na Spišský hrad a travertínový vrch Dreveník. Sauna bude zadarmo slúžiť domácim obyvateľom a pritiahne turistov. Postaví ju miestna obecná firma a prevádzkovať ju budú Hrhovčania.

Byť v prírodnej saune je zážitok. Človek je sám na úpätí lesa, pod hviezdnou oblohou, pri ľadovej vode lesného potôčika. Je to nerušený oddych.Zadarmo pre každého

Lesná sauna bude bezplatne dostupná pre každého, kto si ju rezervuje. Miestny pán ju pripraví na dohodnutý čas a požadovanú teplotu. Saunu sme však vymysleli tak, aby mohla fungovať aj na iných miestach Slovenska a samostatne, vďaka online rezervácii a zámku na kód.

Objekt v Spišskom Hrhove bude vytvorený z dreveného jadra a polopriesvitného obalu. Centrálna saunovacia časť bude priestorom na utlmenie zmyslov - vnútri bude len človek, piecka a drevo. Žiadna elektrina ani civilizácia. Obal z kombinácie dreva a polykarbonátu poslúži ako prechodná zóna, šatňa a sklad dreva.

Večer pri svetle sviečok sa sauna zmení na lampión, vďaka polopriesvitnému obalu. Plánujeme aj krátkodé umelecké inštalácie.

Na projekte sme pracovali rok. Konzultovali sme ho s fínskym odborníkom na sauny Ransuom Heleniusom, technikmi, architektmi a saunovými nadšencami. Sauna bude postavená tradičným škandinávskym spôsobom.Inšpiratívny príbeh

V združení Čierne diery sa venujeme popularizácii schátraných pamiatok a zabudnutých regiónov Slovenska. Architektky Lívia Gažová a Woven tvoria originálnu drobnú architektúru na nečakaných miestach.

Snažíme sa pritiahnuť pozornosť na menej viditeľné miesta na mape Slovenska. Vieme, že inšpiratívne príbehy dokážu potiahnuť dopredu aj svoje okolie. Napríklad prírodnú saunu v obci Dúbravica navštevujú ľudia z rôznych kútov Slovenska.

Veríme, že v Spišskom Hrhove vytvoríme jedinečný zážitok. Na úpätí lesa, starého ovocného sadu, s výhľadom na hrad. Vďaka ľuďom, na ktorých môže byť Slovensko hrdé.

Budeme radi, ak nám pomôžete tento projekt realizovať a vyberiete si niektorú z odmien.

Rozpočet:
Väčšinu prostriedkov potrebujeme priamo na stavebný materiál a úpravy, my sami na projekte pracujeme bez nároku na honorár. Tretinu rozpočtu už pokryli partneri. Veríme, že so zvyškom nám pomôžete vy. Prípadný prebytok odložíme na udržiavanie sauny v budúcnosti.

Veľmi vám ďakujeme.


Grafické odmeny


Podporujú nás

Peter Lényi, 2021 architekti
Návrh sauny vyzerá parádne a vzhľadom na predchádzajúce projekty autoriek mám vieru, že tak bude vyzerať aj realizovaná stavba. A že ju postaví svetoznáma obecná firma Spišského Hrhova a budú ju prevádzkovať miestni obyvatelia, to je úplný sen. Keď neberieme do úvahy hrad a kostoly postavené pred stovkami rokov, kvalitná architektúra v týchto miestach vôbec nie je samozrejmosť, sauna bude vysoko vytŕčať z priemeru a preto jej veľmi držím palce.


Andrej Poliak, Periférne centrá, tvorca sauny v Dúbravici
V obci Dúbravica sme sa pre stavbu verejnej sauny rozhodli v roku 2012 v rámci dlhodobého projektu Kultúrna dedina, prinášajúceho na vidiek progresívnu architektúru. Nevedeli sme, ako bude sauna na dedine fungovať (v tomto sme boli asi priekopníci). Ale vyšlo to. Saunu pod lesom, pri prameni, pod hviezdnym nebom navštevujú partie miestnych obyvateľov aj návštevníci z iných regiónov. Verejnú saunu odporúčam do každej dediny.


Autori projektu:
Centrum architektúry, o. z. - Lívia Gažová
Čierne diery, o. z. - Martin Lipták
Woven, o. z. - Anna Cséfalvay, Danica Pišteková, Marianna Maczová, Veronika Trnovská
Vladimír Ledecký, obec Spišský Hrhov - Hrhovské služby, s. r. o.

Kreatívni partneri:
Veronika Hliničanová
Slávka Paulíková
Ransu Helenius
Risomat - Michal Tornyai
Studio Echt / Mediatechna - Jakub Koričanský
Studio TEM - Michal Fehér
Daniela Olejníková
Marek Cina
Peter Netri
Michal Trnka

Projekt finančne podporili:
Tento projekt sa uskutoční vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec 2018 Nadácie Orange a vďaka podpore spoločnosti Baumit s. r. o. Umeleckú inštaláciu z verejných zdrojov podporí Fond na podporu umenia. Veľmi si vážime aj ochotu ďalších partnerov:
Finská sauna - sauna.cz / finskasauna.sk
TITAN - Tatraplast
Kominárstvo LedeckýO nás

Čierne diery, o. z.
Traja nadšenci popularizujú priemyselné pamiatky a iné zabudnuté miesta Slovenska. Píšu články pre tisíce čitateľov, tvoria umelecké grafiky, mapy a časopisy. Vystavovali v Bruseli, ale aj v Gelnici a Jelšave. Sú držiteľmi ceny Most za projekt roka a nominantmi ceny medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS.

Woven, o. z.
Združenie architektiek Woven podporuje mladých architektov a dizajnérov najmä vďaka 1:1 Workshopu, ktorý funguje od roku 2013. Vytvorili napríklad inštaláciu The Doors pre festival Pohoda a festival Divadelná Nitra.

Centrum architektúry, o. z.
Povedomie o architektúre zvyšujú organizovaním výstav, konferencií a komentovaných prehliadok. Zo spoluorganizácie 1:1 Workshopu na vážskom ostrove Lido v Piešťanoch vznikol originálny drevený objekt UWO, nominovaný na CE.ZA.AR, Cenu za architektúru.


Kontakt:
ciernediery@gmail.com

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

Lesná sauna sa blíži

Update #3, 10.09.2018

Milí podporovatelia Lesnej sauny.

Radi by sme vám prezradili, že koncom septembra začneme so stavbou Lesnej sauny v Spišskom Hrhove. Cez leto sme pripravovali všetko potrebné, aby sme na jeseň mohli zahájiť saunovaciu sezónu. Juchú!

Lesná sauna bude dostupná na rezerváciu cez internetovú stránku, prípadne telefonicky priamo u pána, ktorý sa bude starať o prevádzku.

Koho zaujímajú detaily, v tomto momente máme za sebou územné rozhodnutie stavebného úradu, povolenie od štátnej ochrany prírody, máme vyčlenený pozemok od geodeta, vypracovali sme podrobnú dokumentáciu pre stavebné povolenie, ktoré teraz vybavujeme, a podrobnosti doťahujeme s obecnou firmou, stavebným úradom a priamo s obcou.

Dúfame, že v ďalšom maili od nás už nájdete upútavku priamo z miesta stavby Lesnej sauny. Držte nám palce :)

Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci

Posielame odmeny za Lesnú saunu

Update #2, 06.08.2018

Milí podporovatelia Lesnej sauny.

Radi by sme predbehli poštárov a poštárky a pokazili vám prekvapenie oznámili vám, že postupne odosielame vaše odmeny.

Ako je to bežné pri crowdfundingu, potrebovali sme počkať, kým sa zbierka úplne skončí, aby sme niektoré odmeny zosumarizovali. A keďže väčšina z vás prispela už v prvých dňoch zbierky, na vytúžené grafiky od Daniely Olejníkovej ste si museli pár týždňov počkať. Týmto sa vám chceme poďakovať za vašu trpezlivosť.

Na Lesnú saunu prišlo vyše 232 príspevkov a odoslať vyše dvesto balíčkov chvíľu trvá, keďže nie sme firma, len partia nadšencov a pes Lajka :) Ale prví z vás už majú svoju odmenu tento týždeň. Na ostatných postupne príde. (Ku všetkým z vás by sme mali mať potrebné korešpondenčné údaje.)

Ak vás zaujíma, ako sa darí so stavbou sauny. Objednali sme prvé materiály, voľný čas trávime nad výkresmi a na jeseň budeme stavať. Ale nechceme si vystrieľať všetky príbehy na tento e-mail, viac vám povieme niekedy inokedy.

Zdravia vás:
Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci101% na Lesnú saunu

Update #1, 12.07.2018

Priatelia, ešte teraz zbierame spadnutú sánku zo zeme, ako veľmi ste nás podporili :) Lesná sauna v Spišskom Hrhove vyzbierala potrebnú sumu už za 4 dni.

Zo srdca vám všetkým ďakujeme. Zbierka na Startlabe bude ešte pokračovať, pretože nastavená suma poslúži len na nákup materiálov a montáž.

Prebytok odložíme na udržiavanie Lesnej sauny v budúcnosti. Sauna bude slúžiť zadarmo pre kohokoľvek, kto si ju rezervuje. Aj my sami pracujeme bez nároku na honorár.

Väčšine z vás pošleme odmeny ešte skôr, než zbierka vyprší. Týka sa to najmä grafík a máp technických pamiatok, ktoré ste si vybrali. Sme radi, že sa vám páčia - najmä Telgártska slučka od Daniely Olejníkovej odišla naozaj bleskovo.

Teraz nás čaká proces stavby. Ak všetko pôjde dobre, sauna bude hotová už na jeseň, kedy sa začína hlavná sezóna. Držte nám palce, pri každej stavbe treba vždy riešiť milión maličkostí.

Celý proces budete môcť sledovať na chystanom Instagrame a Facebooku Lesnej sauny. Predstavíme vám aj ľudí, ktorí saunu zmajstrujú a budú sa o ňu starať. Ale o tom až niekedy nabudúce :)

Určite vás pozveme aj na oficiálne otvorenie, kedy všetci prídeme do Spišského Hrhova.

Zatiaľ si užite leto.

Zdravia vás:
Lívia & Martin & Anna & Danica & Marianna & Veronika & Veronika & Slávka & Michal a ďalší dobrovoľníci


Podporovatelia233

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Čierne diery

Čierne diery

Popularizujeme priemyselné pamiatky a iné zabudnuté miesta Slovenska. Vo voľnom čase cestujeme po krajine, fotíme a píšeme pre tisíce čitateľov. Tvoríme umelecké grafiky na risografickej tlačiarni, mapy, časopisy, pripravujeme knihu. Všetok náš zisk venujeme na pomoc pamiatkam. Sme držitelia ceny Most za projekt roka, nominanti ceny medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS. Naše grafiky a fotky vystavovali v Bruseli v Rade Európskej únie, ale aj v Gelnici či Jelšave.

Centrum architektúry

Centrum architektúry

Združenie Centrum architektúry sa venuje zvyšovaniu povedomia o architektúre a urbanizme organizovaním prednášok, výstav, komentovaných prehliadok a komunitných projektov v regiónoch. Zo spolupráce s Woven vznikol počas Workshopu 1:1 na vážskom ostrove Lido v Piešťanoch originálny drevený objekt UWO, nominovaný na CE.ZA.AR, Cenu za architektúru.

Názov organizácie Centrum architektúry, o. z.
Miesto realizácie projektu Piešťany
Adresa Štefánikova 74, 92101 Piešťany, Slovensko
Telefónne číslo 0905690699
Web www.facebook.com/centrumarchitekturysk/

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt