Dobré video ku kampani natočíte aj na mobil. Tieto tipy a online nástroje vám s tým pomôžu

Dobré video ku kampani natočíte aj na mobil. Tieto tipy a online nástroje vám s tým pomôžu

Dobré video ku kampani natočíte aj na mobil. Tieto tipy a online nástroje vám s tým pomôžu
7. feb 2023
Návody

Ak sa rozhodnete pridať do kampane video, máte väčšiu šancu na úspech. Natočenie dobrého a zároveň kvalitného videa vôbec nie je také náročné, ako si mnohí myslia. Stačí dodržať niekoľko základných odporúčaní.

Predstavte si, že svojim blízkym rozprávate o projekte, ktorý máte do detailov premyslený a chystáte sa ho zrealizovať. Zrejme z vás cítiť nadšenie, zápal, vášeň, odhodlanie. Presne tieto emócie by ste mali dostať aj k potenciálnym podporovateľom. Jednou z najefektívnejších ciest zdieľania emócií je video, ktorým im dokážete rýchlo a jasne predstaviť myšlienku projektu a zároveň s nimi nadviazať hlbšie spojenie.

Keďže nie každý z nás je profesionál, tvorba dobrého videa sa môže zdať na prvý pohľad náročná. Zároveň asi nechcete investovať priveľa do jeho prípravy a zaplatiť profesionálov. Dobrou správou je, že dnes vám k natočeniu kvalitného videa stačí smartfón. Stačí len vedieť, ako na to a mať pripravený dobrý príbeh, ktorý ľudí zaujme.

Ako natočiť kvalitné a výpovedné video na mobil?

1. Efektívne video = krátke video

Menej je niekedy viac a pri kampani to platí dvojnásobne. Divák pri krátkom a výstižnom videu nestratí pozornosť a bude si pamätať všetky informácie o vašej kampani.
Video by všeobecne nemalo presiahnuť viac ako 3 minúty, niektoré štúdie hovoria o trvaní v rozmedzí 45 sekúnd až 1,5 minúty. Tento čas vám stačí na to, aby ste upútali pozornosť diváka, vysvetlili príbeh svojho projektu a objasnili, na čo použijete vyzbierané peniaze. Ak vám tento čas nestačí, odporúčame natočiť viac kratších videí, ktoré viete zdieľať počas trvania kampane.

2. Vymyslite dobrý príbeh s emóciou

Predtým, než začnete točiť video, by ste mali mať pripravený (aspoň stručný) scenár. Scenáru predchádza vymyslieť skvelý príbeh, ktorý ľudí zaujme. Mnoho tvorcov síce natočí video, no zabúda na emóciu a tak len zostáva pri suchom opísaní produktu, na ktorý zbierajú peniaze.
Jednou z najlepších ciest, ako sa divákom vryjete do pamäti, je vytvorenie emocionálneho spojenia. Skúste im cez video odovzdať energiu, silnú emóciu, inšpiratívny či motivačný obsah, dojímavý príbeh. Čím viac sa spojíte s publikom, tým viac vás bude chcieť finančne podporiť. Osobné a autentické video pomôže ľuďom nielen zistiť, kto ste a prečo projekt realizujete, ale aj pochopiť, že svojou podporou môžu reálne niečo zmeniť.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

3. Ukážte sa

Jedným z najefektívnejších a produkčne najjednoduchších spôsobov, ako urobiť kampaňové video, je nominovať autora projektu – seba – do hlavnej úlohy. Prečo?
  • Sme spoločenské bytosti: máme prirodzenú potrebu pridať sa k iným a nasledovať ich. Ľudia sa s vami skôr spoja v prospech dobrej veci, keď sa im ukážete.
  • Ak budete vo videu vystupovať vy osobne, dokážete z anonymného nápadu spraviť osobný a autentický projekt, ktorému budú ľudia viac dôverovať.
  • Ako inak máte možnosť sprostredkovať vaše nadšenie a skutočné emócie spojené s projektom, ak nie práve osobnou výpoveďou?
  • Pre natočenie videa v štýle „hovoriaca“ hlava naozaj nepotrebujete náročné kulisy či technické vybavenie. Úplne postačíte vy, prípadne ďalší členovia tímu, ktorí na projekte pracujú.

4. Dbajte na kvalitu

Natáčanie videa na mobil je síce jednoduché, no napriek tomu majte na pamäti niekoľko dôležitých vecí:
  • video musí byť stabilné,
  • dobre osvetlené,
  • mať kvalitný zvuk,
  • malo by byť natočené na vhodnom mieste.
Zabezpečte si statív, respektíve sa snažte nejakým spôsobom mobil zastabilizovať. V opačnom prípade bude video pôsobiť amatérsky. Rovnako sa uistite, že je vás dobre počuť. Kamery na dnešných smartfónoch sú síce na vynikajúcej úrovni, no s mikrofónmi je to už horšie. Nebojte sa využiť špeciálne slúchadlá alebo externý mikrofón (základné modely nájdete už približne od 30 €).
Príklad vhodne zvolenej lokality a stabilného videa
Ďalším faktorom úspechu je vhodne zvolená lokalita, kde budete natáčať. Snažte sa eliminovať hluk či ľudí v pozadí. Rovnako si zabezpečte vhodné osvetlenie. Myslite pritom na to, že zdroj svetla by sa mal nachádzať vždy za kamerou. Dôležitá je aj časť dňa, kedy budete točiť – odporúčame prirodzené mäkké svetlo počas východu či západu slnka.

5. Nezabudnite na postprodukciu

Keď ste úspešne absolvovali predchádzajúce kroky a máte v rukách kvalitný materiál, stačí ho už len spracovať do finálnej podoby. S postprodukciou vám môže pomôcť niektorý z nasledujúcich bezplatných online nástrojov:

iMovie

Aplikáciu na úpravu videa od spoločnosti Apple môžete používať na počítačoch Mac, iPhonoch a iPadoch. Na všetkých týchto zariadeniach je už vopred nainštalovaná. Bezplatný softvér zahŕňa celý rad video efektov a nástrojov, napríklad korekciu farieb či stabilizáciu obrazu. Zároveň je navrhnutý tak, aby s ním dokázali pracovať aj ľudia bez skúseností s úpravou videa.

HitFilm

Bezplatný a veľmi rýchly program je dostupný pre používateľov počítačov Windows aj Mac. Intuitívne rozhranie vám umožňuje orezávanie, kopírovanie či synchronizáciu vášho videa. Nájdete tu síce základné, no zároveň vysoko efektívne nástroje.

Quik

Bezplatná aplikácia od GoPro slúži na vytváranie viacklipových filmových pásov (Reels). Nástroj bol navrhnutý špeciálne na tvorbu krátkych, rýchlych a zábavných videí. Umožňuje vám mixovať a spájať klipy, pridávať efekty či zvukové stopy a exportovať hotové video v priebehu pár minút.

KineMaster

S týmto mobilným video-editorom môžete pracovať na zariadeniach Android, iPad aj iPhone. Klipy dokážete orezávať, strihať a upravovať po jednotlivých snímkach. To isté platí aj pre zvukové stopy. Medzi ďalšie funkcie KineMaster patria prechody, prelínanie a úpravy osvetlenia. Všetky tieto funkcie sú dostupné v intuitívnom rozhraní.

Canva online

Bezplatný video editor vám poskytne výkonné nástroje na úpravu vášho videa, a to bez toho, aby ste si museli sťahovať akúkoľvek aplikáciu či softvér. Klipy môžete nahrávať, spravovať alebo ich presúvať na časovú os. Rovnako ich dokážete strihať, upravovať ich veľkosť, pridať do nich text, prechody, grafické prvky a iné.

Stop Motion Studio

Obľúbená bezplatná aplikácia vám pomôže jednoducho a rýchlo vytvoriť stop-motion filmy. Ponúka celý rad jedinečných funkcií – dokážete v nej editovať jednotlivé snímky, disponuje skvelým zvukovým editorom či režimom prekrývania, vďaka ktorému môžete zobraziť rozdiely medzi snímkami. Rovnako v nej nájdete interaktívnu časovú os, takže dokážete pracovať so stovkami snímok bez toho, aby ste sa v nich stratili.
Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu vytvoriť skvelé video, vďaka ktorému dotiahnete svoju crowdfundingovú kampaň do úspešného konca. Ďalšie užitočné tipy na natočenie dobrého videa, a to priamo od autorov úspešných kampaní, nájdete tu.
Tento článok vznikol v spolupráci s naším nórskym partnerom, organizáciou Norsensus Mediaforum vďaka podpore projektu ‘Crowdfunding – nástroj posilnenia finančnej nezávislosti OOS’ z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň