Pekné fotky ku kampani spravíte aj s mobilom. Stačí, ak dodržíte týchto 7 zásad

Pekné fotky ku kampani spravíte aj s mobilom. Stačí, ak dodržíte týchto 7 zásad

Pekné fotky ku kampani spravíte aj s mobilom. Stačí, ak dodržíte týchto 7 zásad
6. jún 2023
Inšpirácie

Ľudia si pri prezeraní vašej kampane všimnú aj jej vizuálnu stránku a aj podľa toho, aký dojem v nich zanechá, sa rozhodnú, či ju podporia. Preto by ste si mali dať záležať na fotkách, ktorými budete svoj projekt prezentovať. Ak dodržíte jednoduché odporúčania, zvládnete ich vytvoriť sami na svoj smartfón.

Vizuálny materiál je pre vašu kampaň nesmierne dôležitý. Ľudia neradi čítajú siahodlhé bloky textu a svoju pozornosť skôr sústredia na obrázky či videá, preto by mali byť spracované v dobrej kvalite.
Na zhotovenie pekných záberov nepotrebujete služby profesionála. Kvalitné fotky dokážete odfotiť aj na svoj mobil. Stačí, keď dodržíte týchto 7 základných zásad.

1. Zastabilizujte svoj mobil

Aj nepatrný pohyb rúk môže fotku rozmazať. Odporúčame vám preto upevniť váš mobil na pevný podklad. Stabilizáciu môžete jednoducho získať tak, že mobil opriete o múrik, stôl, stenu, no zrejme najefektívnejšie pre vás bude, ak si zaobstaráte statív.
Smartfón pevne zafixuje a vy sa nebudete musieť sústrediť na to, aby ste počas zachytávania okamihu zostali v úplnej nehybnosti. Navyše, statív môžete využiť nielen na fotenie, ale aj natáčanie videa. Do statívu pritom nemusíte investovať veľa peňazí – na internete nájdete kvalitné statívy už od 15 €.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

2. Využite mriežku

Zlatý rez, respektíve pravidlo tretín, je považovaný za jedno z najzákladnejších  kompozičných pravidiel. Ide o pomyselnú mriežku tvorenú zvislými a horizontálnymi čiarami, ktoré vytvoria obraz rozdelený na 3 x 3, teda celkovo 9 štvorčekov.
Ide o to, aby ste hlavný objekt fotky umiestnili do priesečníka pomyselných čiar v druhej tretine.To znamená, že objekt neumiestnite priamo do stredu, ani úplne na kraj, ale niekde medzi stred a okraj záberu. Pri dodržaní tohto pravidla budú vaše fotky estetické, pútavé a
vizuálne dobre čitateľné. Zlatý rez môžete dnes jednoducho dodržať aj vďaka vášmu smartfónu, ktorý vám mriežku zobrazí priamo na displeji počas fotenia, mriežku nájdete v nastaveniach.
Mriežku zúžitkujete aj pri ďalšom pravidle „menej je viac“. To znamená, že by objekt nemal vyplniť celý rámček, respektíve mriežku, ale iba jednu tretinu. Zvyšné dve tretiny by mal tvoriť takzvaný negatívny (prázdny) priestor, vďaka čomu objekt ešte viac vynikne.

3. Foťte ľudí s ohľadom na proporcie

  • Pri fotení portrétu si dajte pozor, aby ste objektu neorezali časť hlavy.
  • Ak fotíte celú osobu, prípadne skupinku ľudí, mali by ste skontrolovať, či ste jej/im neorezali špičky topánok.
  • Ak osoby nedokážete dostať na fotografiu celé, postavu môžete nasnímať cez orez. Nesnímajte však cez kĺby na končatinách – teda napríklad cez koleno – ale cez časti medzi kĺbami, ako sú napríklad stehná či pás.
  • Strážte si pozadie – skontrolujte, či fotografovanému z hlavy nerastú stromy alebo lampy verejného osvetlenia. Rovnako dbajte na to, aby prípadné pozadie nesplývalo s objektom, ktorý zaznamenávate (napríklad s vlasmi modelky).

4. Nájdite vhodné osvetlenie

Dobré svetlo je pri fotení extrémne dôležité a najkrajšie zábery nafotíte jednoznačne za denného svetla.
Ak neviete, ktorá časť dňa je najvhodnejšia, veľkej popularite sa teší takzvaná zlatá hodinka. Ide o prvé hodiny po úsvite a poslednú hodinu pred západom slnka, keď je slnko nízko nad horizontom. Svetlo sa čiastočne odráža od neba a zmäkčuje ho, čo vašim fotkám dodá jedinečný nádych.
Pri fotení vám neodporúčame používať blesk. Ten totiž produkuje silné svetlo, ktoré eliminuje väčšinu jemných odtieňov. Zábery v dôsledku toho pôsobia preexponovane, farby sú skreslené a ľudia neprirodzene bledí.
Pri hľadaní vhodného osvetlenia vždy dbajte na to, aby ste nefotili proti zdroju svetla – či už ide o slnko alebo bodové osvetlenie.

5. Nepoužívajte zoom

Určite ste si už všimli, že keď sa snažíte fotografovaný objekt manuálne priblížiť, s výsledkom nie ste spokojní. Digitálny zoom výrazne zhoršuje kvalitu pixelov, a tým aj celej fotografie.
Ideálne je, keď sa k objektu čo najviac priblížite. Prípadne fotku urobte z väčšej vzdialenosti a požadovaný záber orežte v postprodukcii.

6. Využite sériové snímanie

Je možné, že dokonalú fotku sa vám nepodarí urobiť na prvý pokus. Skúste využiť funkciu sériového snímania, ktorú ponúkajú aj staršie modely smartfónov. Snímač dokáže zhotoviť niekoľko záberov za sebou (zvyčajne 5, 10 alebo 30) pod približne rovnakým uhlom a vy si môžete vybrať ten najlepší. Takýmto spôsobom dokážete zachytiť aj skvelé momentky.

7. Vyhrajte sa s postprodukciou

Zhotovenie fotiek je len prvým krokom k tomu, aby bola vaša kampaň vizuálne atraktívna. Je možné, že zábery nebudete chcieť použiť v „surovom“ stave. Jednej môže chýbať jas, ďalšej kontrast, inú možno budete chcieť vyrovnať alebo skrášliť filtrom.
Dnes je na trhu veľa šikovných aplikácií, ktoré vám pomôžu s postprodukciou, pričom mnohé z nich sú online a zadarmo. Využiť môžete napríklad Pixlr, Fotor, Canvu a ďalšie.
Pri tvorbe vizuálnej stránky kampane by ste nemali zabúdať na zhotovenie dobrého videa, respektíve videí. Podobne, ako je to s fotením, aj na natáčanie vám dnes postačí váš mobil. Prečítajte si základné tipy, ktoré by ste mali dodržať, ak chcete natočiť dobré a kvalitné video na váš smartfón. V našom Magazíne nájdete aj ďalšie užitočné návody, ktoré vám pomôžu pripraviť úspešnú kampaň.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň