Máme za sebou rekordný rok. Verejnosť podporila zmysluplné slovenské projekty sumou 1,5 milióna eur

Máme za sebou rekordný rok. Verejnosť podporila zmysluplné slovenské projekty sumou 1,5 milióna eur

Máme za sebou rekordný rok. Verejnosť podporila zmysluplné slovenské projekty sumou 1,5 milióna eur
18. jan 2022
Inšpirácie

Počet spustených kampaní na StartLabe zaznamenal vlani viac než 50-percentný medziročný nárast. Verejnoprospešné zámery sa rozhodlo podporiť vyše 32-tisíc ľudí, vďaka ktorých príspevkom bolo až 78 % kampaní úspešných. Niektorým sa podarilo cieľovú sumu nielen naplniť, ale dokonca presiahnuť. Pozrite si zoznam tých, ktorým sa darilo najviac.

Vložiť čas a energiu do projektu, ktorý zlepší život iným. Touto myšlienkou sa počas uplynulého roka riadili stovky aktívnych Slovákov, ktorým záleží na okolitom dianí a chcú sa podpísať pod vznik nových vecí. Každý mesiac prostredníctvom našej platformy spustili desiatky nových kampaní. Dokopy ich bolo rekordných 322, čo je o 51 % viac než v roku 2020. Ani nevieme, ako vám všetkým, ktorí ste sa rozhodli na crowdfunding využiť práve našu platformu, dostatočne poďakovať.

Je nám však jasné, že nič z toho by sa nepodarilo, nebyť vyše 32-tisíc šľachetných ľudí, ktorí zmysluplné projekty podporili neuveriteľnou sumou takmer 1,5 milióna eur. Patrí vám obrovské „ďakujeme“!
Vlani nám na schválenie prišlo množstvo kampaní rôzneho zamerania. Niektoré sa snažili o rozvoj ekológie, ďalšie sa zamerali na ľudské práva, iné zas na oblasť kultúry, umenia či vzdelávania. Každý z inovatívnych nápadov si našiel vlastné publikum, pričom až 78 percent kampaní bolo úspešných. To znamená, že sa im podarilo naplniť, prípadne presiahnuť cieľovú sumu. Tešiť sa tak môžeme na vznik 251 nových a jedinečných zámerov.

Pozrite si 5 kampaní, ktoré počas minulého roka zaujali najväčší počet podporovateľov:

5. MACKO UŠKO - hrdina z večerníčka s vôňou knihy

Cieľom projektu z dielne Vydavateľstva Slová bola publikácia prvého dielu zbierky príbehov o Mackovi Uškovi v slovenskom preklade. Knižný dom našiel podporu u 1 086 fanúšikov a pôvodne plánovanú cieľovú sumu 8-tisíc eur sa mu podarilo presiahnuť viac než trojnásobne. Nakoniec tak vyzbieral 35 700 eur.
Knihy o mackovi so smiešnym uškom, na ktorých vydanie začalo vydavateľstvo hľadať financie v septembri 2021, boli už 1. decembra dostupné v kníhkupectvách Panta Rhei. Konateľka knižného domu Mária Lachkovičová uvádza, že kniha sa od spustenia predpredaja neochvejne drží v prvej päťke najpredávanejších titulov. Spolu s plyšovým medvedíkom, ktorého si mohli prispievatelia vybrať už počas kampane ako jednu z odmien.

Náš edičný plán na najbližšie obdobie zahŕňa
aj druhý zväzok príbehov o Mackovi Uškovi,
čím sa uzavrie kompletné dielo Czesława Janczarského o mackovi s ovisnutým uškom.

Mária Lachkovičová, konateľka vydavateľstva Slová

4. Daniel Hevier: Škola pre tvoju budúcnosť

Známy slovenský spisovateľ Daniel Hevier sa po 50 rokoch vzdelávania detí rozhodol vydať „učebnicu“ pre budúcnosť. Chce dosiahnuť, aby sa do nej žiaci ponorili ako do napínavého príbehu, ktorého hlavnými postavami sú práve oni. Nápad zaujal 1 106 ľudí, ktorí na kampaň prispeli viac než 32-tisíc eurami. Aktuálne majú možnosť kúpiť si publikáciu, ktorú podporili, cez e-shop Chymeros.

3. "SME ALIIS, SME INÍ" ...buďte prosím Aliis s nami

Nezisková organizácia Aliis prevádzkuje v Trenčianskej Teplej denný stacionár pre 10 dospelých ľudí s mentálnym postihnutím. Jeho fungovanie by mali podporovať obce, z ktorých klienti pochádzajú. Túto povinnosť si však neplnia a vedenie Aliis preto poprosilo o pomoc Slovákov. Tí neváhali a 1 280 z nich zaslalo na účet neziskovky viac než 15-tisíc eur.
Organizácia tak bude môcť pokračovať vo svojej činnosti, ktorá spočíva napríklad v sprostredkúvaní okolitého sveta klientom, no aj v ich sprevádzaní na kultúrnych podujatiach či rôznych výletoch. Okrem toho ich učí, ako sa správať v reštauráciách, obchodoch či na úradoch. Riaditeľka neziskovky Barbora Tomanová dnes tvrdí, že zbierka na našej platforme organizáciu doslova zachránila.

Dostali sme sa do bodu, keď boli naše
dlhy aj vyhliadky neúnosné.
Zároveň sa však snažíme kráčať cestou istej
dôstojnosti a sebestačnosti, a preto nám systém,
kde síce získame financie, avšak za odmenu, prišiel ako ideálny.

Barbora Tomanová, riaditeľka Aliis, n.o.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

2. Obnovme starú školu pre majstra hračiek z Kyjatíc

Cieľom kampane bolo zriadenie dielne pre posledného majstra kyjatickej hračky na Gemeri, pána Ladislava Hedvigiho. Vďaka viac než stovke podporovateľov, ktorá na projekt prispela dokopy 27-tisíc eurami, budú môcť autori kampane vykonať nevyhnutné sanačné práce na budove 200-ročnej školy v Kyjaticiach a pristavať k nej drevenú verandu, kde vznikne dielňa na výrobu tradičných hračiek. „Aj keď vyzbieraná suma bola vyššia, ako sme si vopred stanovili, v dôsledku zvýšenia ceny stavebných materiálov ledva vystačila na plánovaný rozsah,“ hovorí Lívia Gažová z programu Posledné domy, ktorý je zameraný na záchranu vidieckych domov v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska.

Vďaka kombinácii silného príbehu a odhodlania
pána Hedvigiho s jeho krásnymi, ručne robenými odmenami,
sa nám podarilo vyzbierať viac ako 27 000 eur.
Doslova za pár hodín mu tisícky ľudí zmenili život.

Lívia Gažová z programu Posledné domy

1. Buď pri tom: Tvoríme novú generáciu turistických útulní

Prerobiť slovenské útulne na architektonické skvosty, s ohľadom na prírodu, históriu a tradície. Zámer z dielne najväčšieho turistického klubu na Slovensku KST Hikemates zaujal 1 834 podporovateľov a už po troch dňoch od spustenia kampane mala ambiciózna idea vyzbieraných 40-tisíc eur. Keďže nakoniec sa autorom podarilo vyzbierať ďalších 21-tisíc, kampaň sa dostala do jednoznačného vedenia minuloročného rebríčka. Navyše, po spoločenských hrách satirickej stránky Zomri sa stala treťou najúspešnejšou kampaňou v histórii StartLabu.

Z vyzbieranej čiastky, ktorá 6-násobne prekročila
naše pôvodné očakávania, sme sami zrekonštruovali
alebo podporili rekonštrukciu troch existujúcich útulní.


KST Hikemates

Autori aj po skončení aktívnej kampane svojich podporovateľov pravidelne informujú o vývoji projektu v sekcii Novinky. Pre útulňu v Malých Karpatoch aktuálne vybavujú stavebné povolenie, pričom odovzdať by ju chceli do leta tohto roka. Do rovnakého termínu by chceli stihnúť aj výstavbu útulne vo Volovských vrchoch. Útulňa na Muránskej planine, ktorej vybudovanie konzultujú s mestom Tisovec, by mala stáť do konca roka 2022.

Ďakujeme za podporu šírenia myšlienky crowdfundingu

Chceli by sme špeciálne poďakovať 490 podporovateľom, ktorí koncom uplynulého roka prispeli na našu vlastnú kampaň. Vďaka vám sme vydali prvú slovenskú učebnicu o crowdfundingu. A nielen to. Keďže vaša podpora presiahla naše očakávania a vyzbierali sme viac než dvojnásobok pôvodne plánovanej sumy, učebnicu sme zadarmo rozposlali do 450 knižníc, škôl a kultúrnych inštitúcií. A od februára ju budete môcť nájsť aj na pultoch kníhkupectiev Martinus.

Ďakujeme, že ste pomohli urobiť uplynulý rok lepším a tešíme sa na všetky parádne projekty, ktorým pomôžeme s financovaním aj v roku 2022.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň