Zastrešme miesto pre ďalšie kurzy

Chystáme sa robiť novú strechu na starom dome „U Jänša". Iba pod novou strechou budeme môcť ďalej pokračovať v celkovej obnove domu a vytvoriť nový priestor pre ešte lepšie kurzy a semináre, ktoré už niekoľko rokov organizujeme.

Lokálny rozvoj
Zastrešme miesto pre ďalšie kurzy
Získaná suma
126 %
12 635 €
z cieľovej sumy
10 000 €
Kampaň bola
úspešná
Zastrešme miesto pre ďalšie kurzy

Nadácia SPP znásobí vaše príspevky

Každá podpora bude znásobená a to až pokiaľ projekt nedosiahne sumu 5 000 €
Prečítajte si viac o tejto unikátnej podpore vybraných projektov.

O projekte

Tu a teraz

Roky rokúce vzdelávame ľudí v tom „ako sa veci robiť dajú" tak, aby sa zbytočne nevyčerpávala príroda a prostredie, v ktorom žijeme, pretože Zem má skutočne svoje limity.

Aby sme našu misiu mohli plniť i naďalej a lepšie, potrebujeme spraviť novú strechu na starom dome „U Jänša", jednom z posledných pôvodných domov v obci, ktorý sme na tento účel kúpili od miestnych.

Ako už viaceré domy na Brdárke ho chceme opraviť rovnakým spôsobom, akým bol postavený - prírodne, s citlivým využitím miestnych zdrojov kameňa, dreva a hliny.

V suchu pod strechou budeme môcť opravu domu dokončiť a vytvoríme tak komplexné environmentálno-vzdelávacie centrum pre kurzy, semináre a remeselné dielne.
Záujemcov o naše kurzy je stále viac, čo je dobrá správa pre Zem. Je teraz na nás premeniť starý dom a dať mu nový život.
Podobné rekonštrukcie už máme za sebou. S podporou našich priaznivcov sme opravili „neopraviteľný" dom „U Slanskej" a zmenili ho na miesto, kde sa už učia aj nájdu nocľah naši kurzisti.

Kapacitne však už nestačí, preto potrebujeme dať nový život ďalšiemu tradičnému domu a vytvoriť tak nový vzdelávací priestor.
Na čo použijeme vaše príspevky

V rámci rekonštrukcie strechy sa strhne pôvodná deravá strecha, spraví sa nový krov a položí krytina; z vašich príspevkov budeme môcť nakúpiť :

  • drevo na nový krov (krokvy, pomúrnice, väzné trámy, strešné laty, kontralaty...)
  • strešnú krytinu (škridle, hrebenáče, úžľabia...)
  • odkvapové žľaby a rúry
  • spojovací materiál a ďalší materiál
  • prácu odborníkov......

... a tak zastrešíme dom pred zimou.Kto sme, čo sme, kde sme...

Malá obec Brdárka leží na Hornom Gemeri. Pred pätnástimi rokmi sme odišli z práce, opustili mesto a našli v nej svoj nový domov. Za ten čas sme tu stihli urobiť veľa roboty, z veľkého množstva výziev a projektov spomenieme altánok s vegetačnou strechou, dedinskú pec na pečenie chleba...

Zmapovali sme úžasný genofond miestnych čerešní, ktoré štepíme a uchovávame pre budúce generácie.

Brdárka leží v takzvanej slnečnej pasci a rastie tu viac ako 4000 čerešňových stromov, čo je veľký unikát. Vďaka nám v súčasnosti už čerešne opeľujú desiatky včelstiev, ktoré naviac prinášajú úžasný med.

Organizujeme kurzy permakultúry a prírodného staviteľstva a tiež poskytujeme priestory na kurzy pre tých, ktorí vlastný priestor nemajú a vedia, že u nás nájdu inšpiratívne miesto pre svojich kurzistov.

Za dlhoročný prínos k šíreniu a realizácii permakultúrnych ideí a princípov sme si tento rok prevzali na festivale "Permakulúra v meste" cenu Karola Končka „Roh hojnosti".Projekt finančne podporili:

Tento projekt finančne podporili Nadácia Orange a spoločnosť TONDACH Slovensko, s.r.o.

Špeciálne poďakovanie patrí Zuzane Mauréry a Adele Vinczeovej za venované odmeny a podporu.

www.alter-nativa.skVopred ďakujeme za vašu podporu!


Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Dobrý pocit a odznak

Minimálna výška príspevku
10

Odznačik a Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu.Odznak a vrecúško z prírodného plátna

Minimálna výška príspevku
20

Odznak a vrecúško z prírodného plátna, ktoré ušila miestna majsterka Andrea a v ňom šikovné koliesko na sadenie plodín vo vašej záhradke. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna

Minimálna výška príspevku
30

Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna a v ňom šikovné koliesko na sadenie plodín v záhradke. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a med z čerešňového raja

Minimálna výška príspevku
45

Odznak a 500g jedinečného medu z čerešňového raja na Brdárke. K tomu Vaše symbolické spolupodielníctvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak, med z čerešňového raja a 3 vrecúška z prírodného plátna

Minimálna výška príspevku
60

Odznak, 500g medu z čerešňového raja na Brdárke a 3 vrecúška z prírodného plátna, ktoré ušila miestna majsterka Andrea. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a 3 knihy z našej dielne

Minimálna výška príspevku
90

Odznak a 3 knihy z našej dielne: Manuál ekologickej výstavby, Úvod do permakultúry a Permakultura ve zkratce. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Na víkend Brdárčanom

Minimálna výška príspevku
150

Strávte jeden víkend v dedinke pod horou Radzim, kde je v noci tma a ticho, na ktoré budete spomínať. Môžete si užiť kľud a pokoj, ale tiež sa s nami vybrať prezrieť diela, ktoré sme urobili. Vy a váš blízky budete nocovať v našom dome „U Slanskej", ktorý sme prírodnými metódami opravili.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Veľký balík prekvapení

Minimálna výška príspevku
200

Vo veľkom balíku prekvapení z Brdárky nájdete odznak, knihy, tašku, vrecúška, ktoré ušila Andrea a najmä špeciálne medy rôznych chutí od včiel, o ktoré sa stará Marcel. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Obraz „Oliva"

Minimálna výška príspevku
300

Originálny obraz „Oliva" od miestnej umelkyne Jarky. Tempera na plátne s rozmerom 85x60cm. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Obraz od Adely Vinczeovej

Minimálna výška príspevku
350

Obraz s venovaním od Adely Vinczeovej. Adela počuje bubny podobné našim, preto sa rozhodla podporiť našu zbierku nielen svojim vkladom, ale aj venovaním obrázka, ktorý namaľovala.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

 Súkromný 8 hodinový kurz na Brdárke

Minimálna výška príspevku
500

Súkromný 8 hodinový kurz včelárstva, prírodného staviteľstva alebo permakultúry na Brdárke podľa vlastného výberu.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Večera so Zuzanou Mauréry

Minimálna výška príspevku
600

Večera so Zuzanou Mauréry, ktorá pozná našu misiu a podporila náš projekt. Večerať budete vo vybranej reštaurácii v Bratislave

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Ďakovná tabuľa

Minimálna výška príspevku
1 500

Naše veľké ĎAKUJEME zvečnené na tabuľke na fasáde dokončeného domu „U Jänša".

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Novinky

Už len 5 dní...

Update #3, 30.04.2019

Do konca kampane zostáva už len 5 dní, kedy je možné projekt podporiť a zároveň získať niektorú z pripravených odmien. Obrovská vďaka tým, čo nám už pomohli, ostatní majú ešte poslednú šancu.

Nachystali sme pre Vás množstvo vrecúšok, plátenných tašiek a tiež medov od včiel, o ktoré sa (bez chemoterapie) na Brdárke staráme. Môžete sa stať tiež „Na víkend Brdárčanom" a bývať v obnovenom dome „U Slanskej", získať „veľký balík prekvapení", či originálny obraz „Oliva" od miestnej umelkyne Jaroslavy. Na svojho majiteľa čaká obrázok od Adely Vinczeovej. A na niekoho tiež slávnostná večera so Zuzkou Mauréry. Naviac, každý z podporovateľov získa tiež zľavu na nákup v našom web-obchode www.darceky.sk.

Či už využijete jednu z nami ponúkaných pozorností, alebo podporíte dobrú vec našu misiu „iba tak", budeme za každý, čo i najmenší príspevok veľmi vďační.

Náš projekt podporil aj magazín Čarovné Slovensko, ktorý objavuje krásy našej krajiny. Článok o nás nájdete v jeho aktuálnom vydaní.

Upútavku nájdete aj na ich fcb stránke: https://www.facebook.com/magazincarovneslovensko/

Za Vašu doterajšiu podporu srdečne ďakujeme!

Vďaka Vám sme dosiahli potrebnú sumu!

Update #2, 23.04.2019

Z celého srdca Vám ďakujeme, venovali ste nám toľko, že sa podarilo už 16 dní pred ukončením kampane dosiahnuť cieľovú sumu!

Nesmierne sa tešíme, že budúcnosť našej Zeme Vám nie je, rovnako ako nám, ľahostajná. Chceme princípy trvalej udržateľnosti šíriť ďalej prostredníctvom našich kurzov práve v novom priestore v dome "U Jänša".

Chceme aj naďalej učiť to, čo už z vlastnej skúsenosti vieme. Napríklad to, že pestovať plodiny sa dá aj bez toho, aby zostala po nás vyčerpaná a otrávená pôda, že včely a iný hmyz neprežijú v svete plnom chémie, že sa dajú veci robiť aj bez zbytočného odpadu...

Ešte zostáva 12 dní, kedy je možné stále projekt podporiť a zároveň získať niektorú z odmien, ktoré sme pre vás pripravili.

Ďakujeme, že nám umožníte tieto princípy šíriť ďalej.

Náš projekt podporili aj na web stránkach časopisu Záhradkár

Update #1, 05.04.2019

Prečítajte si o nás viac na tejto linke:

https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie/tieto-fotografie-vam-rozziaria-den-spoznajte-ceresnovy-raj-slovensku.html

Podporovatelia
Viktória Gombošová 20 € + 20 € ?

🎁 Odznak a vrecúško z prírodného plátna

Alena Lamiová 20 €

🎁 Odznak a vrecúško z prírodného plátna

✏ Nápad hodný nasledovania

Katarína Pačayová 30 € + 30 € ?
Adela Szantoova 30 €

🎁 Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna

Anonymný podporovateľ 20 €
Anonymný podporovateľ 100 € + 100 € ?
Salvia guide s.r.o. 15 €

✏ Držím palce

Monika Krnáčová 15 €

🎁 Dobrý pocit a odznak

Lucia Šagátová 150 €

🎁 Na víkend Brdárčanom

Anonymný podporovateľ 13 €
Inyan 15 €

✏ Z betelnýho štatlu přeju hodně zdaru!

Miro C 5 € + 5 € ?
Anonymný podporovateľ 227 €
Julien 100 €
Tereza Dufkova 40 €
Podporovateľ 71 € + 71 € ?

✏ Nech sa dielo podarí!

Richard Petro 50 € + 50 € ?
Silvia Volková 25 €
Anonymný podporovateľ 20 €
Andrea Durcakova 25 €
Anonymný podporovateľ 10 € + 10 € ?
Miloš Hamarčak 10 €
Jana 20 €

🎁 Odznak a vrecúško z prírodného plátna

Antónia Tomková 30 € + 30 € ?

🎁 Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna

Maroš Kamenský 40 € + 40 € ?

🎁 Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna

Anonymný podporovateľ 20 € + 20 € ?
Anonymný podporovateľ 50 €

🎁 Odznak a med z čerešňového raja

Adam 30 €
Anonymný podporovateľ 15 €
Ľuboš Míček 20 €

🎁 Odznak a vrecúško z prírodného plátna

✏ Držím palce :)

Autori
Alter Nativa o.z.

Alter Nativa o.z.

Marcel Antal

Marcel Antal

Keď som v auguste 1999 absolvoval úvodný kurz permakultúry, netušil som, ako tento kurz ovplyvní môj život. „Nájdi si svoje miesto v programe Zeme“, bolo heslo, s ktorým sme sa na kurze lúčili. V roku 2004 som sa i s priateľmi presťahoval na vidiek a následne sa venoval založeniu a fungovaniu združenia Alter Nativa v obci Brdárka; v rámci jeho misie som pomohol (a stále pomáham) zorganizovať niekoľko fakt dobrých kurzov permakultúry, rozdistribuovať stovky kníh o permakultúre. Rekvalifikoval som sa tiež na vydavateľa a pomohol vydať niekoľko kníh o permakultúre či prírodnom staviteľstve. Okrem týchto bohumilých činností venujem tu a teraz najviac priestoru mojej milej rodine a starostlivosti o včely v našej poctivej včelárskej farme či pestovaniu rastlín i pre semená.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Dobrý pocit a odznak

Minimálna výška príspevku
10

Odznačik a Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu.Odznak a vrecúško z prírodného plátna

Minimálna výška príspevku
20

Odznak a vrecúško z prírodného plátna, ktoré ušila miestna majsterka Andrea a v ňom šikovné koliesko na sadenie plodín vo vašej záhradke. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna

Minimálna výška príspevku
30

Odznak a taška na nákupy z hrubého plátna a v ňom šikovné koliesko na sadenie plodín v záhradke. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a med z čerešňového raja

Minimálna výška príspevku
45

Odznak a 500g jedinečného medu z čerešňového raja na Brdárke. K tomu Vaše symbolické spolupodielníctvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak, med z čerešňového raja a 3 vrecúška z prírodného plátna

Minimálna výška príspevku
60

Odznak, 500g medu z čerešňového raja na Brdárke a 3 vrecúška z prírodného plátna, ktoré ušila miestna majsterka Andrea. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Odznak a 3 knihy z našej dielne

Minimálna výška príspevku
90

Odznak a 3 knihy z našej dielne: Manuál ekologickej výstavby, Úvod do permakultúry a Permakultura ve zkratce. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Na víkend Brdárčanom

Minimálna výška príspevku
150

Strávte jeden víkend v dedinke pod horou Radzim, kde je v noci tma a ticho, na ktoré budete spomínať. Môžete si užiť kľud a pokoj, ale tiež sa s nami vybrať prezrieť diela, ktoré sme urobili. Vy a váš blízky budete nocovať v našom dome „U Slanskej", ktorý sme prírodnými metódami opravili.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Veľký balík prekvapení

Minimálna výška príspevku
200

Vo veľkom balíku prekvapení z Brdárky nájdete odznak, knihy, tašku, vrecúška, ktoré ušila Andrea a najmä špeciálne medy rôznych chutí od včiel, o ktoré sa stará Marcel. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Obraz „Oliva"

Minimálna výška príspevku
300

Originálny obraz „Oliva" od miestnej umelkyne Jarky. Tempera na plátne s rozmerom 85x60cm. K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.


Obraz od Adely Vinczeovej

Minimálna výška príspevku
350

Obraz s venovaním od Adely Vinczeovej. Adela počuje bubny podobné našim, preto sa rozhodla podporiť našu zbierku nielen svojim vkladom, ale aj venovaním obrázka, ktorý namaľovala.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

 Súkromný 8 hodinový kurz na Brdárke

Minimálna výška príspevku
500

Súkromný 8 hodinový kurz včelárstva, prírodného staviteľstva alebo permakultúry na Brdárke podľa vlastného výberu.

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Večera so Zuzanou Mauréry

Minimálna výška príspevku
600

Večera so Zuzanou Mauréry, ktorá pozná našu misiu a podporila náš projekt. Večerať budete vo vybranej reštaurácii v Bratislave

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.

Ďakovná tabuľa

Minimálna výška príspevku
1 500

Naše veľké ĎAKUJEME zvečnené na tabuľke na fasáde dokončeného domu „U Jänša".

K tomu Vaše symbolické spolupodielnictvo škridiel na streche domu + 10% zľava na www.darceky.sk.