Mamina rusínska kuchyňa - kniha tradičných rusínskych receptov

Tatarčané pirohy, mačanka či holubky. Nechceme, aby tieto tajomstvá kuchyne Rusínov zapadli prachom. Prinášame Vám unikátnu trojjazyčnú knihu Mamina rusínska kuchyňa, v ktorej objavíte 52 rusínskych receptov. Jedlá v knižke pripravila skutočná mama na skutočnom východe! Veríme, že aj vďaka Vám si rusínske špeciality nájdu cestu do hrncov v každom kúte Slovenska.

Literatúra
História
Mamina rusínska kuchyňa - kniha tradičných rusínskych receptov
Získaná suma
148 %
14 767 €
z cieľovej sumy
10 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Mamina rusínska kuchyňa - 200 strán, 5 kapitol, 9 otváravých strán

Celý rok rusínskej kuchyne sme v knihe rozdelili do piatich kapitol - od Vianoc, cez Veľkú noc až po každodenné jedlo ľudí na dedine. Kniha je trojjazyčná, recepty sú napísané v slovenskom, rusínskom aj v anglickom jazyku. Dizajn knihy sme zverili do rúk Tomášovi Kompaníkovi, ktorý si ako predlohu zobral tradičné vzory, používané najmä na ľudových krojoch v našom kraji.

Pri príprave receptov sme použili len suroviny, ktoré boli v minulosti vždy doma. Či už si ich naši rodičia a starí rodičia vypestovali na záhrade alebo nazbierali v lese - zemiaky, kyslá kapusta, fazuľa, hríby, cesnak aj orechy. Úvodná kapitola je vianočná. Mnohí Rusíni sú pravoslávneho vierovyznania a vianočné sviatky sa začínajú 6. januára. V druhej kapitole nájdete recepty, ktoré sa varia počas Veľkej noci. Nechýba recept na tradičnú veľkonočnú pasku a domáce klobásky. Tretia kapitola Leto na dedine obsahuje recepty na pečené pirohy či buchty, ktoré sme si brávali aj na pole a pochutnávali si na nich po kosení a hrabaní.

Kapitola Jeseň je o receptoch z kyslej kapusty a hríbov, ako napríklad mačanka, boršč aj preslávené holubky. Tradičná slovenská surovina - zemiaky, má v knihe samostatnú kapitolu. Obsahuje recepty na lokše, nalesniky a gugeľ.

O Rusínoch:

Rusíni sú treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku. Pri poslednom sčítaní obyvateľov sa k rusínskej národnosti prihlásilo vyše 33-tisíc ľudí, 55-tisíc ľudí uviedlo rusínčinu ako svoj materinský jazyk. V roku 1995 bol rusínsky jazyk na Slovensku oficiálne kodifikovaný.

Vydávame knihu Mamina rusínska kuchyňa, v ktorej autorka Oli Džupinková píše o rusínskych zvykoch, tradíciách a jedlách vo svojej rodine. Nájdete v nej tradičné rusínske recepty z východu Slovenska pri ukrajinských hraniciach na celý rok.

Chceme zachovať tatarčané pirohy či holubky pre ďalšie generácie. Aby sme spoznali svoje korene aj cez jedlo.

O autoroch:

Oli Džupinková je rodená Rusínka, ktorá pracuje ako moderátorka spravodajstva v najpočúvanejšom rádiu na Slovensku, v Rádiu Expres. Vďaka svojim rodičom a starým rodičom hovorí po rusínsky a vie uvariť aj tatarčané pirohy.

Oľga Džupinková je hrdou mamou a vychýrenou kuchárkou. Knihu Mamina rusínska kuchyňa sme vytvorili na základe jej overených receptov, ktoré sama pripravila aj na fotenie.

Peter Šuchtár sa narodil v Žiline a miluje dizajn a dobré jedlo. Keď prvýkrát ochutnal tradičnú rusínsku kuchyňu, zachutilo mu tak, že sa s Oli rozhodli vydať knihu rusínskych receptov.

Na tvorbe knihy Mamina rusínska kuchyňa spolupracal tím profesionálov, s ktorými sme to spoločne pripravili, navarili, odfotili, preložili a aj všetko zjedli. Všetkým ďakujeme!

Na čo potrebujeme peniaze?

Kniha Mamina rusínska kniha je hodnotná nielen obsahom, ale aj jej jedinečným spracovaním. S 200 stranami, 5 kapitolami a 9 otváravými stranami bude ručne šitá na Slovensku. Dizajnový obal sme navrhli z bieleho plátna so sleporažbou. Peniaze potrebujeme na zaplatenie tlače knihy a distribúciu, aby sme ju mohli šíriť nielen na Slovensku, ale po celom svete. Všade, kde žijú ľudia, ktorých zaujímajú tradície, zvyky a jedlo. Nech nikto nezabudne, ako chutí kraj, odkiaľ pochádzame.


Kedy Vám knihu pošleme?

Začiatkom novembra 2018.


Kontakt:

info@rusinskakuchyna.sk


Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Early Bird

Minimálna výška príspevku
28

Knihu Mamina Rusínska kuchyňa chcem mať hneď, ako vylezie z tlačiarne s venovaním a podpismi autorov za uvádzaciu cenu. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Kniha Mamina rusínska kuchyňa so zápisníkom

Minimálna výška príspevku
33

Chcem mať knihu spolu so zápisníkom, do ktorého si budem písať aj vlastné recepty. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Kniha Mamina rusínska kuchyňa s bavlnenou taškou

Minimálna výška príspevku
43

Ako poďakovanie si vyberám knihu Mamina rusínska kuchyňa spolu s bavlnenou taškou, v ktorej si odnesiem nákup ekologicky domov. V cene je zahrnuté aj poštovné.

2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Minimálna výška príspevku
53

Nestačí mi jedna kniha, chcem rovno dve. V cene je zahrnuté aj poštovné.

3x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Minimálna výška príspevku
78

Rád podporím vydanie knihy Mamina rusínska kuchyňa a chcem tri knihy. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Rusínsky večer

Minimálna výška príspevku
500

Chcem zažiť pravý rusínsky večer s autormi knihy a ochutnať tradičné rusínske jedlá.


Novinky

Vďaka Vašej podpore knihy Mamina rusínska kuchyňa si tisícky ľudí pripomenuli detstvo. Ďakujeme!

Update #15, 12.11.2020Máme nesmiernu radosť, koľkým z Vás sa naša kniha páči. Ďakujeme každému jednému! Stále si pamätáme, ako naša kniha vznikala. Od prvotného nápadu, cez realizáciu až po moment, keď sme ju držali v rukách. Viedli sme dlhé debaty o dizajne, doteraz spomíname na veselé zážitky z fotenia, aj na tú nervozitu a stres počas príprav a realizácie crowdfundingovej kampane cez startlab.sk, vďaka ktorému sme schopní na Slovensku zrealizovať krásne nápady. Nespali sme, makali sme a teraz sa už len tešíme, že sa nám podarilo vydať úspešnú knihu, ktorá spája recepty, tradície a pri listovaní vytvára spomienky na detstvo. Všetko sme si odžili a vieme, že celá tá energia, ktorú sme do nášho projektu vložili, stála za to. Nie je nič krajšie, ako keď nám píšete správy o tom, ako varíte podľa našich receptov. Na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

Sme hrdí, že sa nám tiež podarilo vytvoriť limitovanú zlatú edíciu knihy Mamina rusínska kuchyňa, ktorú sme tento rok venovali aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Spolu s našimi kamarátmi z Uliča, ktorí vyrábajú domáce Vlčie sirupy, sme jej pri príležitosti Dňa rusínskej kultúry poďakovali za jej záujem o národnostné menšiny na Slovensku. O všetkých našich zážitkoch počas dvoch rokov od vydania  knihy si môžete prečítať na www.rusinskakuchyna.sk.

Radi by sme Vám tiež oznámili, že na sklade máme posledné kusy našej knihy. Ak si jej nákup odkladáte na neskôr, neváhajte. Ďalšiu dotlač neplánujeme. Spoločne chceme pracovať na ďalších nových projektoch. 

Ďakujeme za vašu podporu a dávajte na seba pozor.

Oli&Peťo

Mamina rusínska kuchyňa po roku s dotlačou aj zlatou limitkou

Update #14, 09.12.2019

Milí naši podporovatelia,

ďakujeme Vám za úžasný rok s knihou Mamina rusínska kuchyňa. Veľká vďaka všetkým Vám, ktorí ste nám pomohli pri vydaní tejto krásnej 3-jazyčnej dizajnovej knihy s rusínskymi receptami.

Po tom, ako sme vlani vydali našu knihu a odoslali všetky odmeny, tak sa nám podarilo zvyšok kníh do pol roka vypredať. A tak, takto pred Vianocami, sme knihu opäť dotlačili. Aktuálne sa o tom píše aj na forbes.sk :) Zároveň by sme Vám radi predstavili novinku: Zlatú limitovanú edíciu knihy Mamina rusínska kuchyňa, ktorá je vhodná pre každého milovníka či zberateľa krásnych kníh.

Prajeme Vám krásne a chutné Vianoce!

Oli Džupinková a Peter Šuchtár


Mamina rusínska kuchyňa - všetky odmeny boli ODOSLANÉ!

Update #13, 09.12.2018

Milí naši podporovatelia,

ďakujeme za Vašu trpezlivosť a sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že sme odoslali všetky odmeny - knihy, tašky aj písanky. Prosíme Vás, skontrolujte si poštovú schránku alebo aj poštu, kam prijímate zásielky. Je možné, že balíček tam už na Vás čaká. :)

Mnohí sa nás pýtajú, kde sa dá kúpiť naša kniha Mamina rusínska kuchyňa. Je to jednoduché, stačí kliknúť na www.rusinskakuchyna.sk a tam nájdete nielen knihy, ale aj tašky, písanky a našu novinku - originálne rusínske štrimfli, ktoré pre nás vyrobili Fusakle.

Oli Džupinková a Peter Šuchtár


Premiéra knihy Mamina rusínska kuchyňa na Bibliotéke 2018

Update #12, 13.11.2018

Milí naši podporovatelia,

ešte raz Vám všetkým ďakujeme za Vašu podporu pri vzniku knihy Mamina rusínska kuchyňa. Sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že kniha je vytlačená, zviazaná a voňavá. Minulý týždeň sme ju premiérovo predstavili na najväčšom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2018 v Bratislave. Mnohí ste už netrpezliví a čakáte, kedy dostanete knihu domov. Keďže sa v tlačiarni trošku zdržali, ospravedlňte nás. Knihu Vám doručíme po 23. novembri 2018. Ďakujeme za pochopenie :)

Krásny týždeň prajú Oli Džupinková a Peter Šuchtár

Knihu Mamina rusínska kuchyňa, tašku či písanku je možné kúpiť len v našom eshope: www.rusinskakuchyna.sk

Mamina rusínska kuchyňa v Zajtrajších novinách

Update #11, 14.09.2018

Vyšiel o nás článok v Zajtrajších novinách (bezplatný dvojtýždenník v Košiciach). Kniha Mamina rusínska kuchyňa je témou čísla, v aktuálnom vydaní nájdete aj recept na náš Gugeľ. Všetko hľadajte na www.zajtrajsienoviny.sk. Ďakujeme :)

Po vyše 11 dňoch sme dosiahli cieľovú sumu! Ďakujeme :)

Update #10, 07.09.2018

Milí priatelia, drahí naši podporovatelia!

Presne po 11 dňoch a 4 hodinách dosiahol náš projekt cieľovú sumu 10 000 €. Chceme sa Vám všetkým poďakovať za podporu a energiu, ktorú ste nám dali. Veľmi si to vážime a pracujeme na tom, aby sme Vám čo najskôr doručili knihy aj s ďalšími odmenami, ktoré si zaslúžite. Predpokladaný termín odoslania je začiatok novembra 2018.

Mnohí sa pýtate, či už je koniec. Nie je! :) Dosiahnutím cieľovej sumy sa naša kampaň nekončí. Do konca zostáva ešte dosť času na to, aby sme mohli túto sumu ešte presiahnuť, tak pokojne aj naďalej zdieľajte s nami www.startlab.sk/rusinskakuchyna.

Ďakujeme, že nám pomáhate :)

Oli a Peter

Mamina rusínska kuchyňa na Denníku N

Update #9, 06.09.2018

Obrovská vďaka za spoluprácu Startlabu a Denníka N :) O knihe Mamina rusínska kuchyňa si tak môžete prečítať aj priamo na stránke Denníka N. Ďakujeme <3

Mamina rusínska kuchyňa na UNIPO

Update #8, 05.09.2018

Sme radi, že s nami na knihe spolupracovala aj Prešovská univerzita. O preklad knihy Mamina rusínska kuchyňa do rusínčiny sa postaral Ústav rusínskeho jazyka a kultúry PU. Mimochodom, rusínsky jazyk bol na Slovensku oficiálne kodifikovaný v roku 1995.

Mamina rusínska kuchyňa na titulke Sninských novín

Update #7, 04.09.2018

Sninské noviny nás takto krásne podporili :) Všetko dôležité o knihe Mamina rusínska kuchyňa nájdete na titulke aktuálneho vydania. Ďakujeme

Vydanie knihy Mamina rusínska kuchyňa podporuje JRK Slovensko

Update #6, 03.09.2018

Pri príprave jedál na fotenie do knihy Mamina rusínska kuchyňa sme chceli vyprodukovať čo najmenej odpadu. Podarilo sa nám to vďaka spoločnosti JRK Slovensko. Bioodpad sme sa rozhodli kompostovať v ich elektrickom kompostéri. Všetko ostatné sme zjedli! Ďakujeme za podporu :)


Mamina rusínska kuchyňa sa páči aj lapačovi slov

Update #5, 31.08.2018

#myšlienkovébleskovky o receptoch. Tešíme sa podpore od lapača slov <3 Už je vám jasné, prečo sú aj kuchári a kuchárky v bielom? :)

Mamina rusínska kuchyňa na Záhorí.sk

Update #4, 30.08.2018

Sme radi, že našu knihu podporujú aj na Záhorí - Záhorí.sk - správy z vašej ulice. Ďakujeme :)Mamina rusínska kuchyňa na lem.fm

Update #3, 29.08.2018

Píše o nás lemkovské internetové rádio lem.fm. Ďakujeme!

Mamina rusínska kuchyňa na noizz.sk

Update #2, 28.08.2018

Ďakujeme noizz.sk za šírenie info o našej knihe Mamina rusínska kuchyňa :)

Mamina rusínska kuchyňa na Exprese

Update #1, 27.08.2018

Rádio Expres napísalo o knihe Mamina rusínska kuchyňa :) Ďakujeme

https://www.expres.sk/154395/objavte-tajomstva-kuchyne-rusinov-v-52-originalnych-receptoch/


Podporovatelia
Vladimir Fabian 5 €
Anonymný podporovateľ 50 €

🎁 Early Bird

Anonymný podporovateľ 28 €

🎁 Early Bird

Anonymný podporovateľ 28 €

🎁 Early Bird

Anonymný podporovateľ 28 €

🎁 Early Bird

Absolon 28 €

🎁 Early Bird

Dominika Mičechová 78 €

🎁 3x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Vladimir Mincic 20 €

✏ Nech to vyjde

Ivan Hapšták 28 €

🎁 Early Bird

Anonymný podporovateľ 53 €

🎁 2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Maria Partilova 78 €

🎁 3x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Lucia Kadlec 30 €

🎁 Early Bird

✏ Drzim palce a tesim sa na dobrotky!

Ivana Fiľakovská 28 €

🎁 Early Bird

✏ Oli držím prsty a veľmi sa teším z tejto knihy a želám veľa veľa čitateľov a kuchárov :) od teraz pekne všetky mamkine mňamky pohromade :)

Štefánia Huňorová 78 €

🎁 3x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Dusan 28 €

🎁 Early Bird

✏ Velmi vam drzim palce. Super napad, obsah aj forma.

Ondrej Popovič 60 €

🎁 2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Lenka Palcovicova 53 €

🎁 2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

MONIKA STEFUNKOVA 28 €

🎁 Early Bird

✏ Držím palce ... :) krásny projekt ...

Peter Gomola 28 €

🎁 Early Bird

Galina Lišháková 28 €

🎁 Early Bird

Zoltán Szalay 28 €

🎁 Early Bird

Tatiana Sýkorová 43 €

🎁 Kniha Mamina rusínska kuchyňa s bavlnenou taškou

✏ ... konečne sa naučim variťtak dobre ako Tvoja mama...

Anonymný podporovateľ 28 €

🎁 Early Bird

Kristina Kurimska 53 €

🎁 2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Miroslav 28 €

🎁 Early Bird

✏ Už sa na nu teším :)

Alena Makajová 5 €

✏ Dakujem :)

Anonymný podporovateľ 28 €

🎁 Early Bird

Imrich 40 €

🎁 Early Bird

✏ Prosim venovanie v anglictine pre manzelku menom Noelia. Vopred dakujem

Natalia Vargova 28 €

🎁 Early Bird

Stanka 28 €

🎁 Early Bird

Autori
Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

JOO MEDIA s.r.o.

JOO MEDIA s.r.o.

Peter Šuchtár

Peter Šuchtár

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Early Bird

Minimálna výška príspevku
28

Knihu Mamina Rusínska kuchyňa chcem mať hneď, ako vylezie z tlačiarne s venovaním a podpismi autorov za uvádzaciu cenu. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Kniha Mamina rusínska kuchyňa so zápisníkom

Minimálna výška príspevku
33

Chcem mať knihu spolu so zápisníkom, do ktorého si budem písať aj vlastné recepty. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Kniha Mamina rusínska kuchyňa s bavlnenou taškou

Minimálna výška príspevku
43

Ako poďakovanie si vyberám knihu Mamina rusínska kuchyňa spolu s bavlnenou taškou, v ktorej si odnesiem nákup ekologicky domov. V cene je zahrnuté aj poštovné.

2x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Minimálna výška príspevku
53

Nestačí mi jedna kniha, chcem rovno dve. V cene je zahrnuté aj poštovné.

3x kniha Mamina rusínska kuchyňa

Minimálna výška príspevku
78

Rád podporím vydanie knihy Mamina rusínska kuchyňa a chcem tri knihy. V cene je zahrnuté aj poštovné.

Rusínsky večer

Minimálna výška príspevku
500

Chcem zažiť pravý rusínsky večer s autormi knihy a ochutnať tradičné rusínske jedlá.