Pomoc Ukrajincom aj podpora zmysluplných projektov. 5 aktívnych Slovákov dokazuje, že aj v kríze je možné posúvať spoločnosť k lepšiemu

Pomoc Ukrajincom aj podpora zmysluplných projektov. 5 aktívnych Slovákov dokazuje, že aj v kríze je možné posúvať spoločnosť k lepšiemu

Pomoc Ukrajincom aj podpora zmysluplných projektov. 5 aktívnych Slovákov dokazuje, že aj v kríze je možné posúvať spoločnosť k lepšiemu
6. dec 2022
Inšpirácie

Vojna v susednej krajine, vražda členov LGBTI+ komunity, energetická kríza. To je len zlomok nešťastí, ktorým musela naša spoločnosť tento rok čeliť. Napriek tomu sa každý z nás snažil ťažkú dobu prežiť. Piatich ľudí pôsobiacich v rôznych oblastiach sme sa pýtali, akými aktivitami sa s udalosťami roka 2022 vysporiadali.

Tomáš Kriššák, expert na informačnú bezpečnosť

Občianske vzdelávanie musí mať na školách svoje miesto

Bezpečnostný analytik Tomáš Kriššák verí, že občianske vzdelávanie a poznanie moderných dejín má na školách svoje pevné miesto. Aj to ho viedlo k myšlienke na vydanie komiksu Kira, ktorý má učiteľom a žiakom slovenských škôl pomôcť získať objektívny pohľad na konflikt na Ukrajine. Vzdelávací projekt si okamžite získal obrovskú podporu verejnosti a kampaň na StartLabe mala už po polhodine od spustenia vyzbieraných 50 % prostriedkov na svoju realizáciu.

Okrem tejto aktivity bol Tomáš žiakom kysuckých základných a stredných škôl už druhýkrát prednášať o kritickom myslení. „Žiaci aj ich pedagógovia reagovali veľmi pozitívne, pozorne a vďačne.“ Cesty do regiónov napĺňajú Tomáša pozitívnou energiou a považuje ich za hmatateľné potvrdenie toho, že Slovensko je krajinou dobrých, šikovných a talentovaných ľudí, a to naprieč všetkými generáciami.

Prítomnosť dobra a ľudskosti v našej spoločnosti sa Tomášovi potvrdila aj v situácii, keď pomáhal zháňať odvoz mladej ukrajinskej rodine. Tá pred vojnou ušla do Vysokých Tatier, no pre zlé spoje sa dlho nemohla dostať späť domov. „Keď som sa obrátil na svoje okolie, či by sa nenašiel niekto, kto by ich odviezol, do pár minút sa mi ozvalo veľa ochotných ľudí. Nakoniec rodina šťastne dorazila domov a sú v poriadku,“ spomína Tomáš.
Lucia Pašková, podnikateľka a aktivistka

Ľudia by sa mali dokázať spojiť aj v čase mieru

Spoluzakladateľka firmy Curaden Slovakia Lucia Pašková priznáva, že aj jej rok bol ovplyvnený tragickými udalosťami, ktoré sa počas neho odohrali. Miesto rezignácie sa však snažila pomôcť, kde sa dalo. „Vo februári som sa zapojila do pomoci Ukrajine cez iniciatívu Kto pomôže Ukrajine. Pomáhala som finančne, ale aj ako dobrovoľníčka,“ hovorí Lucia. „Zapojila som sa do iniciatívy Ide nám o život, ktorá sa usiluje o zabezpečenie rovnoprávnosti a bezpečnosti LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, aby mohli v našej krajine žiť bez strachu a nenávisti,“ hovorí.

Lucia zároveň počas celého roka finančne podporovala viacero zmysluplných projektov a neziskoviek – napríklad Leaf, Vagus, Mareenu a ďalšie. Rovnako prispievala na realizáciu projektov na StartLabe – podporila vydanie viacerých kníh, komiksu Kira, ale aj vybudovanie učebne v Zaježovej či rekonštrukciu Divadla Stoka.

Lucia sa tento rok utvrdila v tom, že na Slovensku máme veľa šikovných a angažovaných ľudí, ktorí sa v časoch krízy vedia naštartovať a spojiť sily pre dobrú vec. „Keby sme tieto naše vlastnosti vedeli využiť aj v čase mieru a dokázali spoločne pracovať na zlepšení stavu Slovenska, tak by sme mali nielen nádej na lepší zajtrajšok, mohli by sme sa stať vlajkovou loďou zmeny a ukázať aj ostatným krajinám, čo všetko je cez spoluprácu a dôveru možné,“ dodáva Lucia.
Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva N Press a hudobník

Ochota pomáhať je u nás veľmi rozšírená

Lukáš Fila je riaditeľom vydavateľstva N Press, basgitaristom skupiny Korben Dallas a pravidelným podporovateľom kampaní na StartLabe. Počas uplynulého roka mal hneď niekoľko dôvodov na radosť, a to ako v súkromnom, tak aj v profesnom živote. Po dvoch rokoch pandémie sa jeho kapela vrátila na pódiá a podarilo sa jej vydať nový album Deti rýb, ktorý má podľa hudobníka veľmi pekné ohlasy.

Vydavateľstvo rozbehlo projekt Napunk v maďarskom jazyku a predalo rekordne veľa kníh. „Mám obrovské šťastie, že môj život mi dáva dôvody na optimizmus. Dúfam, že aspoň čiastočne sa podarí zlepšiť aj spoločenskú situáciu a všetko bude v poriadku.“

Lukáš však nezostal iba pri slovách a pre zlepšenie situácie v spoločnosti sa snažil niečo robiť počas celého roka. Ako jednotlivec podporoval rôzne neziskové organizácie, napríklad Via Iuris, Teach for Slovakia, Človek v ohrození či Dobrý anjel. Spolu so skupinou odborníkov pripravil publikáciu Poučenia z covidu, ktorá mapuje dva roky pandémie.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine Denník N realizoval viacero verejnoprospešných aktivít – spustil crowdfunding na podporu ukrajinských novinárov, vydával vzdelávacie magazíny pre stredné školy a realizoval edukačné prednášky o živote v Rusku. „Mal som možnosť vidieť, že ochota pomáhať je u nás veľmi rozšírená a bol som hrdý na reakciu našej spoločnosti,“ hodnotí vydavateľ.
Zuzana Zaťovič, projektová manažérka StartLabu

Slováci sa aj v ťažkých časoch dokážu adaptovať a nerezignujú

Rok Zuzany Zaťovič, projektovej manažérky StartLabu, bol do veľkej miery ovplyvnený vojnou na Ukrajine. „Veľmi dobre si pamätám deň, keď Rusko napadlo Ukrajinu a naliehavý vnútorný pocit, že musím niečo urobiť,“ spomína. Preto sa bez váhania zapojila do iniciatívy občianskeho združenia Post Bellum, v rámci ktorého pre Ukrajincov nakupovala nepriestrelné vesty, prilby, zdravotnícky materiál a iné obranné a ochranné pomôcky. Zuzka považuje ochranu bojujúcich Ukrajincov za extrémne dôležitú aj preto, že táto oblasť je verejnosťou často opomínaná.

Nielen vývoj po vypuknutí vojny v susednom štáte ju však utvrdil v tom, že ľudia sa v dôležitých momentoch dokážu postaviť na správnu stranu a vyjadriť zásadný postoj. Zároveň sú schopní otriasť sa a adaptovať, a to bez toho, aby zostali rezignovaní a otupení.
Práve aktívni a angažovaní ľudia sú pre Zuzku jedným z faktorov, ktorý jej dáva nádej na lepšie zajtrajšky. Ďalším je jej práca – na StartLabe sa totiž tento rok podarilo spustiť systematickú tvorbu vzdelávacieho obsahu a jeho distribúciu. „Plán na túto aktivitu sme mali už veľmi dlho, no vždy prišli iné, naliehavejšie veci a kapacity nepustili. Teším sa z ľudí, s ktorými na tom robíme, z našich veselých porád, z dobre nastaveného systému práce. A najmä z toho, že u nás ľudia nájdu množstvo hodnotných informácií, ktoré im pomôžu robiť ešte lepšie a úspešnejšie kampane,“ dodáva Zuzka.
Ján Dobrík, herec a autor kampane ILÚZIE. Vydanie fotoknihy

Každodenné maličkosti sú tým, čo nás posúva vpred

Herec Ján Dobrík mal tento rok na StartLabe úspešnú premiéru. Na vydanie fotoknihy ILÚZIE, ktorá zachytáva jeho hereckých kolegov, sa mu podarilo vyzbierať skoro 7 700 €. Okrem toho, že v lete sa mu knižku podarilo vydať, bol jeho rok plný ďalších pozitívnych momentov. „O čosi viac som si uvedomil, ako rýchlo beží čas a že si ho chcem vyskladať ako defilé činností, ktoré ma obohacujú,“ hovorí známy herec, ktorý zastáva názor, že práve každodenné maličkosti sú tým, čo nás posúva vpred a do istej miery formuje.

Ján medzi tieto pekné veci radí čas strávený so svojimi deťmi, čítanie literatúry pred ľuďmi, ktorí dnes na túto činnosť nemajú priestor a v nemalej miere aj hranie divadelných predstavení, ktoré dávajú priestor na zamyslenie sa. Viera v silu povolania, ktoré si vybral, ale aj celková viera v dobro ľudí dávajú hercovi nádej, že naša spoločnosť sa uberá správnym smerom.
Napriek ťažkému roku, ktorý máme za sebou, by sme si mali dokázať nájsť dôvody na radosť. Veríme, že aj vy máte v živote oporné body, ktoré vám dodávajú optimizmus a vieru v lepšie zajtrajšky. Zároveň dúfame, že napriek neistej dobe neprestávate podporovať dobré veci rôzneho druhu a šíriť okolo seba dobro. Prajeme vám krásne sviatky a lepší rok 2023.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň