V roku 2022 ste pomohli viac ako 200 projektom z celého Slovenska. Pozrite si, ktoré sa tešili najväčšej podpore

V roku 2022 ste pomohli viac ako 200 projektom z celého Slovenska. Pozrite si, ktoré sa tešili najväčšej podpore

V roku 2022 ste pomohli viac ako 200 projektom z celého Slovenska. Pozrite si, ktoré sa tešili najväčšej podpore
17. jan 2023
Príbehy

Napriek náročnému roku, ktorý máme za sebou, sa vyše 20 700 ľudí rozhodlo podporiť zmysluplné projekty na StartLabe. Spolu sa na úspešné zámery z oblasti ekológie, umenia, lokálneho rozvoja a mnohých iných, podarilo vyzbierať skoro 815 000 €. Pozrite sa, ktoré kampane zaznamenali vlani najväčší úspech.

Minulý rok bol v mnohých ohľadoch nesmierne ťažký. O to väčšiu radosť však máme z toho, že sa niesol v znamení dobra a pomoci. Dobrovoľníci sa zmobilizovali, aby pomohli ľuďom utekajúcim z Ukrajiny, aktívni občania sa zastali demokratických hodnôt, keď vyšli do ulíc po vražde dvoch členov LGBTI+ komunity a vy ste napriek všetkému neprestali podporovať projekty na StartLabe.

Šikovní autori, ktorým záleží na našej spoločnosti, spustili v uplynulom roku na našej platforme celkovo 240 kampaní. Vyše 20 700 podporovateľov im na realizáciu ekologických projektov, organizáciu kultúrnych a umeleckých eventov či vydávanie kníh prispelo viac ako 814 000 €. Patrí vám obrovské „ďakujeme“, pretože bez vás by sa nič z toho nepodarilo.

Pozrite si 5 kampaní, ktoré počas minulého roka zaujali najväčší počet podporovateľov:

5. Fantasy kniha napísaná bradou

Spisovateľ Michal Škombár je z dôvodu svalového ochorenia na dýchacom prístroji a tvorí len pomocou brady a dvoch prstov. Vlani sa cez StartLab rozhodol vydať svoju šiestu knihu – príbeh o priateľstve malého dievčaťa a sršňa. Jeho tvorbu podporilo 488 ľudí, ktorí mu na vydanie knihy poslali vyše 11 000 €.
Pred Vianocami sa z fantasy knihy tešili prví podporovatelia, ktorí si ju v Michalovej kampani vybrali ako odmenu. Mladý spisovateľ tvrdí, že povzbudený svojím čitateľským fanclubom aktuálne usilovne pracuje na nových knižkách. StartLab považuje za „skvelý projekt, ktorý dáva možnosť zabojovať o svoju víziu každému bez rozdielu.“

4. Komiks o hrdinoch Ukrajiny

Ruská propaganda je, žiaľ, realitou aj na Slovensku a naše školy nie sú výnimkou. Aj preto sa Tomáš Kriššák, expert na informačnú bezpečnosť, rozhodol vydať komiks KIRA. Jeho cieľom bolo priniesť objektívny pohľad na konflikt na Ukrajine a zvýšiť odolnosť nášho obyvateľstva voči propagande.
Napriek tomu, že Tomáš na realizáciu projektu potreboval 5 000 €, nakoniec mu 500 podporovateľov poslalo viac ako trojnásobok. Vďaka tomu sa podarilo vytlačiť 5 000 kusov komiksu a distribuovať ho do slovenských stredných škôl. „Finálna miera podpory mi vyrazila dych. Ozvali sa nám aj ďalšie organizácie z Čiech a USA, ktoré majú záujem o preklad a rozšírenie komiksu do ďalších krajín,“ hovorí Tomáš.

3. Ilustrovaná kniha od ZOMRI

Admini satirickej stránky ZOMRI už roky poukazujú na kauzy, ktoré sa dejú v našej krajine. Vlani na jeseň sa rozhodli spustiť na StartLabe svoju štvrtú kampaň. Zbierali peniaze na vydanie knižky s výstižnými grafikami, ktoré skrývali rôzne posolstvá. Na to, aby ich čitateľ odhalil, ich musel zoškrabať mincou. Na realizáciu jedinečného zámeru im 944 ľudí poslalo vyše 36 200 €. „Kampaň nám splnila základný cieľ, ktorým bolo zaplatiť výrobu knihy a autorku ilustrácií,“ zhodnotili admini.
V decembri mali autori kampane plné ruky práce, pretože svojim podporovateľom sľúbili, že im knihu doručia do Vianoc. „Momentálne sa už zaoberáme len výnimočnými prípadmi, keď niekto zadal nesprávnu e-mailovú adresu, keď sa knižka niekde zapatrošila a podobne,“ hovoria.

2. Kniha o organizovanej domácnosti

Vydanie fotosprievodcu činnosťami vedúcimi k organizovanej domácnosti od blogerky Silvie Škultéty podporilo viac ako 1 100 ľudí sumou vyše 30 300 €. Vďaka tomu sa autorke podarilo nielen vydať knižku, ale aj urobiť jej dotlač a zorganizovať tematické workshopy pre firmy, školy a domovy sociálnych služieb.
Aktuálne pracuje na tom, aby sa kniha dostala aj do škôl a bola súčasťou školských knižníc a predmetu Praktický život. „Dostala som aj ponuku od realitných kancelárií dávať knihu ako darček mladým ľuďom pri kúpe prvého bývania,“ dodáva Silvia. Tvrdí, že StartLab bol pre ňu skvelou štartovacou čiarou a teší sa na všetko, čo ju ešte s knihou čaká.

1. Prvá slovenská videohra s otvoreným svetom

Vivat Slovakia je videohra s otvoreným svetom zmenšenej Bratislavy počas divokých 90. rokov. Hráč sa v nej ponára do temného príbehu, v ktorom si vládne špičky podávajú ruky s podsvetím. Originálna videohra zaujala 1 504 ľudí, ktorí jej vydanie podporili rekordnou sumou takmer 60 000 €. Kampaň sa tak stala najúspešnejšou kampaňou uplynulého roka.
Autor kampane Roman Lipka tvrdí, že vyskúšať financovanie projektu prostredníctvom crowdfundingu na StartLabe bola „absolútne top voľba tímu Vivat.“ Okrem peňazí im totiž kampaň priniesla aj obrovský mediálny zásah a vyformovala tak veľkú komunitu. Tímu sa pred sviatkami podarilo vydať bezplatné grafické demo, ktoré, tak ako počas kampane sľúbil, dodal aj všetkým svojim podporovateľom. Tí vývojárom pomáhajú dokonca aj s tvorbou samotnej hry. Veľa z nich si totiž ako odmenu vybralo implementovanie vlastných materiálov priamo do hry. „Vytvorili sme pre nich portál, kde sami nahrávajú podklady. Riešiť to všetko ručne by sme asi nezvládli,“ vraví Roman.
Okrem spomenutých úspešných kampaní by sme chceli vyzdvihnúť kampaň pouličných umelcov, ktorí zbierali peniaze na nákup 3-tonového bagra. Ten sa mal stať súčasťou ich nového predstavenia „SHOW ROBOŠOV - Umelci k lopatám.“ Kampaň nás zaujala svojím originálnym prevedením, výpovedným videom, hravou grafikou a autentickou komunikáciou samotných autorov ako v kampani, tak aj na sociálnych sieťach. Kampaň podporilo 317 ľudí sumou takmer 11 000 €. Umelci tak vyzbierali takmer o 5 000 € viac, než pôvodne zamýšľali. Vďaka tomu budú môcť bager nielen kúpiť, ale aj zafinancovať jeho údržbu či technické úpravy.

Rok v znamení vzdelávania o crowdfundingu

Náš tím StartLab sa počas celého uplynulého roka snažil šíriť myšlienku crowdfundingu (nielen) naprieč Slovenskom. Zorganizovali sme 5 regionálnych workshopov, 12 online webinárov a 3 livestreamy, ktorých sa dokopy zúčastnilo vyše 200 ľudí. Cieľom týchto stretnutí bolo priblížiť im crowdfunding ako nástroj na financovanie nápadov a projektov, ktoré môžu posúvať našu spoločnosť k lepšiemu. V snahe dostať túto myšlienku aj do zahraničia sme vycestovali do Gruzínska, kde sme s účastníkmi školení počas 3 dní zdieľali svoje know-how o crowdfundingu.
Začiatkom minulého roka sme pre vás začali tvoriť magazín o crowdfundingu, v ktorom vám na mesačnej báze prinášame tipy, ktoré vám pomôžu s prípravou a vedením vašej vlastnej crowdfundingovej kampane. Dokopy sme pre vás napísali 37 článkov s inšpiráciami, návodmi a príbehmi úspešných kampaní, ktoré sme distribuovali cez 29 newslettrov a viac ako 200 vzdelávacích príspevkov na sociálnych sieťach.

Popri tom sme sa počas celého roka zabezpečiť vám čo najväčší komfort, či už pri podpore projektov na StartLabe alebo pri vedení vašej vlastnej crowdfundingovej kampane. Náš web prešiel redizajnom a pre podporovateľov sme spustili novú funkciu postregistrácie, vďaka ktorej majú prehľad o podporených projektoch. Pre autorov sme pripravili vylepšenú stránku Ako to funguje, kde nájdu jednoduché a prehľadné návody, ktoré im pomôžu s kampaňou.

Ďakujeme, že ste aj minulý rok podporovali zmysluplné projekty na StartLabe a tešíme sa na všetky parádne veci, ktoré sa nám spolu podarí vymyslieť v roku 2023.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň