Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Mamina rusínska kuchyňa - 200 strán, 5 kapitol, 9 otváravých strán

Celý rok rusínskej kuchyne sme v knihe rozdelili do piatich kapitol - od Vianoc, cez Veľkú noc až po každodenné jedlo ľudí na dedine. Kniha je trojjazyčná, recepty sú napísané v slovenskom, rusínskom aj v anglickom jazyku. Dizajn knihy sme zverili do rúk Tomášovi Kompaníkovi, ktorý si ako predlohu zobral tradičné vzory, používané najmä na ľudových krojoch v našom kraji.

Pri príprave receptov sme použili len suroviny, ktoré boli v minulosti vždy doma. Či už si ich naši rodičia a starí rodičia vypestovali na záhrade alebo nazbierali v lese - zemiaky, kyslá kapusta, fazuľa, hríby, cesnak aj orechy. Úvodná kapitola je vianočná. Mnohí Rusíni sú pravoslávneho vierovyznania a vianočné sviatky sa začínajú 6. januára. V druhej kapitole nájdete recepty, ktoré sa varia počas Veľkej noci. Nechýba recept na tradičnú veľkonočnú pasku a domáce klobásky. Tretia kapitola Leto na dedine obsahuje recepty na pečené pirohy či buchty, ktoré sme si brávali aj na pole a pochutnávali si na nich po kosení a hrabaní.

Kapitola Jeseň je o receptoch z kyslej kapusty a hríbov, ako napríklad mačanka, boršč aj preslávené holubky. Tradičná slovenská surovina - zemiaky, má v knihe samostatnú kapitolu. Obsahuje recepty na lokše, nalesniky a gugeľ.

O Rusínoch:

Rusíni sú treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku. Pri poslednom sčítaní obyvateľov sa k rusínskej národnosti prihlásilo vyše 33-tisíc ľudí, 55-tisíc ľudí uviedlo rusínčinu ako svoj materinský jazyk. V roku 1995 bol rusínsky jazyk na Slovensku oficiálne kodifikovaný.

Vydávame knihu Mamina rusínska kuchyňa, v ktorej autorka Oli Džupinková píše o rusínskych zvykoch, tradíciách a jedlách vo svojej rodine. Nájdete v nej tradičné rusínske recepty z východu Slovenska pri ukrajinských hraniciach na celý rok.

Chceme zachovať tatarčané pirohy či holubky pre ďalšie generácie. Aby sme spoznali svoje korene aj cez jedlo.

O autoroch:

Oli Džupinková je rodená Rusínka, ktorá pracuje ako moderátorka spravodajstva v najpočúvanejšom rádiu na Slovensku, v Rádiu Expres. Vďaka svojim rodičom a starým rodičom hovorí po rusínsky a vie uvariť aj tatarčané pirohy.

Oľga Džupinková je hrdou mamou a vychýrenou kuchárkou. Knihu Mamina rusínska kuchyňa sme vytvorili na základe jej overených receptov, ktoré sama pripravila aj na fotenie.

Peter Šuchtár sa narodil v Žiline a miluje dizajn a dobré jedlo. Keď prvýkrát ochutnal tradičnú rusínsku kuchyňu, zachutilo mu tak, že sa s Oli rozhodli vydať knihu rusínskych receptov.

Na tvorbe knihy Mamina rusínska kuchyňa spolupracal tím profesionálov, s ktorými sme to spoločne pripravili, navarili, odfotili, preložili a aj všetko zjedli. Všetkým ďakujeme!

Na čo potrebujeme peniaze?

Kniha Mamina rusínska kniha je hodnotná nielen obsahom, ale aj jej jedinečným spracovaním. S 200 stranami, 5 kapitolami a 9 otváravými stranami bude ručne šitá na Slovensku. Dizajnový obal sme navrhli z bieleho plátna so sleporažbou. Peniaze potrebujeme na zaplatenie tlače knihy a distribúciu, aby sme ju mohli šíriť nielen na Slovensku, ale po celom svete. Všade, kde žijú ľudia, ktorých zaujímajú tradície, zvyky a jedlo. Nech nikto nezabudne, ako chutí kraj, odkiaľ pochádzame.


Kedy Vám knihu pošleme?

Začiatkom novembra 2018.


Kontakt:

info@rusinskakuchyna.sk


StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky14

Mamina rusínska kuchyňa po roku s dotlačou aj zlatou limitkou

Update #14, 09.12.2019

Milí naši podporovatelia,

ďakujeme Vám za úžasný rok s knihou Mamina rusínska kuchyňa. Veľká vďaka všetkým Vám, ktorí ste nám pomohli pri vydaní tejto krásnej 3-jazyčnej dizajnovej knihy s rusínskymi receptami.

Po tom, ako sme vlani vydali našu knihu a odoslali všetky odmeny, tak sa nám podarilo zvyšok kníh do pol roka vypredať. A tak, takto pred Vianocami, sme knihu opäť dotlačili. Aktuálne sa o tom píše aj na forbes.sk :) Zároveň by sme Vám radi predstavili novinku: Zlatú limitovanú edíciu knihy Mamina rusínska kuchyňa, ktorá je vhodná pre každého milovníka či zberateľa krásnych kníh.

Prajeme Vám krásne a chutné Vianoce!

Oli Džupinková a Peter Šuchtár


Mamina rusínska kuchyňa - všetky odmeny boli ODOSLANÉ!

Update #13, 09.12.2018

Milí naši podporovatelia,

ďakujeme za Vašu trpezlivosť a sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že sme odoslali všetky odmeny - knihy, tašky aj písanky. Prosíme Vás, skontrolujte si poštovú schránku alebo aj poštu, kam prijímate zásielky. Je možné, že balíček tam už na Vás čaká. :)

Mnohí sa nás pýtajú, kde sa dá kúpiť naša kniha Mamina rusínska kuchyňa. Je to jednoduché, stačí kliknúť na www.rusinskakuchyna.sk a tam nájdete nielen knihy, ale aj tašky, písanky a našu novinku - originálne rusínske štrimfli, ktoré pre nás vyrobili Fusakle.

Oli Džupinková a Peter Šuchtár


Premiéra knihy Mamina rusínska kuchyňa na Bibliotéke 2018

Update #12, 13.11.2018

Milí naši podporovatelia,

ešte raz Vám všetkým ďakujeme za Vašu podporu pri vzniku knihy Mamina rusínska kuchyňa. Sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že kniha je vytlačená, zviazaná a voňavá. Minulý týždeň sme ju premiérovo predstavili na najväčšom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2018 v Bratislave. Mnohí ste už netrpezliví a čakáte, kedy dostanete knihu domov. Keďže sa v tlačiarni trošku zdržali, ospravedlňte nás. Knihu Vám doručíme po 23. novembri 2018. Ďakujeme za pochopenie :)

Krásny týždeň prajú Oli Džupinková a Peter Šuchtár

Knihu Mamina rusínska kuchyňa, tašku či písanku je možné kúpiť len v našom eshope: www.rusinskakuchyna.sk

Mamina rusínska kuchyňa v Zajtrajších novinách

Update #11, 14.09.2018

Vyšiel o nás článok v Zajtrajších novinách (bezplatný dvojtýždenník v Košiciach). Kniha Mamina rusínska kuchyňa je témou čísla, v aktuálnom vydaní nájdete aj recept na náš Gugeľ. Všetko hľadajte na www.zajtrajsienoviny.sk. Ďakujeme :)

Po vyše 11 dňoch sme dosiahli cieľovú sumu! Ďakujeme :)

Update #10, 07.09.2018

Milí priatelia, drahí naši podporovatelia!

Presne po 11 dňoch a 4 hodinách dosiahol náš projekt cieľovú sumu 10 000 €. Chceme sa Vám všetkým poďakovať za podporu a energiu, ktorú ste nám dali. Veľmi si to vážime a pracujeme na tom, aby sme Vám čo najskôr doručili knihy aj s ďalšími odmenami, ktoré si zaslúžite. Predpokladaný termín odoslania je začiatok novembra 2018.

Mnohí sa pýtate, či už je koniec. Nie je! :) Dosiahnutím cieľovej sumy sa naša kampaň nekončí. Do konca zostáva ešte dosť času na to, aby sme mohli túto sumu ešte presiahnuť, tak pokojne aj naďalej zdieľajte s nami www.startlab.sk/rusinskakuchyna.

Ďakujeme, že nám pomáhate :)

Oli a Peter

Mamina rusínska kuchyňa na Denníku N

Update #9, 06.09.2018

Obrovská vďaka za spoluprácu Startlabu a Denníka N :) O knihe Mamina rusínska kuchyňa si tak môžete prečítať aj priamo na stránke Denníka N. Ďakujeme <3

Mamina rusínska kuchyňa na UNIPO

Update #8, 05.09.2018

Sme radi, že s nami na knihe spolupracovala aj Prešovská univerzita. O preklad knihy Mamina rusínska kuchyňa do rusínčiny sa postaral Ústav rusínskeho jazyka a kultúry PU. Mimochodom, rusínsky jazyk bol na Slovensku oficiálne kodifikovaný v roku 1995.

Mamina rusínska kuchyňa na titulke Sninských novín

Update #7, 04.09.2018

Sninské noviny nás takto krásne podporili :) Všetko dôležité o knihe Mamina rusínska kuchyňa nájdete na titulke aktuálneho vydania. Ďakujeme

Vydanie knihy Mamina rusínska kuchyňa podporuje JRK Slovensko

Update #6, 03.09.2018

Pri príprave jedál na fotenie do knihy Mamina rusínska kuchyňa sme chceli vyprodukovať čo najmenej odpadu. Podarilo sa nám to vďaka spoločnosti JRK Slovensko. Bioodpad sme sa rozhodli kompostovať v ich elektrickom kompostéri. Všetko ostatné sme zjedli! Ďakujeme za podporu :)


Mamina rusínska kuchyňa sa páči aj lapačovi slov

Update #5, 31.08.2018

#myšlienkovébleskovky o receptoch. Tešíme sa podpore od lapača slov <3 Už je vám jasné, prečo sú aj kuchári a kuchárky v bielom? :)

Mamina rusínska kuchyňa na Záhorí.sk

Update #4, 30.08.2018

Sme radi, že našu knihu podporujú aj na Záhorí - Záhorí.sk - správy z vašej ulice. Ďakujeme :)Mamina rusínska kuchyňa na lem.fm

Update #3, 29.08.2018

Píše o nás lemkovské internetové rádio lem.fm. Ďakujeme!

Mamina rusínska kuchyňa na noizz.sk

Update #2, 28.08.2018

Ďakujeme noizz.sk za šírenie info o našej knihe Mamina rusínska kuchyňa :)

Mamina rusínska kuchyňa na Exprese

Update #1, 27.08.2018

Rádio Expres napísalo o knihe Mamina rusínska kuchyňa :) Ďakujeme

https://www.expres.sk/154395/objavte-tajomstva-kuchyne-rusinov-v-52-originalnych-receptoch/


Podporovatelia344

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Oľga Džupinková

Oľga Džupinková

Volám sa Oli Džupinková a pracujem v Rádiu Expres ako moderátorka spravodajstva a dopravného servisu. Počuť ma môžete každé ráno počas pracovného týždňa (pondelok až piatok) v rannej šou Hemendex. Mám aj vlastnú rubriku o Slovákoch a Slovenkách v zahraničí. Aktuálne vydávam knihu v troch jazykoch Mamina rusínska kuchyňa. Som členkou Prípravného výboru Roma Spirit za Rádio Expres.

Peter Šuchtár

Peter Šuchtár

Názov organizácie JOO MEDIA s.r.o.
Miesto realizácie projektu Bratislava

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt