Chcete sa cítiť užitočne? Začnite s dobrovoľníctvom a získajte viac, než len dobrý pocit

Chcete sa cítiť užitočne? Začnite s dobrovoľníctvom a získajte viac, než len dobrý pocit
2. aug 2022 Inšpirácie

Dobrovoľníci sú pre tretí sektor nenahraditeľní, keďže práve vďaka nim dokážu neziskovky realizovať mnohé svoje aktivity. Ich úloha v spoločnosti je však oveľa významnejšia – dobrovoľníci sú jedným zo základných aspektov zdravej občianskej spoločnosti. Prečítajte si o skúsenostiach dobrovoľníkov, možnostiach nezištne pomáhať a zistite, ako by ste mohli byť užitoční vy.

Martina Bednárová je šéfredaktorkou lifestylového online magazínu Brainee. Okrem toho dvakrát mesačne pomáha neziskovke Depaul Slovensko, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova. Klientom pripravuje raňajky či večere, prípadne im chystá deky a posteľnú bielizeň. Prečo sa mladá pracujúca žena rozhodla tráviť svoj voľný čas práve týmto spôsobom? „Spočiatku som len chcela mať v ťažkom životnom období pocit, že som potrebná. Postupne sa to však pretavilo do pravidelnej aktivity, ktorá mi pomáha udržať si realistický pohľad na život, hovorí,“ hovorí.

Podobnú odpoveď by sme zrejme dostali aj od tisícok ďalších slovenských dobrovoľníkov, ktorí venujú svoj čas a energiu tým, ktorí to potrebujú.

Prvým krokom je vystúpenie z komfortnej zóny

Ľudia sa dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami stávajú z rôznych dôvodov. Mnohí vďaka tejto aktivite získajú zručnosti potrebné pre lepšie uplatnenie sa v práci, zdokonalia svoje organizačné či komunikačné schopnosti, zvýšia si sebadôveru alebo rozšíria zoznam svojich kontaktov.

Ďalšia skupina ide pomáhať preto, že chce zlepšovať svet okolo seba. „Vystúpenie z komfortnej zóny nám pomáha viac spoznať svet, spoločnosť a cez tieto zážitky aj samého seba. Niektoré moje problémy mi vďaka tomu prišli banálne a mám pocit, že v sebe pestujem empatiu,“ menuje dôvody Martina.

Podobne sa na dobrovoľníctvo pozerá aj riaditeľka Centra pre filantropiu Zuzana Thullnerová, ktorá z neho urobila súčasť svojho života už keď bola študentka. „Pri dobrovoľníctve sa cítim slobodne, naplňujúco a niekedy aj statočne. Aj keď často ide o jednoduché veci, práve tie robia život krásnym,“ vraví.

V čase krízy je pomoc dobrovoľníkov rozhodujúca

Niektoré Zuzanine dobrovoľnícke aktivity sú dlhodobé a opakujúce sa, niektoré jednorazové a ďalšie prichádzajú v čase krízy. Výnimkou nie je ani aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine – naša riaditeľka poskytovala utekajúcim ľuďom služby na bratislavskej Hlavnej stanici a neskôr aj v Asistenčnom centre pomoci na Bottovej ulici.

Neziskovky sa zhodujú na tom, že význam dobrovoľníkov pre spoločnosť sa v podobných krízových situáciách ešte umocňuje. Organizácia Človek v ohrození, ktorá vo februári spustila program SOS Ukrajina, spolupracovala od vypuknutia konfliktu s približne 560 dobrovoľníkmi a celkovo sa jej databáza rozšírila o 5 000 ľudí ochotných pomáhať. „Ak sa naskytne kríza, ľudia nechcú sedieť doma a pozerať sa v televízii, ako sa to deje. Chcú byť užitoční a pomáhať. Bolo veľmi milé sledovať situácie, keď sa nám ozývali desiatky ľudí, že prídu aj z Prahy alebo Brna len preto, že chcú pomôcť. Pomáhala nám dokonca aj jedna Američanka,“ hovorí komunikačná manažérka neziskovky Človek v ohrození Simona Stískalová.

Niektoré subjekty priznávajú, že bez dobrovoľníkov by ťažké obdobia dokázali preklenúť len ťažko. Do náročnej situácie sa počas pandémie dostala organizácia Depaul Slovensko, ktorá denne pomôže aj 350 klientom. Na prelome rokov 2021 a 2022 sa veľká časť jej zamestnancov ocitla v karanténe. „Práve dobrovoľníci boli ochotní prísť a pomôcť. Viacerí z nich sa pre nás na krátku dobu stali skvelými kolegami a dokázali krátkodobo nahradiť našich zamestnancov. Bez ich pomoci by sme mali obrovský problém udržať naše služby v chode,“ spomína riaditeľ Jozef Kákoš.

Sektor si však dobrovoľníkov váži aj mimo krízy, keď na povrch vychádza viac než len to, že sa neboja psychicky či fyzicky náročnej práce. „Prinášajú do organizácie nový vietor, sú aktívni a svojím pozitívnym prístupom vedia ovplyvniť ľudí, s ktorými spolupracujeme. Spájajú komunitu s ostatným obyvateľstvom, pomáhajú šíriť dobré meno našej organizácie,“ menuje Simona Stískalová z Človeka v ohrození. Jozef Kákoš s ňou súhlasí. „Sú pre nás majákom pozitívnej energie a pocitu, že v pomoci ľuďom na okraji spoločnosti nie sme sami,“ vraví.

Spôsob ako búrať nepravdivé stereotypy

Dobrovoľníci sú podľa riaditeľa Kákoša veľkým prínosom aj pre spoločnosť ako takú, pretože svoju priamu skúsenosť šíria doma, v práci, či medzi priateľmi. „Tým menia postoje svojho okolia voči ľuďom bez domova, robia spoločnosť citlivejšou a nás všetkých lepšími,“ vysvetľuje. Dobrovoľníkov prirovnáva k tvorcom mostov, ktorí preklenujú hranicu medzi bežnou spoločnosťou a ľuďmi na jej okraji. „Prenášajú svoje človečenstvo do vylúčených komunít a zároveň prinášajú príbehy a reálnu skúsenosť s vylúčenými komunitami späť medzi bežných ľudí,“ vraví riaditeľ neziskovky.

Jeho slová v praxi potvrdzuje dobrovoľníčka Martina. „Výrok, že ľudia bez domova si za svoj stav môžu sami, je najväčší stereotyp, s akým som sa v živote stretla. Nie je to pravda. Drvivá väčšina ľudí bez domova sa len nenarodila do usporiadanej rodiny, ale do prostredia, kde vládol alkohol, drogy, kde nebolo vzdelanie a láska. Čo to je, ak nie nedostatok šťastia?“ zamýšľa sa. Vďaka skúsenostiam z nocľahárne si novinárka začala viac vážiť nielen bežné veci, ale aj možnosti, ktoré jej život ponúka. „Uvedomujem si, že som dostala do vienka zdravie, blahobyt, rozum, slobodu a voľnosť, zázemie. Prácu, vďaka ktorej môžem cestovať kde chcem, jesť čo chcem, nosiť oblečené čo chcem. Nie každý má také šťastie.“

Dobrovoľníctvo rozvíjame aj na StartLabe

Autori, ktorí sa rozhodnú pre crowdfunding na našej platforme sa zhodujú na jednom – ich primárnym cieľom je síce vyzbieranie peňazí na projekt, no nakoniec si odnášajú oveľa viac. Niektorí získajú nových sponzorov, ďalší fanúšikov na sociálnych sieťach, časť zaujme celoštátne médiá.

Kultúrno-komunitnému priestoru Hory Doly sa zase práve vďaka crowdfundingu podarilo získať aktívnych ľudí. Vďaka kampani sa ku nám pridali ďalší dobrovoľníci, čo bolo pre fungovanie priestoru nevyhnutnosťou. Preto túto kampaň definujeme ako prevratnú,“ uviedla autorka kampane Umeano Alexandra Matiszová.

Alexandra hovorí, že na začiatku kampane sa o komunitný priestor v Liptovskom Mikuláši starala iba so svojím priateľom Michalom. Postupne sa k nim pridali ďalší aktívni ľudia a dnes ich je v priemere 8. Dobrovoľníčka Paulína vytvorila priestoru Hory Doly nové logo, Veronika navrhuje dizajn a šije závesy, Elia sa podieľa na príprave hudobných akcií. Anička a Janka zas pomáhajú pri swapoch Vymenenô. „Vznikla z toho dlhodobá spolupráca, ktorá trvá aj po ukončení kampane a takmer všetci sú nám nápomocní nielen pri projekte Umeano, ale aj pri iných akciách,“ hovorí Alexandra.

Možností pomôcť je veľa, sledujte aj dobrovoľnícke centrá

Na podpore dobrovoľníckej činnosti budeme ako StartLab pracovať aj počas nasledujúcich mesiacov. Plánujeme zrealizovať niekoľko školení pre krajské dobrovoľnícke centrá, ktoré prepájajú dobrovoľníkov s neziskovým sektorom. Naším cieľom je dostať myšlienku crowdfundingu aj do regiónov. Ak ste organizácia zameraná na rozvoj v ktoromkoľvek slovenskom regióne a máte o takýto workshop záujem, ozvite sa nám.

Ak ste dobrovoľník či dobrovoľníčka, prípadne s dobrovoľníctvom ešte len plánujete začať, zaujímavé a pravidelne aktualizované ponuky nájdete na weboch jednotlivých dobrovoľníckych centier. Stačí, keď sa rozhodnete, či chcete pomôcť jednorazovo alebo pravidelne, sami alebo v skupine, vonku či vnútri, intelektuálne alebo manuálne. Dobrovoľnícku činnosť je dnes možné vykonávať v akejkoľvek oblasti – od sociálnej, kultúrnej, športovej, až po humanitárnu či ľudsko-právnu.

Zdroj titulnej foto: Depaul Slovensko

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na
vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň