Na pôrode záleží - vzdelávacie turné s filmom Medzi nami

Ako by sme (sa) rodili, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? Čo znamená informovaný súhlas? Ako pristupovať k citlivým témam v médiách? Režisérka dokumentárneho filmu Medzi nami, Zuzana Límová, v spolupráci s expertkami na ľudské práva a pôrodníctvo pripravujú turné pre vysoké školy.

Film
Vzdelávanie a veda
Zdravie
Na pôrode záleží - vzdelávacie turné s filmom Medzi nami
Získaná suma
104 %
4 155 €
z cieľovej sumy
4 000 €
flexibilné financovanie
Kampaň bola
ukončená
O projekte

Dokumentárny film Medzi nami odkrýva každodennú rutinu v slovenských pôrodniciach a zároveň dáva priestor ženám, aby vyslovili svoje skúsenosti. Po svojom uvedení na festivale Jeden svet vyvolal obrovskú verejnú diskusiu o podmienkach, v akých (sa) na Slovensku rodíme.

Odvtedy putuje po celom svete. Okrem Slovenska a Česka ho uviedli v Rumunsku, Taliansku, Chorvátsku, Južnej Afrike či Mexiku. Premietal sa na festivaloch, na konferencii pôrodných asistentiek, v materských centrách či na fakultách.

Na to, aby sme mohli vzdelávacie diskusie sprístupniť aj na ďalších vysokých školách a univerzitách, však potrebujeme vašu podporu.PREČO JE TO DÔLEŽITÉ?

Pôrod nie je ani ženská záležitosť, ani deň, ktorý stačí prežiť. Naše zdravie v dospelosti, schopnosť vytvárať hlboké vzťahy či odolávať stresu vzniká už v pôrodnici. Všetci sme sa narodili. A hoci žijeme v 21. storočí, stále (sa) rodíme nedôstojne.

Dokumentárny film Medzi nami vznikol preto, aby sme otvorili diskusiu o probléme, ktorý sa týka celej spoločnosti. Vzdelávacie turné je spôsobom, ako prispieť k jeho riešeniu.


NA PÔRODE ZÁLEŽÍ

Aby sa situácia v pôrodníctve zmenila, potrebujeme nielen vzdelaný zdravotnícky personál, ale najmä spoločnosť, ktorá vie, že na pôrode záleží. Oslovíme preto študentky a študentov medicíny, práva, pôrodnej asistencie či žurnalistiky.

Podľa ich špecializácie chceme hovoriť o týchto témach: Ako vyzerá dobrá prax v pôrodniciach a čo sú medzinárodné štandardy? Aké sú ľudské práva žien a detí pri pôrode, ako im poskytnúť právnu pomoc? Prečo sú dojčenia a kontakt koža na kožu také dôležité? Aká je rola médií pri vytváraní obrazu toho, čo sa pri pôrode považuje za normálne? Prečo je násilie na ženách v našej spoločnosti neviditeľné?SPOLUPRACUJEME S EXPERTKAMI

Iniciátorkou projektu je nezávislá novinárka a dokumentaristka Zuzana Límová. Okrem vlastnej tvorby sa venuje aj vzdelávaniu. Viedla desiatky workshopov pre deti i dospelých, je spoluautorkou a dlhoročnou konzultantkou vzdelávacích príručiek pre stredné i vysoké školy.

Už počas nakrúcania filmu Medzi nami spolupracoval filmový štáb s expertkami a expertmi zo Slovenska i zahraničia. Ich pohľad a skúsenosti ponúkneme aj na vysokých školách.

Je nám cťou, že vzdelávacieho turné s filmom Medzi nami sa zúčastnia (v abecednom poradí):

Janka Debrecéniová je právnička zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, špecializuje sa na ľudské práva a najmä ľudské práva žien. Je editorka publikácií Ženy – Matky – Telá.

Zuzana Krišková je ľudskoprávna aktivistka špecializujúca sa na rôzne aspekty pôrodnej starostlivosti. Je predsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy a spoluautorka publikácie Ženy – Matky – Telá.

Zuzana Pešťanská je sociálna antropologička, ktorá skúmala problematiku morálneho uvažovania a telesných symbolov v kontexte reprodukčného zdravia tehotných a rodiacich žien. Momentálne spolupracuje so Slovensko-českým ženským fondom a pôsobí ako nezávislá výskumníčka.

Andrea Poloková sa venuje podpore dojčenia a pomoci pri dojčení. Prednáša o vplyve pôrodu na dojčenie, kontakte koža na kožu bezprostredne po pôrode a rozmanitých aspektoch dojčenia. Vedie o. z. MAMILA. Je autorkou knihy Praktický návod na dojčenie.

Katarína Kárászová je psychologička a psychoterapeutka, špecializuje sa na liečenie traumy. V súčasnosti sa venuje najmä vzdelávaniu a podpore kolegov z pomáhajúcich profesií, napríklad v Slovenskom inštitúte pre psychotraumatológiu a EMDR.


FOTO: Jeden svet, Prievidza


AKO POUŽIJEME VAŠE DARY?

Vaša podpora nám umožní vycestovať na desať vysokých škôl po celom Slovensku, pokryť cestovné náklady a prípadné ubytovanie pre režisérku Zuzanu Límovú a expertky. Priame náklady na jednu projekciu sú približne 350 euro. Každá zo škôl od nás dostane licenciu na vzdelávacie projekcie a vzdelávacie materiály, vrátane publikácií Ženy - Matky - Telá (v pdf).

V mestách, kde sa budú konať vzdelávacie projekcie na vysokej škole či univerzite, zároveň oslovíme miestny kultúrny priestor či kino, aby sme mohli film s diskusiou uviesť aj pre verejnosť.

Leto venujeme príprave a na vzdelávacie turné vyrazíme začiatkom zimného semestra (september - október 2019). Projekt uskutočníme aj vtedy, ak sa nám nepodarí vyzbierať cieľovú sumu. V tom prípade znížime plánovaný počet škôl.FILM MEDZI NAMI A EXPERTKY V MÉDIÁCH

Dokumentaristka Zuzana Límová: Je tragédia, že žena odcháda do pôrodnice silná a zdravá, odchádza slabá a zranená

Právnička Janka Debrecéniová: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy

Aktivistka Zuzana Krišková: Rodí žena, nie zdravotnícky personál

Lekárka Lucia Kantorová: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

Premietanie filmu Medzi nami a diskusia v Klube pod lampou so sociálnou antropologičkou Zuzanou Pešťanskou, moderátorkou Veronikou Pizano a režisérkou Zuzanou Límovou


ZA PODPORU ĎAKUJEME:

  • Ivete Aldana & Lucii Lišiakovej & Veronike Pizano, autorkám knihy Ešte netlačte!
  • o. z. Ženské kruhy a Mamila
  • o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť
  • Petrovi Ivaničovi z projektu Svet medzi riadkami
  • režisérke filmu Mesiac v nás Diane Fabiánovej a producentke Lenke Gondoľovej
  • Jozefovi Magátovi a MT Agency
  • Magdaléne Rojo z projektu Women Who Stay


Foto: Before I Met You - Medzi nami; Jeden svet, Prievidza; archív Z. Límovej

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete poďakovanie? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte našu vďaku.

Autorský dokument Medzi nami

Minimálna výška príspevku
10

Ako poďakovanie od nás získate online prístup k dokumentárnemu filmu Medzi nami a dve publikácie o pôrodníctve na Slovensku - Ženy - Matky - Telá I a II v pdf.

Toto poďakovanie je súčasťou všetkých ostatných.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Bonding - matkina náruč po pôrode

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku Bonding - matkina náruč po pôrode o dôležitosti kontaktu koža na kožu od autoriek Miroslavy Rašmanovej a Gabriely Janovičovej z občianskeho združenia Ženské kruhy.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Praktický návod na dojčenie

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku Praktický návod na dojčenie od Andrey Polokovej z občianskeho združenia Mamila.

Autorský dokument Medzi nami a knižka O Dorotkinom mliečku

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku O Dorotkinom mliečku od Diany Vasilenkovej. Hravým spôsobom rozpráva príbeh o malej Dorotke pri jej každodenných príhodách a nepríjemnostiach, ktoré prekonáva ľahšie vďaka dojčeniu.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Ešte netlačte!

Minimálna výška príspevku
30

K online prístupu k filmu Medzi nami dostanete jedinečnú knihu o realite v slovenských pôrodniciach Ešte netlačte!. Napísali ju autorky Veronika Pizano, Lucia Lišiaková a Iveta Aldana.

Filmový balíček

Minimálna výška príspevku
30

Získate online prístup k trom dokumentárnym filmom - Medzi nami režisérky Zuzany Límovej a k filmom Diany Fabiánovej - Mesiačiky a Mesiac v nás.

Autorský dokument Medzi nami a online diskusia s režisérkou

Minimálna výška príspevku
50

Okrem online prístupu k filmu Medzi nami sa budete môcť o dokumente i pôrodníctve porozprávať s režisérkou Zuzanou Límovou počas súkromného rozhovoru cez videočet.

Feministický balíček: 3 filmy a 4 knihy

Minimálna výška príspevku
100

Okrem online prístupu k filmom Medzi nami (r. Zuzana Límová), Mesiac v nás a Mesiačiky (r. Diana Fabiánová) obohatíme vašu knižnicu o tieto tituly:

Bonding - matkina náruč po pôrode (M. Rašmanová, G. Janovičová)

Praktický sprievodca dojčením (A. Poloková)

Ešte netlačte! (I. Aldana, L. Lišiaková, V. Pizano)

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (Chimamanda Ngozi Adichie)


Súkromná projekcia s diskusiou

Minimálna výška príspevku
250

Jedinečná príležitosť pozrieť si dokumentárny film Medzi nami vo svojom meste a porozprávať sa o ňom s režisérkou Zuzanou Límovou. Zároveň podporíte vzdelávacie turné na vysokých školách. Platí na Slovensku a v Česku.

Novinky

Turné Na pôrode záleží sme úspešne ukončili, zahŕňalo aj diskusie pre verejnosť

Update #7, 13.01.2021

Foto: Petra Filipová
Vďaka všetkým, ktorí prostredníctvom platformy StartLab podporili turné Na pôrode záleží, sa nám podarilo zorganizovať desať diskusií, ako sme si predsavzali. Šesť sa konalo na vysokých školách, tri online a jedna v rámci školenia pre študentov a študentky stomatológie.

Od októbra do decembra 2019 sme zorganizovali premietania a diskusie pre šesť vysokých škôl. O ľudských právach pri pôrode, dobrej praxi či dôležitosti rešpektujúceho prístupu sme diskutovali s budúcimi pôrodnými asistentkami v Prešove aj v Bratislave, so študentmi a študentkami práva v Trnave aj na filozofických fakultách v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici.
Súčasťou turné bol aj workshop na tému rešpektujúcej komunikácie pre budúcich stomatológov a stomatologičky v rámci Curaden Akadémie. V Prešove a Košiciach sme navyše oslovili aj miestne kiná a zorganizovali večerné projekcie pre verejnosť, ktorých súčasťou bola aj diskusia s režisérkou Zuzanou Límovou a niektorou z expertiek.

Na vysokoškolských diskusiách spolupracovali nasledujúce expertky: právnička Janka Debrecéniová (o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť), psychologička a traumaterapeutka Katarína Kárászová, ľudskoprávna aktivistka Zuzana Krišková (o. z. Ženské kruhy), sociálna antropologička Zuzana Pešťanská (Slovensko-český ženský fond), psychologička a ľudskoprávna expertka Šarlota Pufflerová (o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť).

Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu sme tri diskusie realizovali až v máji a júni 2020, a to online. Každej sa zúčastnila režisérka Zuzana Límová a dve expertky. Diskutovali sme o situácii v pôrodniciach počas pandémie a o dôležitosti dojčenia (diskusia Na pôrode záleží za každých okolností), o tom, ako vznikajú kultúrne predstavy o pôrode a ako môžu média prispieť k zmene v pôrodniciach (diskusia Ako o pôrode hovoríme, tak (sa) rodíme), ale aj o vzťahovej väzbe a rešpektujúcom rodičovstve (diskusia Ako byť v spojení aj po narodení).

Online diskusií sa zúčastnili tieto expertky: odborníčka na dojčenie Andrea Poloková (o. z. Mamila) a ľudskoprávna aktivistka Miroslava Rašmanová (o. z. Ženské kruhy), novinárka Barbora Mareková a sociálna antropologička Zuzana Pešťanská (Slovensko-český ženský fond), psychologička a traumaterapeutka Katarína Kárászová a rodičovská poradkyňa Martina Vagačová (o. z. Efektívne rodičovstvo).

Online diskusie zastrešil tím Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych flmov Jeden svet, ktorý organizuje n. o. Človek v ohrození. Práve festival Jeden svet uviedol v roku 2017 premiéru filmu Medzi nami.

Záznamy z online diskusií nájdete na webovej stránke filmu Medzi nami. Niektoré z nich spracovala organizácia Ženské kruhy do formy podcastov. Ďakujeme!

Ďakujeme všetkým, ktorí nám umožnili toto turné zrealizovať, a tiež tým, ktorí nás na ňom sprevádzali.


Foto: Petra Filipová

Pozývame na online diskusiu: Ako byť v spojení aj po narodení

Update #6, 18.06.2020

Srdečne vás pozývame na online diskusiu na tému AKO BYŤ V SPOJENÍ AJ PO NARODENÍ, ktorú organizujeme v rámci projektu Na pôrode záleží. Uskutoční sa v utorok 23. júna 2020 o 18:00 h.

Ako pôrod vplýva na naše zdravie a vzťahy v budúcnosti? Ako byť rešpektujúcim rodičom? Čo je bezpečná vzťahová väzba? Akým spôsobom môžeme prispieť k pozitívnym zmenám v pôrodníctve aj v spoločnosti my všetci?

Aj o tomto sa budeme rozprávať s rodičovskou poradkyňou Martinou Vagačovou a s trauma terapeutkou Katarínou Kárászovou. Moderuje Zuzana Límová, režisérka filmu Medzi nami.

Diskusia bude prístupná pre diváčky a divákov, ktorí sa vopred zaregistrujú na tomto linku.

Dokumentárny film Medzi nami, ktorý ilustruje situáciu v slovenských pôrodniciach, je dostupný online na našej webovej stránke: http://beforeimetyoufilm.com/sk/.

Nájdete ho aj v databáze dokumentárnych filmov na portáli DAFilms SK.

Ďakujeme, že si film pozriete legálnou cestou. Podporujete tým našu prácu, a teda aj zmenu, ktorú chcete vidieť vo svete.

Ak ste študentom alebo študentkou vysokej školy a film chcete vidieť v rámci svojho profesného vzdelávania, rady Vám to umožníme. Kontaktujte nás, prosím, emailom: zuzana.limova@clovekvohrozeni.sk.

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili vzdelávacie aktivity k filmu Medzi nami prostredníctvom portálu StartLab.

Vďaka patrí aj tímu Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý diskusiu zastrešil.

Pretože #napôrodezáleží.

Zmena termínu online diskusie: Ako o pôrode hovoríme, tak (sa) rodíme

Update #5, 01.06.2020

Z dôvodu vážnej rodinnej udalosti presúvame pôvodný termín online diskusie "AKO O PÔRODE HOVORÍME, TAK (SA) RODÍME" s novinárkou Barborou Marekovou a antropologičkou Zuzanou Pešťanskou.

O novom dátume a čase budeme informovať zaregistrovaných divákov a diváčky prostredníctvom e-mailu.

Ak máte záujem dostať informáciu o novom termíne, zaregistrujte sa, prosím, na tomto linku.

Ďakujeme za pochopenie.

Pozývame na online diskusiu: Ako o pôrode hovoríme, tak (sa) rodíme

Update #4, 28.05.2020

Srdečne vás pozývame na online diskusiu na tému AKO O PÔRODE HOVORÍME, TAK (SA) RODÍME pri príležitosti Svetového týždňa rešpektu k pôrodu. Uskutoční sa v utorok 2. júna 2020 o 18:00 h.

Ako vplývajú médiá na to, ako (sa) rodíme? Z akých dôvodov verí zdravotnícky personál viac mužom ako ženám? Prečo by sme ženu nemali volať „mamička", ak to nie je naša matka? Ako môžu novinárky a novinári prispieť k pozitívnym zmenám v pôrodníctve a ako my všetci?

Aj o tomto sa budeme rozprávať s novinárkou Barborou Marekovou a sociálnou antropologičkou Zuzanou Pešťanskou. Moderuje Zuzana Límová, režisérka filmu Medzi nami.

Diskusia bude prístupná pre diváčky a divákov, ktorí sa vopred zaregistrujú na tomto linku.

Dokumentárny film Medzi nami, ktorý ilustruje situáciu v slovenských pôrodniciach, je dostupný online na našej webovej stránke: http://beforeimetyoufilm.com/sk/.

Nájdete ho ako Film týždňa aj v databáze dokumentárnych filmov na portáli DAFilms SK.

Ďakujeme, že si film pozriete legálnou cestou. Podporujete tým našu prácu, a teda aj zmenu, ktorú chcete vidieť vo svete.

Ak ste študentom alebo študentkou vysokej školy a film chcete vidieť v rámci svojho profesného vzdelávania, rady Vám to umožníme. Kontaktujte nás, prosím, emailom: zuzana.limova@clovekvohrozeni.sk.

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili vzdelávacie aktivity k filmu Medzi nami prostredníctvom portálu StartLab.

Vďaka patrí aj tímu Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý diskusiu zastrešil.

Pretože #napôrodezáleží.

Pozývame na online diskusiu: Na pôrode záleží. Za každých okolností

Update #3, 23.05.2020

Srdečne vás pozývame na online diskusiu na tému NA PÔRODE ZÁLEŽÍ. ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ pri príležitosti Svetového týždňa rešpektu k pôrodu. Uskutoční sa v utorok 26. mája 2020 o 18:00 h.

Aké sú skúsenosti žien, ktoré priviedli svoje deti na svet počas pandémie? Čo odporúčajú medzinárodné odborné organizácie, vrátane WHO? Ako dojčenie chráni zdravie? Čo môžeme urobiť, aby sme podporili pozitívne zmeny?

Aj o tom budú hovoriť expertky na pôrodníctvo a dojčenie Miroslava Rašmanová z organizácie Ženské kruhy a Andrea Poloková zo združenia Mamila. Moderuje Zuzana Límová, režisérka filmu Medzi nami.

Diskusia bude prístupná pre diváčky a divákov, ktorí sa vopred zaregistrujú na tomto linku.

Dokumentárny film Medzi nami, ktorý ilustruje situáciu v slovenských pôrodniciach, je dostupný online: http://beforeimetyoufilm.com/sk/.

Ďakujeme, že si film pozriete legálnou cestou. Podporujete tým našu prácu, a teda aj zmenu, ktorú chcete vidieť vo svete.

Ak ste študentom alebo študentkou vysokej školy a film chcete vidieť v rámci svojho profesného vzdelávania, rady Vám to umožníme. Kontaktujte nás, prosím, emailom: zuzana.limova@clovekvohrozeni.sk.

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili vzdelávacie aktivity k filmu Medzi nami prostredníctvom portálu StartLab.

Vďaka patrí aj tímu Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý diskusiu zastrešil.

Pretože #napôrodezáleží.

Naše spolupracovníčky prijala prezidentka

Update #2, 27.11.2019

Sme hrdé, že dve naše spolupracovníčky prijala prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Právnička Janka Debrecéniová (Občan, demokracia a zodpovednosť) a antropologička Zuzana Pešťanská (Slovensko-český ženský fond) sprevádzajú film Medzi nami už od jeho vzniku a sú súčasťou tímu expertiek, s ktorými cestujeme po vysokých školách.

V nasledujúcich týždňoch ich môžete stretnúť aj na projekciách na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (4.12.) a na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach (12.12.), kde pripravujeme aj premietanie pre verejnosť v Kine Úsmev. Zoznam realizovaných a pripravovaných projekcií nájdete na našej webovej stránke.

Ďalšou dobrou správou je, že hoci slovenské pôrodníctvo napreduje pomaly, aj vďaka nášmu úsiliu sa téme pôrodníckeho násilia dlhodobo venujú mienkotvorné médiá. O ľudských právach žien pri pôrode hovorila s Denníkom SME Janka Debrecéniová a celý rozhovor si môžete pozrieť online.


O tom, že na pôrode záleží, budeme diskutovať aj na východnom Slovensku

Update #1, 18.10.2019

Vďaka darkyniam a darcom, ktorý podporili naše vzdelávacie turné na portáli StartLab, pripravujeme desať projekcií pre vysoké školy po celom Slovensku. V každom meste sa zároveň oslovujeme miestne kino alebo organizáciu, aby sme film mohli premietnuť aj pre verejnosť.

Dva roky po slovenskej premiére tak môžeme film Medzi nami konečne uviesť spolu s diskusiou aj na východnom Slovensku, kde máme zatiaľ potvrdené termíny na právnickej a filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Vo večerných hodinách potom film premietneme 19. novembra v Kine Pocity v Prešove a 12. decembra v Kine Úsmev v Košiciach.

Potvrdené termíny postupne uverejňujeme na našej webovej stránke. Ak poznáte školu, ktorá by mala o premietanie s diskusiou záujem, tu sa môže zaregistrovať. Počet diskusií je obmedzený, treba sa poponáhľať!

Sme hrdé, že v tíme expertiek, ktoré na jednotlivé premietania pocestujú spolu s režisérkou Zuzanou Límovou, pribudli psychoterapeutka Katarína Kárászová a ľudskoprávna aktivistka Šarlota Pufflerová. Študentom a študentkám tak môžeme ponúknuť aj diskusie na tému rešpetujúcej starostlivosti o seba a ostatných či o stave ľudských práv na Slovensku.

Ďakujeme všetkým, ktorí nás na našej ceste podporili. Ste súčasťou zmeny!

Podporovatelia
Mgr. Marcela Bérešová - KRASUĽKA 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Anonymný podporovateľ 20 €
Zuzana Ondrusekova 10 €

✏ Celému projektu držím prsty a vám všetkým posielam veľa energie, aby sa mladí ľudia naozaj dozvedeli, čo sa deje v našich pôrodniciach a aby si uvedomili, že cesta k zmene existuje a aby si uvedomovali práva žien, rodičov a detí.

Iveta 30 €

🎁 Filmový balíček

Petra 124 €
Anonymný podporovateľ 5 €
Anonymný podporovateľ 10 €
Terezie Hettová 5 €
Helena Forgács Hanzelová 89 €
Jaroslav Olah 100 €

✏ Sme s Vami ????

Anonymný podporovateľ 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Anonymný podporovateľ 5 €
Lydia Handzova 20 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami a knižka Bonding - matkina náruč po pôrode

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami a knižka O Dorotkinom mliečku

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami a knižka Bonding - matkina náruč po pôrode

Livia Handlovicova 20 €

✏ Robíte úžasnú vec!

Tatiana Bednáriková 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Anonymný podporovateľ 15 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Magdaléna a Noel 20 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami a knižka Bonding - matkina náruč po pôrode

✏ Zuzka, ďakujeme za skvelú prácu, ktorú s expertkami a expertmi robíte nielen pre ženy, ale pre nás všetkých. Prajeme veľa energie!

Ivana Záhumenská 5 €
Lenka Nemcova 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Simona Petrík 20 €

✏ Veľmi držím palce Zuzane a tomuto potrebnému projektu. Ženy musia rodiť v dôstojnom a rešpektujúcom prostredí.

Michal Makovník 30 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami a knižka Ešte netlačte!

Tereza Vancova 20 €
Veronika Pizano 25 €
Stanislava Vrbicka 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

✏ Drzim paste

Anonymný podporovateľ 20 €
Katka božík 24 €

✏ Aby sa nám tu radostnejsie žilo;)

Monika 10 €

✏ Dakujem

Zuzana Klačková 10 €

🎁 Autorský dokument Medzi nami

Autori
Zuzana Límová

Zuzana Límová

Zuzana  Krišková

Zuzana Krišková

Zuzana Krišková je ľudskoprávna aktivistka špecializujúca sa na rôzne aspekty pôrodnej starostlivosti. Je predsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy a spoluautorka publikácie Ženy – Matky – Telá. Foto: Maia Martiniak

Zuzana  Pešťanská

Zuzana Pešťanská

Zuzana Pešťanská je antropologička, ktorá skúmala problematiku morálneho uvažovania a telesných symbolov v kontexte reprodukčného zdravia tehotných a rodiacich žien. Momentálne spolupracuje so Slovensko-českým ženským fondom a pôsobí ako nezávislá výskumníčka. Foto: Dorota Holubová

Janka  Debrecéniová

Janka Debrecéniová

Janka Debrecéniová je právnička zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, špecializuje sa na ľudské práva a najmä ľudské práva žien. Je editorka publikácií Ženy – Matky – Telá. Foto: Andrej Bán, Týždeň

Andrea Poloková

Andrea Poloková

Andrea Poloková sa venuje podpore dojčenia a pomoci pri dojčení. Prednáša o vplyve pôrodu na dojčenie, kontakte koža na kožu bezprostredne po pôrode a rozmanitých aspektoch dojčenia. Vedie o. z. MAMILA. Je autorkou knihy Praktický návod na dojčenie.

Katarína Kárászová

Katarína Kárászová

Katarína Kárászová je psychologička a psychoterapeutka, špecializuje sa na liečenie traumy. V rámci humanitárnych misií organizácie Lekári bez hraníc pracovala v Pakistane aj v Ugande. V súčasnosti sa venuje najmä vzdelávaniu a podpore kolegov z pomáhajúcich profesií, napríklad v Slovenskom inštitúte pre psychotraumatológiu a EMDR. Foto: Zuzana Límová

Vyúčtovanie

Vďaka všetkým, ktorí prostredníctvom platformy StartLab podporili turné Na pôrode záleží, sa nám podarilo zorganizovať desať diskusií, ako sme si predsavzali. Šesť sa konalo na vysokých školách, tri online a jedna v rámci školenia pre študentov a študentky stomatológie. Od októbra do decembra 2019 sme zorganizovali premietania a diskusie pre šesť vysokých škôl. O ľudských právach pri pôrode, dobrej praxi či dôležitosti rešpektujúceho prístupu sme diskutovali s budúcimi pôrodnými asistentkami v Prešove aj v Bratislave, so študentmi a študentkami práva v Trnave aj na filozofických fakultách v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Súčasťou turné bol aj workshop na tému rešpektujúcej komunikácie pre budúcich stomatológov a stomatologičky v rámci Curaden Akadémie. V Prešove a Košiciach sme navyše oslovili aj miestne kiná a zorganizovali večerné projekcie pre verejnosť, ktorých súčasťou bola aj diskusia s režisérkou Zuzanou Límovou a niektorou z expertiek. Na vysokoškolských diskusiách spolupracovali nasledujúce expertky: právnička Janka Debrecéniová (o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť), psychologička a traumaterapeutka Katarína Kárászová, ľudskoprávna aktivistka Zuzana Krišková (o. z. Ženské kruhy), sociálna antropologička Zuzana Pešťanská (Slovensko-český ženský fond), psychologička a ľudskoprávna expertka Šarlota Pufflerová (o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť). Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu sme tri diskusie realizovali až v máji a júni 2020, a to online. Každej sa zúčastnila režisérka Zuzana Límová a dve expertky. Diskutovali sme o situácii v pôrodniciach počas pandémie a o dôležitosti dojčenia (diskusia Na pôrode záleží za každých okolností), o tom, ako vznikajú kultúrne predstavy o pôrode a ako môžu média prispieť k zmene v pôrodniciach (diskusia Ako o pôrode hovoríme, tak (sa) rodíme), ale aj o vzťahovej väzbe a rešpektujúcom rodičovstve (diskusia Ako byť v spojení aj po narodení). Online diskusií sa zúčastnili tieto expertky: odborníčka na dojčenie Andrea Poloková (o. z. Mamila) a ľudskoprávna aktivistka Miroslava Rašmanová (o. z. Ženské kruhy), novinárka Barbora Mareková a sociálna antropologička Zuzana Pešťanská (Slovensko-český ženský fond), psychologička a traumaterapeutka Katarína Kárászová a rodičovská poradkyňa Martina Vagačová (o. z. Efektívne rodičovstvo). Online diskusie zastrešil tím Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych flmov Jeden svet, ktorý organizuje n. o. Človek v ohrození. Práve festival Jeden svet uviedol v roku 2017 premiéru filmu Medzi nami. Záznamy z online diskusií nájdete na webovej stránke filmu Medzi nami: www.beforeimetyoufilm.com. Niektoré z nich spracovala organizácia Ženské kruhy do formy podcastov. Ďakujeme! Ďakujeme všetkým, ktorí nám umožnili toto turné zrealizovať, a tiež tým, ktorí nás na ňom sprevádzali.

Náklady na účasť na diskusiách, organizačné zabezpečenie (formou daru)
2 920
Cestovné náklady (zväčša hromadnou dopravou)
585
Ubytovanie (väčšinu zabezpečili organizátori)
100
Prenájom premietacej sály
50
Strava
147
Zoom licencia (online diskusie)
17
Poplatky (StartLab, bankové poplatky)
336
Náklady spolu
4 155
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete poďakovanie? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte našu vďaku.

Autorský dokument Medzi nami

Minimálna výška príspevku
10

Ako poďakovanie od nás získate online prístup k dokumentárnemu filmu Medzi nami a dve publikácie o pôrodníctve na Slovensku - Ženy - Matky - Telá I a II v pdf.

Toto poďakovanie je súčasťou všetkých ostatných.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Bonding - matkina náruč po pôrode

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku Bonding - matkina náruč po pôrode o dôležitosti kontaktu koža na kožu od autoriek Miroslavy Rašmanovej a Gabriely Janovičovej z občianskeho združenia Ženské kruhy.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Praktický návod na dojčenie

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku Praktický návod na dojčenie od Andrey Polokovej z občianskeho združenia Mamila.

Autorský dokument Medzi nami a knižka O Dorotkinom mliečku

Minimálna výška príspevku
20

K filmu Medzi nami dostanete knižku O Dorotkinom mliečku od Diany Vasilenkovej. Hravým spôsobom rozpráva príbeh o malej Dorotke pri jej každodenných príhodách a nepríjemnostiach, ktoré prekonáva ľahšie vďaka dojčeniu.

Autorský dokument Medzi nami a knižka Ešte netlačte!

Minimálna výška príspevku
30

K online prístupu k filmu Medzi nami dostanete jedinečnú knihu o realite v slovenských pôrodniciach Ešte netlačte!. Napísali ju autorky Veronika Pizano, Lucia Lišiaková a Iveta Aldana.

Filmový balíček

Minimálna výška príspevku
30

Získate online prístup k trom dokumentárnym filmom - Medzi nami režisérky Zuzany Límovej a k filmom Diany Fabiánovej - Mesiačiky a Mesiac v nás.

Autorský dokument Medzi nami a online diskusia s režisérkou

Minimálna výška príspevku
50

Okrem online prístupu k filmu Medzi nami sa budete môcť o dokumente i pôrodníctve porozprávať s režisérkou Zuzanou Límovou počas súkromného rozhovoru cez videočet.

Feministický balíček: 3 filmy a 4 knihy

Minimálna výška príspevku
100

Okrem online prístupu k filmom Medzi nami (r. Zuzana Límová), Mesiac v nás a Mesiačiky (r. Diana Fabiánová) obohatíme vašu knižnicu o tieto tituly:

Bonding - matkina náruč po pôrode (M. Rašmanová, G. Janovičová)

Praktický sprievodca dojčením (A. Poloková)

Ešte netlačte! (I. Aldana, L. Lišiaková, V. Pizano)

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (Chimamanda Ngozi Adichie)


Súkromná projekcia s diskusiou

Minimálna výška príspevku
250

Jedinečná príležitosť pozrieť si dokumentárny film Medzi nami vo svojom meste a porozprávať sa o ňom s režisérkou Zuzanou Límovou. Zároveň podporíte vzdelávacie turné na vysokých školách. Platí na Slovensku a v Česku.