Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Mamina rusínska kuchyňa - 200 strán, 5 kapitol, 9 otváravých strán

Celý rok rusínskej kuchyne sme v knihe rozdelili do piatich kapitol - od Vianoc, cez Veľkú noc až po každodenné jedlo ľudí na dedine. Kniha je trojjazyčná, recepty sú napísané v slovenskom, rusínskom aj v anglickom jazyku. Dizajn knihy sme zverili do rúk Tomášovi Kompaníkovi, ktorý si ako predlohu zobral tradičné vzory, používané najmä na ľudových krojoch v našom kraji.

Pri príprave receptov sme použili len suroviny, ktoré boli v minulosti vždy doma. Či už si ich naši rodičia a starí rodičia vypestovali na záhrade alebo nazbierali v lese - zemiaky, kyslá kapusta, fazuľa, hríby, cesnak aj orechy. Úvodná kapitola je vianočná. Mnohí Rusíni sú pravoslávneho vierovyznania a vianočné sviatky sa začínajú 6. januára. V druhej kapitole nájdete recepty, ktoré sa varia počas Veľkej noci. Nechýba recept na tradičnú veľkonočnú pasku a domáce klobásky. Tretia kapitola Leto na dedine obsahuje recepty na pečené pirohy či buchty, ktoré sme si brávali aj na pole a pochutnávali si na nich po kosení a hrabaní.

Kapitola Jeseň je o receptoch z kyslej kapusty a hríbov, ako napríklad mačanka, boršč aj preslávené holubky. Tradičná slovenská surovina - zemiaky, má v knihe samostatnú kapitolu. Obsahuje recepty na lokše, nalesniky a gugeľ.

O Rusínoch:

Rusíni sú treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku. Pri poslednom sčítaní obyvateľov sa k rusínskej národnosti prihlásilo vyše 33-tisíc ľudí, 55-tisíc ľudí uviedlo rusínčinu ako svoj materinský jazyk. V roku 1995 bol rusínsky jazyk na Slovensku oficiálne kodifikovaný.

Vydávame knihu Mamina rusínska kuchyňa, v ktorej autorka Oli Džupinková píše o rusínskych zvykoch, tradíciách a jedlách vo svojej rodine. Nájdete v nej tradičné rusínske recepty z východu Slovenska pri ukrajinských hraniciach na celý rok.

Chceme zachovať tatarčané pirohy či holubky pre ďalšie generácie. Aby sme spoznali svoje korene aj cez jedlo.

O autoroch:

Oli Džupinková je rodená Rusínka, ktorá pracuje ako moderátorka spravodajstva v najpočúvanejšom rádiu na Slovensku, v Rádiu Expres. Vďaka svojim rodičom a starým rodičom hovorí po rusínsky a vie uvariť aj tatarčané pirohy.

Oľga Džupinková je hrdou mamou a vychýrenou kuchárkou. Knihu Mamina rusínska kuchyňa sme vytvorili na základe jej overených receptov, ktoré sama pripravila aj na fotenie.

Peter Šuchtár sa narodil v Žiline a miluje dizajn a dobré jedlo. Keď prvýkrát ochutnal tradičnú rusínsku kuchyňu, zachutilo mu tak, že sa s Oli rozhodli vydať knihu rusínskych receptov.

Na tvorbe knihy Mamina rusínska kuchyňa spolupracal tím profesionálov, s ktorými sme to spoločne pripravili, navarili, odfotili, preložili a aj všetko zjedli. Všetkým ďakujeme!

Na čo potrebujeme peniaze?

Kniha Mamina rusínska kniha je hodnotná nielen obsahom, ale aj jej jedinečným spracovaním. S 200 stranami, 5 kapitolami a 9 otváravými stranami bude ručne šitá na Slovensku. Dizajnový obal sme navrhli z bieleho plátna so sleporažbou. Peniaze potrebujeme na zaplatenie tlače knihy a distribúciu, aby sme ju mohli šíriť nielen na Slovensku, ale po celom svete. Všade, kde žijú ľudia, ktorých zaujímajú tradície, zvyky a jedlo. Nech nikto nezabudne, ako chutí kraj, odkiaľ pochádzame.


Kedy Vám knihu pošleme?

Začiatkom novembra 2018.


Kontakt:

info@rusinskakuchyna.sk


StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania

Poďakovania

Novinky13

Mamina rusínska kuchyňa - všetky odmeny boli ODOSLANÉ!

Update #13, 09.12.2018

Milí naši podporovatelia,

ďakujeme za Vašu trpezlivosť a sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že sme odoslali všetky odmeny - knihy, tašky aj písanky. Prosíme Vás, skontrolujte si poštovú schránku alebo aj poštu, kam prijímate zásielky. Je možné, že balíček tam už na Vás čaká. :)

Mnohí sa nás pýtajú, kde sa dá kúpiť naša kniha Mamina rusínska kuchyňa. Je to jednoduché, stačí kliknúť na www.rusinskakuchyna.sk a tam nájdete nielen knihy, ale aj tašky, písanky a našu novinku - originálne rusínske štrimfli, ktoré pre nás vyrobili Fusakle.

Oli Džupinková a Peter Šuchtár


Premiéra knihy Mamina rusínska kuchyňa na Bibliotéke 2018

Update #12, 13.11.2018

Milí naši podporovatelia,

ešte raz Vám všetkým ďakujeme za Vašu podporu pri vzniku knihy Mamina rusínska kuchyňa. Sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že kniha je vytlačená, zviazaná a voňavá. Minulý týždeň sme ju premiérovo predstavili na najväčšom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2018 v Bratislave. Mnohí ste už netrpezliví a čakáte, kedy dostanete knihu domov. Keďže sa v tlačiarni trošku zdržali, ospravedlňte nás. Knihu Vám doručíme po 23. novembri 2018. Ďakujeme za pochopenie :)

Krásny týždeň prajú Oli Džupinková a Peter Šuchtár

Knihu Mamina rusínska kuchyňa, tašku či písanku je možné kúpiť len v našom eshope: www.rusinskakuchyna.sk

Mamina rusínska kuchyňa v Zajtrajších novinách

Update #11, 14.09.2018

Vyšiel o nás článok v Zajtrajších novinách (bezplatný dvojtýždenník v Košiciach). Kniha Mamina rusínska kuchyňa je témou čísla, v aktuálnom vydaní nájdete aj recept na náš Gugeľ. Všetko hľadajte na www.zajtrajsienoviny.sk. Ďakujeme :)

Po vyše 11 dňoch sme dosiahli cieľovú sumu! Ďakujeme :)

Update #10, 07.09.2018

Milí priatelia, drahí naši podporovatelia!

Presne po 11 dňoch a 4 hodinách dosiahol náš projekt cieľovú sumu 10 000 €. Chceme sa Vám všetkým poďakovať za podporu a energiu, ktorú ste nám dali. Veľmi si to vážime a pracujeme na tom, aby sme Vám čo najskôr doručili knihy aj s ďalšími odmenami, ktoré si zaslúžite. Predpokladaný termín odoslania je začiatok novembra 2018.

Mnohí sa pýtate, či už je koniec. Nie je! :) Dosiahnutím cieľovej sumy sa naša kampaň nekončí. Do konca zostáva ešte dosť času na to, aby sme mohli túto sumu ešte presiahnuť, tak pokojne aj naďalej zdieľajte s nami www.startlab.sk/rusinskakuchyna.

Ďakujeme, že nám pomáhate :)

Oli a Peter

Mamina rusínska kuchyňa na Denníku N

Update #9, 06.09.2018

Obrovská vďaka za spoluprácu Startlabu a Denníka N :) O knihe Mamina rusínska kuchyňa si tak môžete prečítať aj priamo na stránke Denníka N. Ďakujeme <3

Mamina rusínska kuchyňa na UNIPO

Update #8, 05.09.2018

Sme radi, že s nami na knihe spolupracovala aj Prešovská univerzita. O preklad knihy Mamina rusínska kuchyňa do rusínčiny sa postaral Ústav rusínskeho jazyka a kultúry PU. Mimochodom, rusínsky jazyk bol na Slovensku oficiálne kodifikovaný v roku 1995.

Mamina rusínska kuchyňa na titulke Sninských novín

Update #7, 04.09.2018

Sninské noviny nás takto krásne podporili :) Všetko dôležité o knihe Mamina rusínska kuchyňa nájdete na titulke aktuálneho vydania. Ďakujeme

Vydanie knihy Mamina rusínska kuchyňa podporuje JRK Slovensko

Update #6, 03.09.2018

Pri príprave jedál na fotenie do knihy Mamina rusínska kuchyňa sme chceli vyprodukovať čo najmenej odpadu. Podarilo sa nám to vďaka spoločnosti JRK Slovensko. Bioodpad sme sa rozhodli kompostovať v ich elektrickom kompostéri. Všetko ostatné sme zjedli! Ďakujeme za podporu :)


Mamina rusínska kuchyňa sa páči aj lapačovi slov

Update #5, 31.08.2018

#myšlienkovébleskovky o receptoch. Tešíme sa podpore od lapača slov <3 Už je vám jasné, prečo sú aj kuchári a kuchárky v bielom? :)

Mamina rusínska kuchyňa na Záhorí.sk

Update #4, 30.08.2018

Sme radi, že našu knihu podporujú aj na Záhorí - Záhorí.sk - správy z vašej ulice. Ďakujeme :)Mamina rusínska kuchyňa na lem.fm

Update #3, 29.08.2018

Píše o nás lemkovské internetové rádio lem.fm. Ďakujeme!

Mamina rusínska kuchyňa na noizz.sk

Update #2, 28.08.2018

Ďakujeme noizz.sk za šírenie info o našej knihe Mamina rusínska kuchyňa :)

Mamina rusínska kuchyňa na Exprese

Update #1, 27.08.2018

Rádio Expres napísalo o knihe Mamina rusínska kuchyňa :) Ďakujeme

https://www.expres.sk/154395/objavte-tajomstva-kuchyne-rusinov-v-52-originalnych-receptoch/


Podporovatelia344

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Oľga Džupinková

Oľga Džupinková

Volám sa Oli Džupinková a pracujem v Rádiu Expres ako moderátorka spravodajstva a dopravného servisu. Počuť ma môžete každé ráno počas pracovného týždňa (pondelok až piatok) v rannej šou Hemendex. Mám aj vlastnú rubriku o Slovákoch a Slovenkách v zahraničí. Aktuálne vydávam knihu v troch jazykoch Mamina rusínska kuchyňa. Som členkou Prípravného výboru Roma Spirit za Rádio Expres.

Peter Šuchtár

Peter Šuchtár

Názov organizácie JOO MEDIA s.r.o.
Miesto realizácie projektu Bratislava

Kontaktujte autoraPoďakovania (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt